Harry Potter v Londýně: 10 míst, která inspirovala Rowlingovou i filmaře

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 3. 2021 • Přečteno 20844x

Kde všude se natáčely scény z příběhů čaroděje Harryho Pottera? Vydali jsme se po stopách slavných scén a našli jich spousty. Čtěte!

19 zájezdů na téma: Harry Potter – LondýnZobrazit zájezdy

Ačkoliv natáčení Harryho Pottera probíhalo po celém Spojeném království, Londýn měl vždy specifické postavení. Nejen kvůli samotným filmovým studiím v Leavesdenu, těsně za hranicí severozápadního okraje Londýna, kde probíhalo natáčení naprosté většiny scén, ale i samotná inspirace pro příběh o nejslavnějším čarodějnickém učni se vlastně postupně zrodila právě tady, v hlavním městě. My se dnes společně vydáme na procházku centrem Londýna a podíváme se na místa, kde se známé scény natáčely.

J. K. Rowlingová a Londýn

Spisovatelka sice přímo z Londýna nepochází, ale po studiích zde žila a pracovala. Narodila se v hrabství Gloucestershire v jihozápadní Anglii a po studiích na univerzitě v Exeteru a studijním pobytu v Paříži získala práci přímo v centru Londýna.

Když zrovna nepracovala a byla na nějakých pochůzkách, byly to právě uličky v okolí Trafalgarského náměstí, které ji inspirovaly k vytvoření mnoha míst ve světě Harryho Pottera. O Příčné ulici se říká, že se nachází asi míli od důležitého nádraží Charing Cross nedaleko Trafalgaru.

Inspirace ve vlaku

Rowlingová tehdy bydlela v městské části Clapham Junction a odsud se přesouvala vlakem do práce, případně do Manchesteru za svým tehdejším přítelem. A bylo to právě po cestě v opožděném vlaku z Manchesteru do Londýna, kdy poprvé začala dávat příběh o Harrym Potterovi dohromady.

Doprava v Anglii se někdy může docela zkomplikovat a tato cesta trvala celé čtyři hodiny. Rowlingová tak měla dostatek času si v hlavě příběh rozvést, ale bohužel neměla tužku ani papír a styděla se požádat o ně spolucestující.

Jakmile dojela domů, hned si udělala poznámky, i když na knize reálně začala pracovat až o několik let později jako svobodná maminka ve skotském Edinburghu.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

1. King's Cross

Na nádraží dokonce najdete i vozík částečně zapuštěný do zdiNa nádraží dokonce najdete i vozík částečně zapuštěný do zdi

Jedním z prvních kroků do kouzelného světa byla pro Harryho návštěva londýnského nádraží King's Cross a cesta z nástupiště 9 a tři čtvrtě Bradavickým expresem do školy čar a kouzel. Je to místo, které ani vy nesmíte vynechat při návštěvě Londýna po stopách Harryho Pottera. Na nádraží dokonce najdete i vozík částečně zapuštěný do zdi, u kterého se můžete vyfotit. Počítejte však s pořádnou frontou.

Pokud navštívíme studia Warner Bros., u vozíku se vyfotíte také, ale bez fronty. Natáčely se zde scény z prvního a druhého dílu. Protože se ale jedná o velmi vytížené nádraží a natáčení běžný provoz poměrně komplikovalo, ostatní díly už využívaly kulis postavených ve filmových studiích.

Vydejte se k nástupištím 4 a 5 ve staré části budovy. Právě ta byla využita, protože reálná nástupiště 9 a 10 jsou příliš moderní a do světa Harryho Pottera by se nehodila. Pozor, dostanete se sem většinou jen s platnou jízdenkou.

Čtení na podobné témaStudio Harryho Pottera: Kde se natáčely příběhy čaroděje z Bradavic? Rady a tipy na cestuPřečíst 

2. Nádraží St. Pancras

Nádraží St. PancrasNádraží St. Pancras

Určitě si vybavujete scénu, kdy ve druhém díle Harry a Ron nestihnou nastoupit do Bradavického expresu, protože skřítek Dobby kouzlem uzavřel vstup na nástupiště 9 a tři čtvrtě. Nakonec to vyřešili tak, že nasedli do létajícího auta pana Weasleyho a do Bradavic doletěli.

Scéna, kdy do auta nasedají a vznášejí se nad Londýnem, byla filmována u vlakového nádraží St. Pancras, které se nachází hned vedle King's Cross, ale v reálu jsou to dvě různá nádraží. Ve filmu se stále jedná o King's Cross.

