Manchesterská katedrála: významnou sakrální památku málem nadobro zničila válka

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 10. 2017 • Přečteno 5491x

Na místě nynější manchesterské katedrály existovalo ve středověku opevněné panské sídlo. Jak vypadá dnes? Zajeďte se podívat!

Vyberte si z našich 33 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Město Manchester nabízí nezaměnitelnou atmosféru viktoriánského šarmu i moderního velkoměsta, jehož střed je zapsán i na seznamu památek UNESCO. Mezi významné sakrální památky patří věhlasná manchesterská katedrála neboli Katedrála Panny Marie, svatého Denise a Jiřího, jež byla během druhé světové války výrazně poškozena a jejíž opravy trvaly dalších 20 let.

Jedna z nejkrásnějších katedrál v Anglii

Kompletní výstavba trvala dlouhých šest set letKompletní výstavba trvala dlouhých šest set let

Kvůli rozsáhlé rekonstrukci, která probíhala uvnitř i vně katedrály v průběhu devatenáctého století, mnoho návštěvníků mylně považuje manchesterskou katedrálu za poměrně moderní kostel. Opak je však pravdou, stavba katedrály byla započata již začátkem 15. století.

Na místě nynější manchesterské katedrály existovalo ve středověku opevněné panské sídlo, které šlechtic a kněz Thomas De La Warre v roce 1422 věnoval i s okolními pozemky církvi, aby zde vznikla kolej pro kněze, a současně zahájil stavbu univerzitního chrámu. Z koleje je nyní „Chethams School of Music“ a chrám se stal základem nynější manchesterské katedrály.

Kompletní výstavba trvala dlouhých šest set let. Katedrála byla od doby svého vzniku několikrát restaurovaná, což také vedlo k mísení několika různých architektonických stylů. Přesto patří mezi nejkrásnější katedrály v celé Anglii.

Místo, kde na vás dýchne neobyčejná nádhera

Interiér katedrályInteriér katedrály

Stejně jako v jiných katedrálách i zde vás okouzlí neobyčejná nádhera gotické stavby a překrásná chrámová výzdoba. Hlavní část katedrály je klasickým příkladem anglické ,,kolmé" architektury. Mezi pozoruhodné prvky patří poválečné vitráže a dřevěná kazatelna.

Kromě manchesterské katedrály stojí za zmínku i další významná budova, neogotická manchesterská radnice z druhé poloviny 19. století, která je všeobecně považována za jeden z nejvýznamnějších počinů novogotické architektury na světě.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/manchesterska-katedrala/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024