TOP 23 cestovatelských cílů na rok 2023: Svět volá k objevování! Kam se letos vydat?

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 1. 2023 • Přečteno 6502x

Cestovatelské trendy pro rok 2023 nabádají k objevování nových neprobádaných cílů, kratším, ale častějším dovolenkám a pohybu.

Vyberte si z našich 302 zájezdů Zobrazit zájezdy

Cestovní ruch se po téměř třech letech omezování rychle zotavuje, takže se cestování opět můžeme věnovat naplno. Víte, jakým směrem se letos budou ubírat cestovatelské trendy? My ano. Hitem budou méně probádaná místa a wellness pobyty, dovolenky budou kratší, ale častější.

Z průzkumů vyplývá, že cestovatelé stále častěji vyhledávají pobyty v přírodě, tzv. mimo civilizaci. Spíše než hon na památky preferují aktivní odpočinek a není jim lhostejná ani udržitelnost.

A co vy? Víme, že je teprve leden, ale už máte plány na letošní dovolenou? Abychom vás trochu inspirovali, dali jsme dohromady seznam 23 trendových destinací, které s námi můžete v roce 2023 navštívit:

1. Azorské ostrovy, Portugalsko

Azorské ostrovy jsou prošpikovány nádhernými turistickými trasamiAzorské ostrovy jsou prošpikovány nádhernými turistickými trasami

Zelený ráj uprostřed Atlantského oceánu vás ohromí svou sopečnou krajinou, obřími hortenziemi, termálními prameny či pozorováním velryb, mezi kterými se výjimečně objevují i kosatky. Hlavním ostrovem celého souostroví je São Miguel. Místní se živí primárně zemědělstvím, specialitou je ananas, jediný „evropský“ zelený čaj, víno či sýry. Azory patří k průkopníkům udržitelného cestovního ruchu.

Chci jet na Azorské ostrovy

2. Dominikánská republika

Dominikánská republikaDominikánská republika

Druhý největší karibský ostrov, Dominikána, nabízí od každého trochu – na 400 kilometrů sněhobílých pláží, ideální podmínky pro potápění, třítisícový vrchol Pico Duarte, deštný prales, historická města i luxusní sportovní resorty. Doporučujeme nahlédnout do výroby vyhlášených dominikánských doutníků, čokolády a rumu. A samozřejmě nezapomeňte ochutnávat.

Chci jet do Dominikánské republiky

3. Dublin, Irsko    

Objevte kouzlo DublinuObjevte kouzlo Dublinu

V irské metropoli žije jen něco málo přes půl milionu obyvatel. Díky tomu na vás město dýchne svou přátelskou a možná až venkovskou atmosférou. Dublin je domovem legendární rockové kapely U2 a také řady významných spisovatelů, mezi nimi Brama Stokera, autora Drákuly. Samozřejmostí je ochutnávka piva Guinness a irské whiskey v některém z místních pubů.

Chci jet do Irska

4. Galapágy, Ekvádor        

Galapágy jsou přirozeným domovem tuleňůGalapágy jsou přirozeným domovem tuleňů

Sopečné souostroví leží asi 1000 km západně od pevninského Ekvádoru. Je to místo, kde uvidíte Darwinovu teorii evoluce na vlastní oči – na plážích se vyvalují lachtani, obří leguáni, 100leté želvy a roztomilí terejové. A to je jen ochutnávka, v hlubinách Tichého oceánu toho na vás čeká daleko více.

Chci jet do Ekvádoru

5. Indie

Jihoindická Kerala láká k plavbám po stojatých vodáchJihoindická Kerala láká k plavbám po stojatých vodách

Návštěvu Indie okusíte doslova všemi smysly a jen tak na ni nezapomenete. Druhá nejlidnatější země světa je tak rozmanitá, že nabízí asi tolik, co celý kontinent. Na severu je lemována zasněženými vrcholky Himálaje, centrální část obývají levharti, sloni i tygři bengálští, jihoindická Kerala pro změnu láká k plavbám po stojatých vodách obklopujících čajové a rýžové plantáže.

Chci jet do Indie

6. Island

Už víte, kde se zahřát na Islandu?Už víte, kde se zahřát na Islandu?

V zemi ohně a ledu uvidíte vše od masivních horských štítů a ledovců přes fjordy a ohromující vodopády až po (některé stále velmi aktivní) sopky a gejzíry. Díky geotermálnímu teplu si můžete i v těch největších mrazech vychutnávat horkou přírodní koupel, při které vám při troše štěstí nad hlavou zatančí polární záře. „Nekonečné“ letní dny vám zase dají dostatek času prozkoumat všechny zdejší krásy.

Chci jet na Island

7. Japonsko           

Japonsko čarujeJaponsko čaruje

Země vycházejícího slunce byla po dlouhá staletí naprosto izolována od okolních států. Proto je dodnes natolik odlišná, že přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa. Japonsko je známé svým tradičním uměním, čajem, zahradnictvím, bojovým uměním, poezií i kuchyní, které dominuje oblíbené sushi.

