Promenáda hvězd: polský chodník slávy v lázeňských Mezizdrojích

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 12. 2019 • Přečteno 3776x

Promenádu hvězd najdete na dva kilometry dlouhé promenádě.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Slavný chodník slávy nemají pouze v Hollywoodu, jeden podobný naleznete i u našich severních sousedů. Představujeme polskou verzi Walk of Fame. 

Každý si asi vybaví pěticípé růžové hvězdy se zlatým nápisem a dvěma otisky dlaní některé z hollywoodských celebrit. Přesně tak totiž vypadá losangeleský chodník slávy. Tuto notoricky známou turistickou atrakci na Hollywood Boulevard asi netřeba představovat, a to i přesto, že ji od nás máme trochu z ruky.

Možná vás ale překvapí, že nemusíte cestovat přes oceán, abyste něco podobného viděli na vlastní oči. Pojďme se vypravit do polského města Mezizdroje. 

Mezizdroje

MezizdrojeMezizdroje

Městečko ležící na ostrově Volyň není příliš rozlehlé, žije zde pouhých 5 tisíc obyvatel, jeho důležitost spočívá jinde. Je totiž významným lázeňským střediskem. Jeho vznik se datuje do 13. století, kdy tamní obyvatelé žili pouze rybolovem. Zvrat přišel, když se území začalo využívat jako mořské lázně.

V 19. století se již město zřetelněji vyprofilovalo jako lázeňské. Začaly se stavět první lázeňské domy, zámožné rodiny si zde nechávaly stavět svá sídla a lidé zde začali jezdit nikoli jen za prací, ale i relaxací.

Velký boom město zažilo v době, kdy byl zjednodušený proces cestování, vlaková spojení do sousedního Německa přitáhlo mnoho zahraničních turistů, kteří znamenali ještě strmější růst, ekonomický i turistický. 

Polský filmový festival

Oblíbené moloOblíbené molo

Podobně jako v Benátkách či Karlových Varech se v Mezizdrojích koná pravidelně každý červenec polský filmový festival. V tomto období se zde sjíždí světové osobnosti z oblasti filmu a umění.

Kromě filmů samotných je největším lákadlem dvoukilometrová promenáda, která kromě řady kaváren, barů, restaurací a typických obchůdků nabízí právě onen zmiňovaný polský chodník slávy. O důležitosti a významu polských herců a režisérů netřeba diskutovat, letmo vzpomeňme alespoň na Wajdu či Polanského. 

Pozoruhodné je i 300 metrů dlouhé přístavní molo, kde si uděláte tu nejhezčí fotku. Navíc nebudete mít pocit, že budete muset přečkat davy turistů, abyste vychytali ten nejlepší záběr bez zaclánějících postav. Je totiž celkem pozoruhodné, jak málo zprofanované je toto místo. 

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/promenada-hvezd/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024