Elba: Čím se ostrov pyšní a proč se tu Napoleonovi určitě líbilo?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 64533x

Třetí největší italský ostrov Elba je spojován s Napoleonem a s ideální dovolenou.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Kolem Elby často brouzdá i česká loď? Jedná se o repliku pirátské lodi z 18. století.

„Napoleonův” ostrov Elba je rájem pro milovníky krásné přírody, italské pohostinnosti, objevování historických památek, panoramatických výhledů, koupání v křišťálově čistém moři i sportovního vyžití. Leží v Toskánském souostroví jen 11 km od pevninského města Piombino, má tvar podivné ryby, a ač jeho délka pouhých 27 km a šířka 18 km, je ostrov Elba třetím největším ostrovem Itálie.

Ve velikosti Elbu předhání jen Sicílie a Sardinie. Na letní dovolenkování je ale stejně jako ony větší ostrovy náležící Itálii jako dělaný.

Vznik Elby popisuje legenda, podle které se tyrhénské Venuši poté, co vystoupila z mořské pěny, roztříštila její ozdobná perla. Střepy dopadly právě tam, kde se později vynořily Elba, Capraia, Montecristo a další ostrovy, tvořící dnešní národní park Toskánské souostroví.

Trocha historie ostrova plného železné rudy

Elba byla osídlená už v době antiky, a to pod názvem Aithalos, což v řečtině znamená jiskra. Právě staří Řekové tu začali těžit železnou rudu, která k Elbě neodmyslitelně patří. Později sem přišli Římané a ostrov pojmenovali Ilva z latinského slova železo. Zahájili tu těžbu mramoru a žuly. V průběhu staletí ostrov patřil střídavě Pise, Janovu, Toskánskému velkovévodství, Španělsku, a zájem o něj měly i další mocnosti. Není se čemu divit, strategická poloha ostrova a jeho bohatství z něj činily velmi žádaný objekt. Nejednou proto Elba musela čelit i pirátským nájezdům.

Unikátní je Elba i z geologického hlediska. Na malém území přibližně 220 km2 se nacházejí jak horniny vzniklé dlouhodobým působením přírodních vlivů a vulkanickou činností, tak i sedimentací. Specifické geologické složení ostrova ovlivňuje flóru, faunu a také kvalitu místních červených i bílých vín, jako jsou například vysoce ceněná vína Rosso dell’Elba či dezertní Moscato dell’Elba.

Průzračně čisté moře a ráj potápěčů

Elbu charakterizuje členité pobřeží a množství jak dlouhých, tak i miniaturních pláží, umístěných v malebných zátokách. K nejvyhledávanějším plážím poslední doby patří zejména Cavoli a Fetovaia. Díky příznivému mírnému klimatu se tu lze koupat přibližně od dubna až do listopadu. Křišťálově čistá voda je samozřejmostí.

Říká se, že kolem Elby se nacházejí jedny z nejhezčích potápěčských oblastí v celém Středomoří. Potápěči si tu oblíbili nejenom členité pobřeží a průzračnou vodu, ale i pestrý svět mořských živočichů. Ti přitom nemusejí být vždycky jen malí – potkat delfína není na Elbě nic až tak neobvyklého.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Panoramata a městečka zeleného „divokého” ostrova 

Elba je plná panoramatických vyhlídek – těch od moře i těch z výšky. Úžasný výhled se nabízí například z letité lanovky, jedoucí na nejvyšší horu ostrova  Monte Capanne, vysoké 1018 metrů. Je odsud rozhled na zelené a převážně kopcovité vnitrozemí ostrova, na města a městečka rozesetá zejména podél jeho pobřeží a samozřejmě na širé moře.

Těmito městečky jsou hlavní město ostrova Portoferraio, Porto Azzurro s dominantní pevností Forte San Giacomo, Capoliveri, pyšnící se dlouhou vinařskou tradicí, Rio Marina s železorudnými doly v okolí, Rio nell’Elba, odkud je vidět na 11 km vzdálenou italskou pevninu, Campo nell’Elba, Marciana na úpatí nejvyšší hory ostrova a  Marciana Marina.

Z Elby lze dohlédnout na okolní ostrovy Toskánského souostroví. K nejznámějším patří ostrovy Giglio, Capraia, Pianosa či Montecristo, který se stal dějištěm Dumasova románu Hrabě Monte-Christo. Dnes je opuštěný a vstup na něj je možný jen se speciálním povolením.

A co vyhnanec Napoleon? 

Nejvyhlášenějším obyvatelem ostrova byl bezpochyby Napoleon Bonaparte, francouzský císař, který do nuceného exilu na Elbu přišel v květnu 1814. Ačkoliv tu nakonec pobyl jen krátce, pozitivně se podepsal na rozvoji ostrova. Byl iniciátorem mnoha veřejných prací, výstavby nových budov, rozvoje dolů a žulových lomů, nechal stavět nové cesty a uskutečnil řadu ekonomických a sociálních reforem, které zlepšily životní podmínky místních obyvatel.

Na veškeré práce měl Napoleon pouhých devět měsícům, než utekl zpět do Francie a po porážce v bitvě u Waterloo skončil v méně komfortním exilu na ostrově Svatá Helena. Sám navrhl i vlajku a potažmo znak ostrova Elba. V červeném příčném pruhu na bílém podkladu sedí tři zlaté pilné včely, kterými se Napoleon inspiroval ve svém osobním znaku.  

Na Elbě ve městě Portoferraio je možné navštívit jednu z jeho rezidencí – Palazzina dei Mulini. Toto reprezentativní Napoleonovo sídlo sloužilo zejména potřebám veřejného života. Soukromý život císaře se odehrával především v jeho letní rezidenci, známé jako Villa di San Martino či Villa Napoleone. Ta se nachází na svahu zalesněného kopce Monte San Martino a prý ji nechal postavit, aby dal svým věznitelům najevo, že se z vyhnanství nechystá uprchnout.

Proč ještě vyjet na Elbu? 

Dnes patří ostrov mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější turistické destinace. Je také rájem cyklistů a na své si tu přijdou i milovníci vodních sportů či rybaření. Ostrov má dlouhou a zajímavou historii, tudíž je tu pořád co objevovat. Vyhlášená italská pohostinnost a jedinečná gastronomie je pak už jen třešničkou na dortu.

A co vy, také byste se vydali Napoleonův ostrov prozkoumat? Elba stojí za to a určitě se vám na ní bude líbit.  

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/elba-cim-se-pysni-a-proc-se-tu-napoleonovi-urcite-libilo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024