Chci jet do Japonska

8. Jordánsko         

Pouštní krásy přírodní rezervace  Wádí RumPouštní krásy přírodní rezervace Wádí Rum

Jordánsko zaujme významnými poutními místy a skalnatou pouštní krajinou. Můžete v jeepech prosvištět růžovou pouští Wádí Rum, obdivovat jeden z novodobých divů světa – přes 2300 let staré skalní město Petra, a naložit se do bahenní lázně v Mrtvém moři. Jordánsko je jednou z nejbezpečnějších zemí Středního východu a jeho obyvatelé vás vždy přivítají s otevřenou náručí.

Chci jet do Jordánska

9. Káhira, Egypt   

Egyptská metropole Káhira stoupá na zajímavostiEgyptská metropole Káhira stoupá na zajímavosti

Návštěva egyptské metropole vám pomůže poznat a lépe pochopit arabský svět. Šikovně totiž propojuje prastarou kulturu – pyramidy v Gíze jsou posledním z původních starověkých sedmi divů světa – s moderním světem. V roce 2023 by navíc po dlouhém čekání mělo být otevřeno Velké egyptské muzeum v Gíze, které bude největším archeologickým muzeem na světě.

Chci jet do Egypta

10. Keňa

Národní park Masai MaraNárodní park Masai Mara

Keňa, místo, kde můžete narazit na tzv. Velkou pětku – slona afrického, lva, nosorožce dvourohého, buvola afrického a levharta skvrnitého v jejich přirozeném prostředí. Nespoutaná Keňa ale nabízí daleko víc než safari. Východní pobřeží skýtá parádní podmínky pro potápění. V Nairobi na vás čekají barevné pouliční trhy a prostá, ale výborná africká kuchyně. A původní domorodci Masajové vás zasvětí do svého tradičního života.

Chci jet do Keni

11. Kolumbie

Údolí CocoraÚdolí Cocora

Předsudky stranou – Kolumbie už dávno není zemí, na jejíž půdu byste se měli bát vstoupit. Turistický ruch se tady pozvolna rozjíždí a země láká nejen na nejlepší kávu na světě, ale také na úchvatné přírodní scenérie. Uvidíte, co jste ještě neviděli – území obklopené dvěma oceány, nejvyšší palmy, deštný prales, nejdelší horské pásmo světa Andy i kondora, mravenečníka, lenochoda nebo roztomilou kapybaru.

Chci jet do Kolumbie

12. Malta  

Maltské hlavní město VallettaMaltské hlavní město Valletta

Zdánlivě mrňavá Malta je perfektní destinací pro každého, kdo si válení u moře rád zpestří středomořskou kuchyní a poznáváním ostrova, jehož historie sahá až do roku 5000 před naším letopočtem. Tři ostrůvky v srdci Středozemního moře se pyšní hned třemi UNESCO památkami – jde o samotné hlavní město Vallettu, podzemní sakrální stavbu Hal Saflieni Hypogeum a tzv. megalitické chrámy.

Chci jet na Maltu

13. Marrákeš, Maroko        

Pohled na střechy MarrákešePohled na střechy Marrákeše

Marrákeš leží v podhůří Vysokého Atlasu a tvoří jednu z vstupních bran do saharské pouště. Charakter města, které vypadá jako z pohádek Tisíce a jedné noci, utvářejí jeho typické domky (riády), turecké lázně (hammamy), orientální zahrady a historické jádro Medina. Z tržnic a starobylých uliček se linou vůně a tóny, které nelze slovy popsat – to se zkrátka musí zažít.

Chci jet do Maroka

14. Nový Zéland    

Výhled na úchvatné město Queentown vám bude příjemnou cestovatelskou odměnouVýhled na úchvatné město Queentown vám bude příjemnou cestovatelskou odměnou

Nový Zéland, který sestává ze Severního a Jižního ostrova a několika stovek menších ostrůvků, nabízí úchvatnou podívanou, jakou známe z děl J. R. R. Tolkiena. Dramatická přírodní scenérie, hobití nory a pozorování tučňáků, lachtanů či albatrosů je životním snem mnoha z nás. Dobrodružné povahy nadchne Queenstown, město vyhlášené svými adrenalinovými aktivitami.

Chci jet na Nový Zéland

15. Peru     

Machu PicchuMachu Picchu

Území někdejší velké říše Inků, Peru, je domovem proslulého inckého města Machu Picchu (dalšího z novodobých divů světa), Amazonského pralesa a jednoho z nejvýše položených jezer na světě, jezera Titicaca. Skvělým peruánských suvenýrem je oblečení z vlny lamy alpaky, které ochrání i v drsných horských podmínkách.

