Rezidenční náměstí: největší náměstí v historickém centru Salzburgu

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2019 • Přečteno 3300x

Vyberte si z našich zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Rezidenční náměstí se může chlubit hned dvěma „nej“ – jedná se o největší náměstí v centru Salzburgu a v jeho srdci stojí největší barokní kašna ve střední Evropě.

Největší náměstí ve Starém Městě

Majestátní Rezidenční náměstí, německy Residenzplatz, které najdeme v historické části města, bylo stejně jako několik dalších honosných salcburských náměstí postaveno za vlády knížete-arcibiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau. Výstavba začala v roce 1587 a probíhala pod taktovkou uznávaného italského architekta Vincenza Scamozziho, který se podílel také na výstavbě sousední katedrály svatého Ruperta a Virgila, známé jako Salcburský dóm.

Aby se konečná podoba tohoto monumentálního prostranství mohla přiblížit velkolepým Dietrichovým představám, bylo potřeba srovnat se zemí celkem 55 středověkých domů a zastavět někdejší klášterní hřbitov, jehož pozůstatky byly pod náměstím objeveny teprve nedávno.

Rezidenční náměstí je ze všech stran obklopeno významnými budovami – jak už jeho název napovídá, ze západu jej uzavírá tzv. Rezidence, proslulé historické sídlo místních arcibiskupů, v jižní části mu dominuje již zmiňovaný Salcburský dóm, v severní části stojí hrstka původních měšťanských domů a z východní strany je lemováno renezanční Novou Rezidencí, která je dnes domovem Salcburského muzea a pyšní se ikonickou věží s oblíbenou zvonkohrou.  

Náměstí v nejbližších letech čekají rozsáhlé povrchové úpravy, při kterých dojde k renovaci celého historického prostranství. V plánu je také instalace pomníku věnovaného odstrašujícímu „nacistickému pálení knih“ – kampani, při níž byly v nacistickém Německu a Rakousku obřadně páleny veškeré knihy, které kolidovaly s nacistickou ideologií, tedy především knihy židovských, socialistických, marxistických, anarchistických či pacifistických autorů – ke kterému v těchto místech došlo v roce 1938.

Největší barokní kašna

Unikátní barokní kašnaUnikátní barokní kašna

Středobodem rozlehlého náměstí je Rezidenční kašna, německy Residenzbrunnen, která je se svými 15 metry největší barokní kašnou ve střední Evropě a patří také k těm nejkrásnějším. Socha vytesaná z untersberského mramoru pochází z dílny slavného italského mistra Tommasa di Garony a byla postavena mezi lety 1656 a 1661 na přání arcibiskupa Guidobalda Thun-Hohensteina, který byl velkým milovníkem fontán.

Kašna je do detailu propracovaná a zaslouží si bližší prozkoumání. Na samotném dně stojí čtyři bájní mořští oři, kteří vypadají, jako by právě vyskakovali ze skály. Na vrcholu skály se krčí čtyři silní muži, kteří vzpírají obrovskou mísu plnou vody, v níž balancují tři delfíni podpírající podstavec ve tvaru mušle.

Na podstavci se pak tyčí sám mocný Triton, řecký bůh a posel moří, který v rukou svírá mořskou ulitu, z níž do výšky tryská voda. Po více než 200 let architekti a stavaři pořád dokola řešili jeden a ten samý technický oříšek – jak do kašny spolehlivě přivést dostatek natlakované vody. To se jim podařilo nadobro vyřešit až po druhé světové válce a dnes si kašnu můžeme užívat v plné kráse.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Centrum veškerého dění

Rezidenční náměstí je stejně jako sousední Domplatz dějištěm tradičních vánočních trhů a velkolepých oslav svátku svatého Ruperta Salcburského, tedy tzv. Rupertikirtag. V červenci a srpnu se náměstí zase promění v letní kino, nejčastěji se zde promítají záznamy ze světově proslulého Salcburského festivalu.

Konají se zde také koncerty populární hudby, v 80. a 90. letech na náměstí vystupovali takoví hudební velikáni, jakými jsou Joe Cocker, Tina Turner, nebo Neil Young. A pokud vám kultura zrovna nevoní, nezoufejte, náměstí je také centrem nejrůznějších sportovních akcí, v čele s živými přenosy fotbalových zápasů, kterých se pravidelně účastní davy věrných fanoušků. Ať už si pro návštěvu Rezidenčního náměstí zvolíte jakýkoliv termín, můžete si být jistí, že zde bude opravdu živo.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rezidencni-namesti/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024