Proč filmaři vybrali právě St. Pancras? Budova nádraží pochází z poloviny 19. století a více zapadá do starodávného a tajemného světa Harryho Pottera než poměrně obyčejná budova King's Cross.

3. Příčná ulice

Leadenhall MarketLeadenhall Market

Když se řekne kouzelný svět Harryho Pottera, vybaví se nám určitě Příčná ulice se všemi obchody s hábity, kouzelnickými hůlkami, přísadami do lektvarů nebo třeba šprýmařský obchod dvojčat Weasleyových. Míst, která jsou spojena s Příčnou ulicí, ať už byla inspirací, nebo se zde opravdu natáčelo, je v Anglii několik.

Celou ulici si můžete krásně projít například ve filmových studiích Warner Bros., kde se také natáčela většina scén. Natáčelo se ale i v exteriérech. V Londýně za návštěvu určitě stojí Leadenhall Market. Nádherná zdobná budova z období vlády královny Viktorie byla pro svět Harryho Pottera snad stvořena. V prvním díle tudy prochází Harry s Hagridem. Nachází se zde totiž vstup do Děravého kotle, hospody, přes kterou se dá dostat právě do Příčné ulice.

Dodnes toto místo můžete navštívit. Hledejte modrý obchod s optikou s názvem Glass House Opticians. Exteriéry byly využity pro vstup do Děravého kotle ještě jednou, a to ve Vězni z Azkabanu. Tentokrát se ale natáčelo na tržnici Borough Market u mexické restaurace Tacos El Pastor.

4. Most Milenia

Millenium BridgeMillenium Bridge

Jeden z nejslavnějších londýnských mostů má poměrně pohnutou historii. Ne nadarmo se mu přezdívá Wobbly Bridge, tedy kymácející se most. Millenium Bridge byl postaven a otevřen na počest vstupu do nového milenia, roku 2000.

Byla to velká atrakce a události otevření mostu se zúčastnilo velké množství návštěvníků. Most však nebyl úplně ideálně nakalibrován a při pohybu osob se začal povážlivě kývat. Naštěstí se nikomu nic nestalo, jen most museli na dva roky uzavřít a vymyslet řešení.

Dnes už je most v pořádku a bez obav se po něm můžete projít. Výhledy z něj jsou opravdu nádherné. A spojitost s Harrym Potterem? V Princi dvojí krve při náletu Smrtijedů na Londýn byl právě tento most zničen. Naštěstí však jen pomocí filmových triků.

5. Lambeth Bridge

Lambeth BridgeLambeth Bridge

Další z ikonických londýnských mostů se nachází v samém srdci Londýna a dohlédnete z něj třeba na budovu parlamentu nebo London Eye. Most je pojmenovaný podle podle Lambethského paláce, rezidence arcibiskupa z Canterbury. V dobách středověkých, když zde ještě most nestál, tak přeprava z jednoho břehu na druhý probíhala pomocí loděk, vorů a přívozů. To nemuselo být vždy bezpečné.

Jednou se stalo, že bohatý arcibiskup převážel větší množství nábytku a dalších těžších věcí přes řeku a loďka se převrhla. Harry Potter po tomto mostě projížděl v kouzelném záchranném autobuse, když ve třetím díle prchal před Siriusem Blackem. Právě na tomto mostě se třípatrovému autobusu podařilo projet mezerou mezi dvěma klasickými londýnskými doubledeckery.

6. Trafalgarské náměstí a Piccadilly Circus

Kino Odeon v centru LondýnaKino Odeon v centru Londýna

Trafalgarské náměstí samo o sobě je pomyslným srdcem Londýna, měří se odsud i všechny vzdálenosti. Sama Rowlingová v jeho blízkosti pracovala a pochůzky do okolí jí byly později inspirací.

Za Národní galerií na Trafalgaru najdete centrum zábavy Leicester Square s kinem Odeon. V asi nejslavnějším londýnském kině proběhly i téměř všechny premiéry filmů o Harrym Potterovi a fanoušci se tu mohli setkat se svými hrdiny.

V době premiéry posledního filmu se ale Leicester Square opravoval, a tak premiéra proběhla přímo na Trafalgarském náměstí. Na Piccadilly Circus, jednom z nejrušnějších míst Londýna, se zase natáčela scéna z prvního dílu Relikvie smrti, kdy se Harry, Ron a Hermiona přemístí po útoku Smrtijedů ze svatby Fleur a Billa do Londýna, a to téměř pod kola právě projíždějícího doubledeckeru.

