Heckentheater: kultura pod širým salcburským nebem

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2019 • Přečteno 2002x

Heckentheater prošel rozsáhlou revitalizací, během níž bylo podle historických plánů v areálu vysazeno na 350 nových habrů.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Pokud jste milovníky umění a přírody, pak byste určitě měli navštívit architektonicky netradičně řešené přírodní divadlo v zahradách zámku Mirabell. Díky pravidelným opravám se zde i po více než třech staletích stále konají koncerty lidové i klasické hudby.

Živé umění v zámeckých zahradách

Přírodní divadlo Heckentheater je schované mezi hustě porostlými živými ploty v západní části překrásné Mirabellské zahrady. Rozprostírá se podél trosek někdejších městských hradeb, v severní části sousedí s historickou a turisty velmi oblíbenou zahradou trpaslíků, na jihu pak s budovou Mezinárodní nadace Mozarteum, která se stará o zachování Mozartova odkazu.

Barokní Heckentheater, který patří mezi vůbec nejstarší dochovaná divadla svého druhu v Evropě, pochází z přelomu 17. a 18. století. Informace o jeho vzniku se rozcházejí, některé zdroje jako pravděpodobného autora uvádějí Fischera z Erlachu, který měl s výstavbou začít už v roce 1691, jiné uvádějí, že divadlo bylo postaveno mezi lety 1704–1718 a jeho autor je neznámý. Nejstarším dochovaným důkazem o existenci divadla jsou ale v každém případě rytiny německého vedutisty a zahradního architekta Matthiase Diesela z let 1717 a 1723, který se také významně podílel na další podobě celého prostoru.

Úplně první představení, které se zde před 300 lety odehrálo, byla, tak trochu symbolicky, italská opera Dafne, průkopnické dílo ve svém žánru. V té době velmi žádaný italský skladatel 0 na přání upravil děj opery tak, aby se mohla odehrát ve venkovních prostorách a důstojně tak odstartoval činnost divadla. V časech Salcburského knížecího arcibiskupství se na tomto pečlivě ukrytém, veřejnosti nepřístupném místě scházeli prominentní obyvatelé města a bavili se při baletních vystoupeních, pantomimách a malých operách.  

Jeviště mezi keři

Ať už je autorem Heckentheatru kdokoliv, už na první pohled je jasné, že se nechal inspirovat tehdejším fenoménem symetrického francouzského parku, a především pak pařížskou Tuilerijskou zahradou či drážďanskou Velkou zahradou. Divadlo se však přesto od svých soudobých kolegů liší svým nestandardním půdorysem – stavba je rozdělena do tří částí: vyvýšené jeviště zdobené dvěma lvy, na které se vystupující dostanou pouze boční uličkou mezi ploty a jsou tak úplně odděleni od diváků, před ním leží lehce vyhloubená část určená pro členy orchestru, ke které naopak vedou schody pouze z hlediště, a konečně, protáhlé hlediště, které je lemováno dvěma řadami laviček a na rozdíl od běžných amfiteátrů nemá typický eliptický tvar.

Divadelní scéna je navíc propojena s živým labyrintem ze všudypřítomných habrů, které na mnoha místech dorůstají až do úctyhodných tří metrů. Pokud tedy zrovna nezastihnete žádné představení, můžete se zde alespoň v klidu ukrýt před ruchem velkoměsta a v teplých měsících také před přímým sluncem. To je nabídka, která se neodmítá.   

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Divadlo stále žije!

Heckentheater prošel rozsáhlou revitalizací, během níž bylo podle historických plánů v areálu vysazeno na 350 nových habrů, které nahradily své poničené a uhynulé předchůdce. Jeviště získalo svou původní podobu a chystá se i rekonstrukce hlediště. V plánu je také obnovení širokého repertoáru divadla.

K tomu je ale zapotřebí do budoucna udělat potřebná akustická opatření, která umožní vystupování smyčcových nástrojů a sólových zpěváků. Prozatím si zde můžete poslechnout především dechové nástroje, kterým zhoršené podmínky tolik neuškodí.  

Díky revitalizaci tedy může divadlo stále fungovat a do svého publika každoročně přiláká tisíce místních, přespolních, ale také zahraničních diváků. Jeho jeviště během Salcburského festivalu slouží jako ideální kulisa pro folklórní soubory z celého regionu, které lidovou hudbou, tanci a písněmi udržují zdejší tradice při životě.

A co víc, akce, které se konají vždy v pátek v podvečer od června do srpna, jsou financovány z rozpočtu města a vstup na ně je zcela zdarma. Kromě toho jsou zde v letních měsících v omezeném množství k vidění také například muzikály, operety a koncerty vážné hudby, během kterých samozřejmě nejčastěji zaznívají skladby nejslavnějšího salcburského rodáka W. A. Mozarta. Anebo si zde jednoduše můžete zorganizovat své vlastní představení či stand-up show, divadlo je totiž návštěvníkům celoročně plně k dispozici.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/heckentheater/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024