Olympijské stadiony: nesmazatelné stopy 28. olympijských her

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9477x

Sportovní stánky, které byly využity k Letním olympijským hrám 2008.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Heslem 28. olympijských her, které se v roce 2004 konaly v Athénách, bylo všeříkající: „Vítejte doma!“. Těchto her se zúčastnilo na 10 500 sportovců a 5 500 organizátorů z 202 zemí. V Aténách prestižní hry zanechaly své stopy. 

Spyros Louis

Za hlavní olympijský stadion byl určen Spyros Louis, který nese jméno vítěze maratonského běhu z prvních novodobých olympijských her z roku 1896. Stadion se nachází v athénské čtvrti Maroussi, asi 9 km od náměstí Omonia v centru města. Stavba stadionu začala v roce 1982 a po renovaci je jeho současná kapacita 68 000 diváků. Stadion je snadno rozpoznatelný díky svým dvěma obloukům, které měří 304 metrů na délku a 72 metrů na výšku a jsou kontruovány tak, aby vydržely zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy škály a nápor větru o rychlosti 120 km/h. Dnes je stadion domácím stánkem fotbalového klubu AEK.

Stadion basketbalového mužstva Panathinaikos

V blízkosti hlavního stadionu, který je otevřený, se nachází krytý halový olympijský stadion, který byl postaven v roce 1995 a řadí se mezi jedny z největších halových stadionů v Evropě. Zdejší kapacita je až 19 000 diváků a v době OH se zde odehrávaly basketbalové turnaje, gymnastika a skoky na trampolíně. V současnosti je tato hala využívána jako domovská pro basketbalové mužstvo Panathinaikos.

Karaiskaki

Dalším hlavním stadionem během OH 2004 byl Karaiskaki v Pireu. Původní stadion byl postaven už v roce 1895, kdy sloužil jako dráha pro závody na kole na prvních novodobých Olympijských hrách a dnešní podobu získal po přestavbě v roce 2004 právě kvůli olympiádě v tomtéž roce. Dnes je maximální kapacita stadionu 32 000 diváků a slouží extraligovému fotbalovému klubu Olympiakos.  

Stadion „Míru a Přátelství“

V Pireu se nachází další krytý stadion „Míru a Přátelství“ z roku 1985 a v době OH se zde konaly všechny volejbalové zápasy. Kapacita diváků je 11 000 a dnes slouží basketbalovému družstvu Olympiakos.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/olympijske-stadiony/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024