Hohensalzburg: strážce a poznávací znamení Salcburku

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 6. 2017 • Přečteno 7617x

Hohensalzburg je mohutná pevnost, bez níž si panorama Salcburku snad ani nelze představit. Vyčnívá vysoko nad střechami starého města a patří k největším kompletně zachovalým hradním komplexům v Evropě.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SalzburguZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Pevnost Hohensalzburg je největším kompletně zachovalým hradním komplexem ve střední Evropě? Její plocha včetně bašt zabírá více než 1,4 ha.  

Na nedobytné skále vysoko nad salcburským starým městem se tyčí pevnost Hohensalzburg, která tu nad Salcburk dohlíží už od 11. století. Sloužila k obraně města, jako vězení i jako sklad soli. Dnes se do hradního komplexu lze dostat pohodlně pozemní lanovkou, a návštěva pevnosti včetně jejích středověkých knížecích komnat či hradních muzeí je tak každému návštěvníkovi rakouského Salcburku na dosah.

Stavbu obranné pevnosti zahájil roku 1077 arcibiskup Gebhard, aniž možná tušil, že tím vykreslí budoucí charakteristickou podobu Salcburku. Za jeho nástupců byla stavba různě upravována.

Úkryt arcibiskupů i vězení

Aribiskupové si Hohensalzburg nechali postavit jako obrannou pevnost Aribiskupové si Hohensalzburg nechali postavit jako obrannou pevnost

Pevnost Hohensalzburg v minulosti sloužila mimo jiné jako úkryt salcburských arcibiskupů a také jako vězení, ve kterém strávil posledních šest let svého života arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau, stavitel salcburského zámku Mirabell. Paradoxní je, že to byl právě on, kdo se zasloužil o rozšíření pevnosti. Za první světové války tu byli vězněni italští váleční zajatci a později i nacističtí aktivisté.

Hrad, který za celou svou historii ani přes četné pokusy nebyl nikdy dobyt, přestal svou obrannou funkci oficiálně plnit na základě nařízení Františka Josefa I. z roku 1861. I po tomto rozhodnutí ovšem nějakou dobu sloužil jako kasárna.

Gotický interiér multimediální expozice

Z pevnosti je nádherný výhled na město i do jeho okolí Z pevnosti je nádherný výhled na město i do jeho okolí

V rozsáhlém hradním komplexu jsou k vidění mimo jiné středověké knížecí komnaty a mnoho exponátů z dvorského života. Vnitřní prostory zdobené gotickými dřevořezbami, ornamentálními malbami i zlatem svědčí o nesmírném bohatství arcibiskupů, kteří Salcburk a jeho okolí spravovali.

Nejstarší část pevnosti – Der Hohe Stock – byla modernizována. K nejzajímavějším atrakcím, které dnes nabízí, patří multimediálně pojatá expozice. Několikrát do roka pevnost ožívá, když se zde konají koncerty, vánoční trhy a další kulturní akce.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Nahoru nejpohodlněji lanovkou

Nejpohodlněji se na Hohensalzburg dostanete lanovkou Nejpohodlněji se na Hohensalzburg dostanete lanovkou

Jednou z možností, jak se do pevnosti dostat, je využití pozemní lanovky. V provozu je od roku 1892 a naposledy byla zásadně modernizována v roce 2011. Během přibližně minutové jízdy si cestující mohou užívat panoramatický výhled z její prosklené kabinky.

Kdo by chtěl raději zvolit cestu po svých, může do výšky přibližně 120 metrů nad řekou Salzach vyjít po cestě Oskar-Kokoschka-Weg, pojmenované po slavném rakouském malíři, který město Salcburk ztvárnil roku 1950 na jednom ze svých obrazů.

Nenechte si ujít také procházku po cestách, které z hory Festungsberg (Pevnostní hora) vedou na sousední Mönchsberg (Mnišskou horu). Výhled na barokní centrum starého města s jeho charakteristickým dómem i do okolní krajiny je jednoduše úchvatný.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Salzburg)

Cesta do Mozartova města

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Salzburgu

Zájezdy do Salzburgu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hohensalzburg/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024