Chci jet do Peru

16. Provence, Francie         

Přírodní park Camarque s přehlídkou svých obyvatel, za kterými jezdí turisté z celého světaPřírodní park Camarque s přehlídkou svých obyvatel, za kterými jezdí turisté z celého světa

Středověká města, přírodní park Camargue, vynikající jídlo, a ještě lepší víno, a v neposlední řadě prosluněná levandulová pole – to jsou pádné argumenty, proč si ze všech francouzských regionů vybrat zrovna Provence.

Chci jet do Francie

17. Skotská vysočina           

Nádherná skotská přírodaNádherná skotská příroda

Drsná skotská příroda inspirovala k tvorbě nejednoho umělce. Svého času se Kaledonskými borovými lesy proháněl i vlk, rys, medvěd či los. Drtivá většina Skotska ale byla odlesněna a všechny tyto druhy z oblasti vymizely (zůstává jen nesmrtelná Nessie). Teď se však Skotové rozhodli, že se všemi silami pokusí obnovit původní ekosystémy. Zapojením do dobrovolnických programů jim s tím můžete pomoci i vy – co takhle si zpestřit dovolenou sázením stromů?

Chci jet do Skotska

18. Slovinsko

Poznejte krásy SlovinskaPoznejte krásy Slovinska

Slovinsko je ráj pro milovníky přírody a outdoorových sportů. Území na severu ohraničené Julskými Alpami a na jihozápadě Jadranským mořem pokrývají husté lesy, ledovcová údolí, vápencové jeskyně, vodopády a smaragdová jezera. Je to perfektní destinace pro ekoturistiku, na své si ale přijdou i všichni ostatní, kteří mohou navštívit místní hrady a zámky, hřebčín s lipicány, středověké vysokohorské vesničky nebo multikulturní Lublaň.

Chci jet do Slovinska

19. Švýcarsko          

Švýcarsko je číslo 1Švýcarsko je číslo 1

Ne nadarmo se Švýcarsku přezdívá „střecha Evropy“ – přes 60 % jeho rozlohy tvoří Alpy, jejichž vrcholky přesahují i 4000 metrů. Země je známá svou skoro až kýčovitou alpskou přírodou, neomylnými hodinkami, sýry a čokoládou. Pyšní se také nejvýše položenou evropskou železniční stanicí. A v Montreux u Ženevského jezera vznikly některé z největších hitů rockové historie.

Chci jet do Švýcarska

20. Thajsko

BangkokBangkok

Rajské pláže, buddhistické chrámy a pikantní exotická kuchyně – to je Thajsko. Je to ideální místo, kde ochutnat tropické ovoce a smažený hmyz. Bangkok dříve připomínal Benátky východu – město stálo na síti vodních kanálů a suchou nohou se v něm pohybovat nedalo. Kanály postupně nahradily silnice a plovoucí trhy jsou dnes už spíše jen atrakcí. Metropole je mimo jiné proslulá svým nočním životem.

Chci jet do Thajska

21. Turecko

Turecko vás okouzlíTurecko vás okouzlí

Pověstmi opředená brána Orientu leží na samotném pomezí Evropy a Asie. Díky své poloze se stala fascinující směsicí moderní Evropy, arabského světa a starověkých památek. Těch je tady prý dokonce více než v nedalekém Řecku či Římě. Abyste si Turecko užili plnými doušky, pijte turecký čaj, jezte originální turecký kebab a smlouvejte s obchodníky na pouličních trzích.

Chci jet do Turecka

22. Umbrie, Itálie 

Orvieto a Umbrie - zelené srdce Itálie Orvieto a Umbrie - zelené srdce Itálie

Zelené a kopcovité srdce Itálie je jediným italským regionem, který nesousedí s mořem ani žádnou jinou zemí. Díky této izolovanosti se zde tak trochu zastavil čas. Jedná se o úrodnou zemědělskou oblast, kde se (zcela nepřekvapivě) pěstuje víno, tabák, obilí, zelenina či olivy. Region se pyšní celou řadou středověkých památek, asi nejvyhledávanější je historické skalní město Orvieto.

Chci jet do Itálie

23. Yucatán, Mexiko            

Pyramida Chichén Itzá na YucatánuPyramida Chichén Itzá na Yucatánu

Mexický poloostrov je protkán pozůstatky fascinující Mayské civilizace. Navštívit můžete proslulé pyramidy v mayských městech Chichén Itzá, Uxmal či Tulum. Nebo se můžete prostě jen válet u průzračného karibského moře, potápět se s delfíny, ochutnávat mexickou kuchyni a popíjet tequilu.

Nenašli jste na seznamu svou vysněnou destinaci? Nezoufejte. V nabídce toho máme daleko více. Zkuste prozkoumat naše stránky nebo se obraťte na naše šikovné poradce.

Chci jet do Mexika

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Letecky

Rozleťte se za zážitky do celého světa

Vyberte si jeden z našich 302 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-cile-pro-rok-2023/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024