Propylaje: vstupní brána na Akropoli

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11819x

Vstupní brána na Akropoli s pinakotékou a chrámem bohyně vítězství Niké skýtá nádherný výhled na celé Athény.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

V době turecké nadvlády byl chrám bohyně vítězství Athény Niké rozebrán a jeho kameny použity jako podstavce pod děla. V současnosti probíhají rozsáhlé opravy, kdy je chrám rozebírán, všechny jeho části pečlivě čištěny a poté opět skládány do původní podoby.

Po celou dobu existence Akropole se sem mohou lidé dostat jedinou přístupovou cestou, která vede po úzké rampě k masivnímu dvojitému vstupnímu sálu Propylajím (řecky Προπύλαια). Tato vstupní brána byla postavena tak, aby korespondovala s proporcemi mohutného Parthenonu na vrcholu Akropole.

Toho se architektovi Mnésiklovi podařilo dosáhnout stavbou dvoukřídlé budovy a použitím pentelského mramoru, z něhož je postaven i Parthenon. Každému návštěvníku, který Propylaje spatří na vlastní oči, se tají dech obdivem nad mistrovstvím jejich stavitele, který se musel vyrovnat s prudce se svažujícím terénem. Díky tomuto Mnésiklovu umění si dokonce i staří Athéňané Propylají vážili jako jednoho ze svých nejprestižnějších architektonických monumentů.

Modrá obloha s hvězdami

V bráně byla původně zasazena dřevěná vratakazetový strop byl až do 17. století vymalován tmavě modrou barvou a poset zlatými hvězdami.

Nalevo od hlavního vstupu se nacházela pinakotéka, kde byly uloženy malby s homérskými náměty z poloviny 5. stol. př. n. l. Napravo je křídlo daleko menší, protože již zasahovalo na posvátnou půdu bohyně Niké.

Předchrám k Pantheonu - Niké

Chrám bohyně vítězství Athény Niké stojí na uměle vytvořené plošině napravo od Propylají a je otočen směrem k Pireu. Tato malá stavba byla původně používána jako „předchrám“ k Parthenonu, dalo by se říct, že sloužil jako jakási čekárna, kde probíhaly poslední přípravy slavnostního průvodu na pompézní příchod k hlavnímu chrámu.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/propylaje/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024