Římské fórum: důkaz moci i úcty

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8543x

Římané rozšířili původní řeckou agoru o další obchodní prostory, postupně převzalo úlohu centra společenského života města.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

Ve starověku sloužila věž  větrů jako kompas a sluneční i vodní hodiny? Byly poháněny proudem vody tekoucím z Akropole. A jak se u těchto hodin poznával čas? Podle hladiny vody, která zbývala v zásobníku.

Římské fórum (řecky Ρωμαϊκή αγορά) bylo postaveno těsně před přelomem letopočtu za vlády císaře Julia Caesara a jeho následníka Augusta a jeho účelem bylo rozšířit původní řeckou agoru. Když Římané ve 2. století př. n. l. připojili řecké území ke své rozsáhlé říši, Athény se – oproti ostatním řeckým městům – těšily bezprecedentním politickým privilegiím.

Přece jen byly stále považovány za respektované centrum umění a vědění, vždyť se sem přijížděli vzdělávat i takoví velikáni jako Cicero či Horatius. V samotných Athénách nenajdeme mnoho pozůstatků na dobu římské nadvlády, tehdy tomu totiž bylo spíš naopak – Řekové jako vážení umělci jezdili tvořit do Říma. 

Postupem času se veškerý veřejný městský život (trhy, obchody a shromáždění občanů) přesunul z řecké agory na římské fórum. Během středověku bylo toto prostranství zastavěno obytnými domy a systematické vykopávky začaly probíhat až ve 20. století.

Brána zasvěcená bohyni

Na fórum se vstupovalo ze západu bránou zasvěcenou bohyni Athéně, která se dochovala až do současnosti. Ještě dnes můžeme na jednom z pilastrů vidět výnos císaře Hadriána o daních z prodeje oleje. Na východní straně fóra jsou odkryty zbytky sloupořadí a obchodů, které tuto stranu obklopovaly a jsou zde k vidění dokonce i zbytky veřejných záchodků z prvního století našeho letopočtu.

Věž větrů

Nejlépe dochovanou památkou a zároveň také nejstarší stavbou na římském fóru je oktagonální Věž větrů, jejíž každou stranu zdobí postava zosobňující jeden z osmi větrů. 

Čtení: Zájezdy do Athén – srovnání a doporučení

Nejstarší dochovaná mešita

Na římském fóru je i památka na dobu turecké nadvlády nad Řeckem – nejstarší dochovaná mešita v Athénách vůbec – Fethija Tzami z roku 1458. Byla postavena sultánem Mehmedem II. (v roce 1453 dobyl Konstantinopol a tento sultán je ústřední postavou seriálu Velkolepé století). Dnes bohužel nepřístupná, protože slouží jako sklad archeologických nálezů.  

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rimske-forum/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024