Domplatz: honosné náměstí, které leží ve stínu slavného Salcburského dómu

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 5. 2019 • Přečteno 2721x

Náměstí má obdélníkový tvar a je trochu atypicky ze všech stran uzavřené.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Náměstí Domplatz najdeme v samotném srdci Salzburgu, přímo pod základy monumentální katedrály svatého Ruperta a Virgila, kterou známe také jako Salcburský dóm. Pro svou nádhernou barokní architekturu i rozmanitý kulturní program je náměstí oblíbeným turistickým cílem a perfektně dotváří vznešený vzhled nejvýznamnější sakrální stavby města.

Sídlo duchovních hodnostářů

Salcburský dómSalcburský dóm

Při procházce historickým Starým Městem salcburským (tzv. Altstadtem) se snad každý návštěvník alespoň na chvíli zastaví uprostřed Domplatzu, aby nasál jedinečnou atmosféru tohoto místa. Náměstí má obdélníkový tvar a je trochu atypicky ze všech stran uzavřené.

Dostanete se k němu obloukovými průchody ze sousedních, neméně zajímavých náměstí Residenzplatz a Kapitelplatz či z ulice Franziskanergasse. Vyniká svou jednotnou architekturou a výjimečnou krásou. Za jeho výstavbou nestál nikdo jiný než kníže-arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau, velký milovník umění, který významně přispěl k rozvoji baroka v tomto kraji.

Jak už název napovídá, v čele Domplatzu stojí proslulý Salcburský dóm, který je největším a nejdůležitějším raně barokním svatostánkem nejen ve městě, ale také v severním podhůří Alp. Výjimečná stavba, pod kterou se nachází krypta s ostatky všech salcburských biskupů a jejíž dvě věže měří úctyhodných 81 metrů, byla vysvěcena už v roce 1628 a pojme až 10 000 lidí najednou.

Z dalších stran je náměstí ohraničeno tzv. Rezidencí, někdejším sídlem Salcburského knížecího arcibiskupství, v jehož prostorách se dnes nachází rozsáhlé muzeum, a křídlem benediktinského kláštera svatého Petra, který je nejstarším stále fungujícím klášterem v německy mluvících zemích.

Nápaditě umístěný mariánský sloup

Pomineme-li slavný dóm, chloubou samotného Domplatzu je bezesporu mariánský sloup, který stojí uprostřed náměstí. Pochází z dílny bratrů Wolfganga a Johanna Baptisty Hagenauerových, kteří sochu vytvořili mezi lety 1766 a 1771 na žádost tehdejšího knížete-arcibiskupa Zikmunda Kryštofa ze Schrattenbachu.

Podstavce byly vytesány z untersberského mramoru, postavy v nadživotních velikostech jsou pak vyrobeny z litého olova. Dílo vyobrazuje ikonické Neposkvrněné početí Panny Marie, která stojí na zeměkouli z unterberského mramoru na samém vrcholu sousoší, a zespoda k ní vzhlíží čtyři alegorické postavy symbolizující anděla, moudrost, ďábla a církev. Nápis na protější straně katedrály pak tento výjev vysvětluje: „Tajemství Neposkvrněného početí je tak velké, že duch andělů upadá do extáze, lidská moudrost zmizí, ďábel pláče závistí a triumfální církev se raduje.“

Od soudobých mariánských sloupů se tento odlišuje svým promyšleným umístěním. Když si zhruba uprostřed arkád vedoucích z ulice Franziskanergasse najdete ten správný úhel, uvidíte optickou iluzi, kdy to vypadá, jako by andílci na střeše dómu pokládali Marii na hlavu obrovskou korunu, která je ve skutečnosti posazena na vrcholu katedrály.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Kultura po celý rok

V době adventu se zde konají vánoční trhyV době adventu se zde konají vánoční trhy

Domplatz je jedním z nejfrekventovanějších míst v Salzburgu, a proto se také často stává centrem kulturního dění. V létě se zde během proslulého Salcburského festivalu pravidelně hraje středověká divadelní hra Jedermann (Kdokoli) rakouského autora Huga von Hofmannsthala, která vypráví příběh hříšného člověka, jenž se na sklonku svého života mermomocí, leč neúspěšně, snaží vyhnout smrti.

Unikátní náměstí s monumentální katedrálou v pozadí dotváří skutečně působivou kulisu pro tuto hru inspirovanou staroanglickou moralitou Everyman, v níž se neřestný Jedermann, který před smrtí přišel takřka o všechno, úporně pokouší uprosit Boha, aby se svému osudu vyhnul.

Na konci září se pro změnu můžete těšit na pětidenní oslavy svátku svatého Ruperta, tzv. Rupertikirtag, během kterých náměstí zaplní stánky s chutným jídlem, řemeslníci předvádějí dávno zapomenutá řemesla a malí i velcí se můžou povozit na historickém řetízkovém kolotoči, který pro tyto účely slouží už od roku 1848.

K tomu všemu hraje tradiční lidová hudba a celým programem provází šašek Hanswurst, který je také maskotem celých oslav. Na 24. září, tedy na den svatého Ruperta, připadá lokální státní svátek a události se během pár dní zúčastní zhruba 100 tisíc lidí.

Veselý Rupertikirtag má v Salzburgu bohatou historii, místní ale nezapomínají ani na jeho původní duchovní podstatu a v dómu se tak můžete zúčastnit některé ze mší věnovaných právě svatému Rupertovi. V době adventu pak náměstí ožívá kouzelnými vánočními trhy, které se ve městě konají už po dlouhých šest století a obklopují katedrálu ze všech stran.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-domplatz/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024