7. Londýnská zoo

Vstup do pavilonu plazů v londýnské zooVstup do pavilonu plazů v londýnské zoo

Zoo v Regentském parku je vůbec nejstarší zoologickou zahradou na celém světě. Poprvé byla otevřena už roku 1828 a zpočátku měla sloužit hlavně vědcům pro studium různých druhů zvířat.

První zvířata sem dovezená pocházela z londýnského Toweru, pevnosti, kam byla posílána cizokrajná zvířata, která angličtí králové dostali, ale nevěděli si s nimi rady. Jako třeba lední medvěd, slon nebo lvi a opice. Veřejnosti se zoo poprvé otevřela o dvacet let později.

Přímo v pavilonu plazů se i natáčela scéna z prvního dílu, kdy Harry s Dursleyovými jedou na výlet do zoo v rámci oslavy Dudleyových narozenin. U Harryho se poprvé objeví schopnost mluvit s hady a omylem tak vypustí na svobodu hroznýše královského. Přímo u terária s hroznýšem, kde se natáčelo, je pro fanoušky i informační cedulka.

8. Gringottova banka

Australia HouseAustralia House

Gringottova banka na Příčné ulici je místem, kde jsou úspory všech kouzelníků a čarodějek v bezpečí. Nejenže s nimi pečlivě hospodaří místní skřeti, ale hlavně drak, který v hlubinách banky všechny galeony, srpce i svrčky hlídá. Kulisy banky můžete navštívit ve filmových studiích. Je to jednoznačně jeden ze zlatých hřebů návštěvy.

V prvním díle, kdy však ještě kulisy a filmové natáčecí sety nebyly tak propracované a nachystané, se ve velkém množství používaly exteriéry. A výjimkou není ani scéna, kdy Harry s Hagridem jdou poprvé do banky, aby si Harry vybral dostatek hotovosti na nákup školních potřeb.

Natáčelo se v Australia House na ulici Strand přímo v centru Londýna. Pro další filmy se štáb centrální halou australského velvyslanectví inspiroval a dostavěl si ji ve studiích.

9. Stanice metra Westminster

Stanice musela být kvůli natáčení celý jeden den uzavřenaStanice musela být kvůli natáčení celý jeden den uzavřena

Londýnské metro je nejstarší podzemní dráhou na světě a na některých stanicích je to opravdu vidět. Dýchá tam totiž duch viktoriánského Londýna. Ano, je tomu tak, první soupravy metra se rozjely už roku 1863, i když jen pár metrů pod zemí.

Stanice Westminster je úplným opakem. Byla otevřena až roku 1999 a moderní ráz nezapře. Vše je z betonu a oceli a svým možná lehce ponurým vzezřením plně vystihuje atmosféru scény z Harryho Pottera a Fénixova řádu. Harry je předvolán na Ministerstvo kouzel, protože jako ještě nedostudovaný čaroděj použil zaklínadlo „Patronus“ mimo půdu školy, když o prázdninách bránil sebe i bratrance Dudleyho před mozkomory.

Na Ministerstvo kouzel se dá dostat různými způsoby, ale právě kvůli obvinění, kterému Harry čelí, zvolí s panem Weasleym způsob mudlovský, tedy takový, jenž používají lidé, kteří nejsou kouzelníky. Pan Weasley jako milovník všeho mudlovského obdivuje především turnikety u vstupu do stanice. Samotná stanice metra, která patří k nejvytíženějším, byla z důvodů natáčení uzavřena na celý den. 

10. Vchod do Ministerstva kouzel

Na Ministerstvo se stylově přemístili telefonní budkouNa Ministerstvo se stylově přemístili telefonní budkou

Harry a pan Weasley tedy dorazili s pomocí metra do centra Londýna a jak pokračovali dál? Jedním ze způsobů, jak navštívit Ministerstvo, je pomocí opuštěné telefonní budky přímo v centru Londýna.

Červená telefonní budka? Jak anglické. Kouzelník nebo čarodějka vyťuká číslo 62442, které je číselnou zkratkou pro písmena dávající dohromady slovo „magic“, což v překladu znamená kouzla, magie.

Pokud byste se na místo natáčení chtěli podívat, jedná se o boční ulici Scotland Place nedaleko Whitehallu a Trafalgarského náměstí. Červenou telefonní budku zde ale už nenajdete, ta byla součástí natáčecího setu a filmaři si ji odvezli.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Zájezdy za Harrym Potterem do Anglie (Londýn) pro rodiče a děti

Svět Harryho Pottera naživo

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Londýna na téma: Harry Potter

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/harry-potter-v-londyne/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024