Kostel sv. apoštola Petra: moderně vypadající kostel v městečku Mezizdroje

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 10. 2017 • Přečteno 2641x

Postavit ho nechal pruský král Friedrich Wilhelm IV. v letech 1859 – 1862.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Tento kostel zná zřejmě velice málo Čechů, stejně tak jako málokdo zná město Mezizdroje na severozápadě Polska na Volyňském ostrově. Aby nedošlo k nějakému nedorozumění, volynští Češi pocházejí z úplně jiného místa. Polské město Mezizdroje (v originále Miedzyzdroje) je malé lázeňské městečko nacházející se nedaleko známějšího Štětína či Svinoústí.

Ročně ho sice navštíví tisíce turistů, ale velmi malá část z nich pochází z České republiky. Město nabízí velké množství památek i zábavy (moře, lázně, filmový festival, velmi dlouhou promenádu,...). Konkrétně farní kostel není tím největším lákadlem, pokud ho ale uvidíte, určitě se zajděte podívat dovnitř, stojí za návštěvu.

Kostely v Polsku

Není třeba připomínat, že Polsko je silně katolickou zemí, ve které je obrovská koncentrace kostelů. Každé město má svůj svatostánek a ve větších městech najdete dokonce kostelů několik. V těch největších sídlech se nachází katedrála (někde dokonce 2 katedrály) a více chrámů.

Pokud se ale podíváte do západního Pomořanska, kde leží město Mezizdroje, pak vás možná překvapí, že kostely historicky nebyly stavěny pro římskokatolickou církev, což se dá podle architektury poznat. Tato oblast byla dlouho součástí Německa a v minulosti i Švédska, proto zdejší kostely původně náležely protestantům.

Mezizdroje je malé město, žije zde něco přes 5 000 obyvatel, proto zde kostelů není tak mnoho. Ten největší, svatopetrský, v současné době slouží jako farní, je to tedy hlavní neboli ústřední kostel města.

Osobnost svatého Petra

Svatý Petr patří mezi apoštoly, jinými slovy učedníky Ježíše Krista. Zajímavé je, že jeho rodné jméno je Šimon, Petrem se stal později. Patřil tedy do první generace křesťanů a mezi apoštoly měl výsadní postavení. Podle křesťanské tradice působil v Římě, kde také zahynul. Jeho smrt je římskokatolickou církví považována za mučednickou.

Je též považován za prvního římského biskupa, přičemž tato funkce byla později nahrazena pozicí papeže. Tento světec je zřejmě pohřben na místě, na němž později postavili baziliku sv. Petra ve Vatikánu. Kostelů a chrámů zasvěcených svatému Petrovi nalezneme v celé Evropě i v místech, kde působili misionáři, velké množství. Často různé církevní stavby bývají zasvěceny svatému Petrovi a Pavlovi, ale tento konkrétní kostel se nazývá kostelem sv. apoštola Petra.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Vlastní kostel

Pokud půjdete po městě Mezizdroje směrem k Volyňskému národnímu parku, není možné kostel minout. Nachází se na křižovatce ulic Lipowa a Gintera v klidné části města téměř na okraji parku. Jako většina ostatních kostelů v Polsku je postaven z pálených cihel, i když se v tomto případě nejedná o gotiku, ale o novogotický sloh.

Postavit ho nechal pruský král Friedrich Wilhelm IV. v letech 1859 – 1862. Byl vystavěn jako protestantský a zasvěcen apoštolu Petrovi. Sám Petr je vyobrazen na vnější stěně kostela od roku 1863. Katolický kněz ho vysvětil roku 1946, odkdy slouží jako farní kostel římskokatolické církve. Dosud se zde pravidelně konají bohoslužby.

Na první pohled vypadá kostel velmi moderně, zejména jeho průčelí s hlavním vchodem. Interiér je sice trochu menší než je zvykem v jiných gotických či novogotických kostelích, což souvisí s jeho protestantskou historií. Samozřejmostí je ale oltářní obraz s vyobrazením svého patrona, sv. Petra, a jakousi dominantou je relativně velký Ježíš na kříži.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-apostola-petra/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024