Panathénajský stadion: Herodova mramorová pýcha

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12054x

Stadion, který byl postaven pro starověké panathénajské hry určené k oslavě bohyně Athény, je stále využíván.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

Stadion má několik světových nej? Kromě jiného je jeden z nejstarších na světě a jediný, který je kompletně postaven z bílého mramoru.

Panathénajský stadion známý také jako Kallimarmaro (řecky Καλλιμάρμαρο), což v překladu znamená „nádherně mramorový“, byl vystavěn už v klasickém období, tedy kolem 4. století př. n. l. a původně měl pouze dřevěná sedadla, stavbu těch mramorových, o kapacitě 50 000 diváků, financoval římský státník Herodes Attikus.

Stadion byl původně používán samozřejmě ke sportovním účelům a to zejména během tzv. panathénajských her (athénská obdoba známějších olympijských her), v římské době zde však byly pořádány také krvavé hony na divoká zvířata.

Vítání vítězů

Stadion byl také dějištěm novodobých olympijských her pořádaných v roce 1896 (je zajímavé, že na obnově této antické tradice se podílel i náš Miroslav Tyrš, jehož jméno je napsáno na pamětní desce u stadionu). V současnosti jsou zde vítáni řečtí sportovci po nějakém větším úspěchu, např. vítězství ve fotbalovém mistrovství Evropy v roce 2004. Na olympijských hrách v tomtéž roce se zde konala lukostřelba.

Kromě sportovních událostí se zde občas konají i koncerty, za všechny zmiňme např. REM, Boba Dylana, Depeche Mode či Black Sabbath.

Turisté jen zvenčí

Na samotný stadion se dnes turisté nedostanou, ale na pořízení hezkých fotografií stačí jít k otevřené části podkovy, odkud máte nerušený výhled na celou stavbu. 

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/panathenajsky-stadion/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024