Pegasova kašna: mytické stvoření v zahradách zámku Mirabell

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2019 • Přečteno 2511x

Po zhotovení byla Pegasova socha nejprve umístěna na Kapitulním náměstí (Kapitelplatz).

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Jen málokdo si při návštěvě Salzburgu nechá ujít prohlídku překrásné Mirabellské zahrady. Mezi její největší architektonické klenoty bezesporu patří Pegasova kašna, která se v 60. letech minulého století blýskla také v kultovním hollywoodském filmovém muzikálu Za zvuků hudby. Pegasova cesta do zámecké zahrady ale byla docela spletitá.

Bájný Pegas

Socha je dílem Kaspara GraseSocha je dílem Kaspara Grase

Při vstupu do Mirabellské zahrady vás už od schodiště Einhörner (které, jak už název napovídá, zdobí dva ležící jednorožci) zaujme pohled na honosnou Pegasovu kašnu a její malebné pozadí tvořené salcburským Starým Městem a nad nim se tyčící pevností Hohensalzburg. Bronzová socha bájného Pegase je dílem Kaspara Grase z Innsbrucku, který ji zhotovil v roce 1661 na přání knížete-arcibiskupa Guidobalda Thun-Hohensteina, milovníka umění, který stál za zrodem většiny kašen ve městě.

Okřídlený kůň Pegas byl podle starořecké mytologie synem boha moří Poseidona a lstivé Medusy. Podle pověstí žil na hoře Olymp a celý život pomáhal bezbranným lidem, nemocným dětem a chránil všechno živé. Na konci svého života byl proměněn v souhvězdí Pegase, ke kterému můžeme noc co noc upírat svůj zrak. Umělecké ztvárnění tohoto bájného stvoření je pak obecně považováno za symbol slávy, síly a vznešenosti panovníků.

Socha, která dlouho hledala své místo

Socha byla do kašny umístěna až roku 1700Socha byla do kašny umístěna až roku 1700

Po zhotovení byla Pegasova socha nejprve umístěna na Kapitulním náměstí (Kapitelplatz), které leží přímo pod pevností Hohensalzburg v historickém centru města. Své místo zde našla v architektonicky zajímavě řešené kašně Kapitelschwemme, jež sestává z barokního výklenku s plastikou Poseidona, který triumfálně stojí na mořském oři a v ruce třímá svůj legendární trojzubec, a funkčního koňského brodu, který sloužil k osvěžení unavených zvířat.

V roce 1700 byla socha přemístěna do kašny na Mirabellplatz, náměstí mezi zámkem Mirabell a kostelem svatého Ondřeje, kde stála až do ničivých městských požárů v roce 1818. Poté nějakou dobu zdobila náměstí Makartplatz, odkud byla v roce 1859 uložena do městského depozitáře. V roce 1913, tedy po více než 50 letech, získalo toto nedoceněné umělecké dílo konečně své místo ve vlastní kašně v Mirabellské zahradě, kde majestátně stojí dodnes.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Kulisa slavného filmu

Kašna slouží filmařůmKašna slouží filmařům

Pokud patříte mezi filmové fajnšmejkry, možná si Pegasovu kašnu (stejně jako řadu dalších salcburských pamětihodností) vybavujete ze slavného amerického muzikálu Za zvuků hudby (v originále The sound of music) z roku 1965, kde kolem ní spolu se sedmi svěřenými dětmi vesele tančí a zpívá hlavní hrdinka filmu, mladá jeptiška a vychovatelka Maria, kterou ztvárnila královna filmových muzikálů Julie Andrews.

Písní Do Re Mi, která nás provází celým filmem, se Maria snaží děti zasvětit do tajů hudby. Přestože je dnes muzikál známý po celém světě, v Rakousku se poprvé vysílal až v 80. letech, a tak do té doby místní jen nechápavě sledovali davy amerických turistů, kteří sem zamířili za poznáním míst z oblíbeného filmu.

Později si ale Rakušané uvědomili turistický potenciál muzikálu a tak v salcburských restauracích můžete za poslechu povědomé hudby celkem běžně ochutnat šnycl s nudlemi, o kterém Maria zpívá v písni My Favorite Things, anebo tento příběh založený na skutečných událostech rovnou můžete zhlédnout v některém z lokálních divadel.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pegasova-kasna/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024