Chrám boha Dia a Hadriánův oblouk: jediný chrám na Zemi, který si Bůh zaslouží

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12495x

Svého času největší chrám antického Řecka a podle Pausania jediný, který je boha Dia hoden.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

Základy chrámu boha Dia Olympského neboli Olympeionu (řecky Ολυμπιείο) byly položeny již v 6. století př. n. l. tyranem Peisistratem? Avšak dokončen byl až o téměř 700 let později za vlády císaře Hadriána.

Tento chrám se stal největší stavbou svého druhu v celých starořeckých i starořímských dějinách a jak trefně zapsal Livius, jednalo se o „jediný chrám na Zemi, který si Bůh zaslouží“.

Je zajímavé, že stavba chrámu probíhala především za režimů absolutistických panovníků, tzv. tyranů a během demokratických vlád byla stavba vždy pozastavena. Chrám sloužil jako prostředek kritiky tyranských vlád, jeho stavba měla symbolizovat potlačování svobodné lidské vůle a podřízení se silnějším autoritám.

Rozměry chrámu

Rozměry chrámu byly opravdu kolosální, posuďte sami: 96 metrů na délku, 40 metrů na šířku, 104 korintských sloupů o výšce 17 metrů. Dnes uvidíte stát pouhých 15 sloupů, z nichž každý váží kolem 364 tun, na zemi pak leží na kusy rozbitý šestnáctý, který se zřítil při zemětřesení v roce 1852. Na tomto arcehologickém nalezišti můžeme vidět také pozůstatky římských lázní, budov, křesťanskou baziliku z 5. století a také místo, kudy původně vedla brána do posvátného okrsku. 

Hadriánův oblouk

Těsně před Olympeionem stojí Hadriánův oblouk, který byl postaven – jak už název napovídá – císařem Hadriánem, velkým milovníkem a obdivovatelem řecké kultury. Brána byla postavena jako předěl mezi starým – řeckým a nově vystavěným – římským městem. Na oblouku ze strany otočené k Akropoli je dodnes dochován nápis „Toto jsou Athény, staré město Théseovo“ a na straně k chrámu je nápis označující nové Athény: „Toto je město Hadriánovo, ne Théseovo“.  

Čtení: Zájezdy do Athén – srovnání a doporučení

Nezapomenutelný zážitek

Celé archeologické naleziště je nádherným muzeem pod širým nebem, je odtud neopakovatelný výhled na Akropoli a teprve až se postavíte vedle jednoho ze sloupů, doslova se vám zatají dech obdivem nad schopnostmi našich starověkých předků.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Adventní Wroclaw <small>(autobusem z Ostravy)</small>
4. – 4. 12. 2021

Adventní Wroclaw (autobusem z Ostravy)

800 Kč
z Českého Těšína
Adventní Wroclaw <small>(autobusem z Ostravy)</small>
11. – 11. 12. 2021

Adventní Wroclaw (autobusem z Ostravy)

800 Kč
z Českého Těšína

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zobrazit aktuální zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-boha-dia-a-hadrianuv-oblouk/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021