Salzburský dóm: barokní chlouba místních arcibiskupů

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 6. 2017 • Přečteno 5049x

Jednou z dominant Salzburgu je místní dóm, který patří k největším a nejpřepychovějším barokním stavbám na sever od Alp. Nenechte si ho ujít.

Vyberte si z našich zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Postavíte-li se na to správné místo na náměstí Domplatz, bude se vám zdát, jako by zlatá koruna zdobící dóm, držená dvěma anděli, byla umístěná na hlavě Panny Marie na mariánském sloupu na náměstí?

Rakouský Salzburg je město s příjemným romantickým duchem plné barokních budov a melodií místního rodáka Wolfganga Amadea Mozarta. Srdce města, působivě obklopené horskými masivy Alp, bije na náměstí Domplatz, jemuž dominuje monumentální salcburský dóm neboli katedrála svatého Ruprechta a Virgilia. Pojďme do ní společně nahlédnout.

Se stavbou současného salzburského dómu se začalo roku 1614 poté, co dosavadní hlavní městský svatostánek vyhořel. Z původní stavby zůstala jen krypta, ve které jsou pohřbeni všichni salcburští biskupové a arcibiskupové, kterých se ve městě vystřídalo na sedmdesát.

Salzburská diecéze byla – spolu s mohučskou – největší severně od Alp a tehdy jí podléhala i značná část Bavorska. Arcibiskupové vykonávali mimo jiné i světskou správu nad svými državami v celém Salzburgu, které bylo samostatným knížecím arcibiskupstvím.

Chlouba místních arcibiskupů

Čelní portál salzburského dómu je typicky barokníČelní portál salzburského dómu je typicky barokní

Stavbu nového dómu zadal arcibiskup Markus Sittikus italskému architektovi Santinu Solarimu, hotovou stavbu poté roku 1628 vysvětil arcibiskup Paris Lodron. Dóm má typicky barokní čelní portál se dvěma postranními věžemi, vysokými 81 metrů. V jedné z nich se skrývá zvon Salvator, vážící přes 14 tun. Všech šest dalších zvonů se ukrývá v druhé severní věži.

Průčelí zdobí čtyři postavy světců – patroni města sv. Virgilius a sv. Ruprecht, jimž je dóm zasvěcený, a dále sv. Petr a Pavel. Petr a Pavel jsou dílem českého rodáka Bernharda Michaela Mandla. Nad postavami světců jsou k vidění sochy čtyř evangelistů a v nejvyšší části je umístěna socha Ježíše Krista spolu s Mojžíšem a Eliášem.

Data 774, 1628 a 1959, zdobící ozdobné vchodové mříže do chrámu, připomínají roky jeho vysvěcení. Kvůli škodám, které dóm utrpěl, musel být opakovaně restaurován. Poslední kompletní rekonstrukce proběhla po bombardování za druhé světové války, v roce 1959.

Přepychově zdobený barokní interiér

Varhany z roku 1988 patří k nejlepším v Rakousku Varhany z roku 1988 patří k nejlepším v Rakousku

Zajímavé je, že průčelí kostela je typicky barokní, zatímco jeho boční stěna jako by připomínala ohromnou románskou baziliku. Interiér je rovněž typicky barokní. Ohromný vnitřní prostor je působivě prosvícen. Hlavní oltář, umístěný v centrální lodi dlouhé 101 metrů, je dílem Santina Solariho a zdobí ho sochy patronů kostela, sv. Ruprechta a Virgilia.

Osmiboká hlavní chrámová kopule je zkrášlena bohatou štukovou výzdobou a také dvěma řadami fresek s výjevy ze Starého zákona.

Chloubou dómu jsou plně mechanické varhany z roku 1988, které se řadí mezi ty nejlepší v Rakousku. Na bohoslužbu do chrámu může přijít najednou až 10 000 lidí, z nichž 900 bude mít i místo k sezení. Salzburský dóm je všem návštěvníkům volně přístupný.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/salzbursky-dom-salzburg/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024