Filopappos: důležitý strategický bod

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7433x

Pro Athény je návrší s mauzoleem římského vojevůdce Filopappa velmi strategickým místem.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Filopappův pahorek (řecky λόφος Φιλοπάππου) neboli také Kopec múz, jak byl nazýván ve starověku, se tyčí přímo naproti Akropoli a nejlepší výhled se na něj naskýtá od Propylají či od odeionu Heroda Attika. Pahorek tvoří společně s Návrším nymf a kopcem Pnyx jednolité úbočí, které z jihozápadu obklopuje Akropoli.

Filopappův pahorek

Filopappův pahorek je velmi strategickým místem, je dotud totiž výhled na Saronský záliv a přístav Pireus, potažmo i na celé město. Také díky tomu zde byla umístěna vojenská posádka Benátčanů, kteří se v 17. století snažili město dobýt a ostřelovali odtud Akropoli, kterou tak bohužel několik jejich dělových koulí vážně poškodilo. 

Sokratovo vězení

Po cestě na vrchol pahorku každý projde okolo tzv. Sokratova vězení, obydlí vytesaného do skály, kterému byl tento účel přiřčen spíše na základě fantazie než faktů.

Filopappův monument

Byl postaven jako mauzoleum pod širým nebem pro vnuka syrského krále, římského vojevůdce Gaia Julia Filopappa jeho sestrou a Athéňany. Po této jeho mramorové hrobce postavené ve 2. století n. l.  dostal jméno celý pahorek. Pod asi tři metry vysokým pomníkem, na kterém je Filopappos vyobrazen jako římský vojevůdce, je jeho obrovská čtvercová hrobka o rozměrech téměř 10 × 10 metrů. 

Návrší nymf

Je zasvěceno bohyním zosobňujícím přírodní živly, tento pahorek dostal své jméno proto, že se zde až nápadně často víří prašný vítr – z čehož starověcí Athéňané usoudili, že si vršek vybraly za své sídlo nymfy větrů. Právě sem je situována část scén z Shakespearova Snu noci svatojánské.

Pahorek Pnyx

Pahorek býval místem, kde se scházelo tzv. lidové shromáždění, které probíralo jednodušší a méně závažné otázky týkající se města (ty zásadní byly probírány dole na agoře). Dnes zde stojí budova Národní observatoře, která bývá vždy první pátek v měsíci otevřena veřejnosti.

Do těchto míst by měl zavítat každý turista, který stojí o nádherné panoramatické fotografie Akropole.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/filopappos/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024