Chrám boha Dia a Hadriánův oblouk: jediný chrám na Zemi, který si Bůh zaslouží

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17474x

Svého času největší chrám antického Řecka a podle Pausania jediný, který je boha Dia hoden.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

Základy chrámu boha Dia Olympského neboli Olympeionu (řecky Ολυμπιείο) byly položeny již v 6. století př. n. l. tyranem Peisistratem? Avšak dokončen byl až o téměř 700 let později za vlády císaře Hadriána.

Tento chrám se stal největší stavbou svého druhu v celých starořeckých i starořímských dějinách a jak trefně zapsal Livius, jednalo se o „jediný chrám na Zemi, který si Bůh zaslouží“.

Je zajímavé, že stavba chrámu probíhala především za režimů absolutistických panovníků, tzv. tyranů a během demokratických vlád byla stavba vždy pozastavena. Chrám sloužil jako prostředek kritiky tyranských vlád, jeho stavba měla symbolizovat potlačování svobodné lidské vůle a podřízení se silnějším autoritám.

Rozměry chrámu

Rozměry chrámu byly opravdu kolosální, posuďte sami: 96 metrů na délku, 40 metrů na šířku, 104 korintských sloupů o výšce 17 metrů. Dnes uvidíte stát pouhých 15 sloupů, z nichž každý váží kolem 364 tun, na zemi pak leží na kusy rozbitý šestnáctý, který se zřítil při zemětřesení v roce 1852. Na tomto arcehologickém nalezišti můžeme vidět také pozůstatky římských lázní, budov, křesťanskou baziliku z 5. století a také místo, kudy původně vedla brána do posvátného okrsku. 

Hadriánův oblouk

Těsně před Olympeionem stojí Hadriánův oblouk, který byl postaven – jak už název napovídá – císařem Hadriánem, velkým milovníkem a obdivovatelem řecké kultury. Brána byla postavena jako předěl mezi starým – řeckým a nově vystavěným – římským městem. Na oblouku ze strany otočené k Akropoli je dodnes dochován nápis „Toto jsou Athény, staré město Théseovo“ a na straně k chrámu je nápis označující nové Athény: „Toto je město Hadriánovo, ne Théseovo“.  

Čtení: Zájezdy do Athén – srovnání a doporučení

Nezapomenutelný zážitek

Celé archeologické naleziště je nádherným muzeem pod širým nebem, je odtud neopakovatelný výhled na Akropoli a teprve až se postavíte vedle jednoho ze sloupů, doslova se vám zatají dech obdivem nad schopnostmi našich starověkých předků.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-boha-dia-a-hadrianuv-oblouk/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024