Divadla pod Akropolí: nejdůležitější kulturní zařízení starověkých Athén

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11320x

Na svahu Akropole se nachází zatím nejstarší objevené divadlo na světě a římské odeion, které se využívá až do dnešních dnů.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Na jižním úbočí akropolského pahorku jsou k vidění dvě nejdůležitější kulturní zařízení starověkých Athén – odeion Heroda Attika a Dionýsovo divadlo. Divadelní hry, nejdříve tragédie a později komedie, se vyvinuly z původních pohanských slavností na počest boha Dionýsa, patrona vína, zpěvu a veselí.

Průběh těchto oslav původně doprovázel pouze sborový zpěv a tanec, později se k nim přidal i dramatický projev a ve finále děj hraný dvěmi až třemi herci, kterými byli vždy muži. Z nejznámějších autorů divadelních her si připomeňme Sofokla, Aischyla, Euripida či Aristofana.

Dionýsovo divadlo

Je nejstarší zatím objevené divadlo na světě, pochází pravděpodobně z 6. století př. n. l. a bylo místem premiér mistrovských děl výše uvedených autorů. Divadlo bylo původně postaveno pro 15 000 diváků. Do dneška se z jeho původní podoby dochovalo 20 ze 64 řad sedadel včetně nádherných mramorových trůnů, na nichž dosud zůstala vyryta jména nejvyšších představitelů obce. Divadlo prochází od roku 2002 rozsáhlou rekonstrukcí. 

Odeion Heroda Attika

Pochází z 2. století n. l., tedy z římského období. Stavbu financoval významný římský státník Herodes Attikus a už nebyla určena jen k divadelním představením, ale také k hudebním „koncertům“. Odeion čítá 32 řad sedadel a pojme až 5 000 diváků. Scéna byla zastřešena dřevěnou střechou a k představením sloužila pouze 105 let, poté zde byly pravděpodobně pořádány gladiátorské hry.

Současná podoba odeionu pochází z doby po 2. světové válce, kdy začala jeho kompletní rekonstrukce. V době letního festivalu se zde stále konají představení jak hudební, tak divadelní a pro umělce je vystupování v odeionu velkou prestiží a ctí.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/divadla-pod-akropoli/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024