Ostuni: „bílé město” a jedno z nejhezčích měst jižní Itálie

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 21257x

Ostuni se přezdívá „Bílé město” a patří k nejhezčím městům v jižní Itálii.

Vyberte si z našich zájezdů do ApulieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Na procházky historickým centrem Ostuni si obujte pohodlné neklouzavé boty. Budete totiž chodit po dlažbě nahoru a dolů.

 

Ostuni se přezdívá „Bílé město” – „La Città Bianca”. Už z dálky vás při příjezdu k tomuto jihoitalskému městu oslní bílá barva místních domů, přilepených jeden na druhý na kopci, jemuž dominuje místní pozdně gotická katedrála. Úzké malebné uličky, strmé schody, příjemné butiky, pěkná náměstíčka – to je silná stránka jednoho z nejhezčích měst regionu Apulie.

V jihoitalské Apulii, v oblasti zvané Valle d’Itria, se takřka mezi modrým mořem a modrým nebem, na třech pahorcích, ve výšce něco málo přes 200 metrů nad mořem, rozkládá „Bílé město” Ostuni. Většina návštěvníků je uchvácena nejen samotným městem, ve kterém žije přibližně 30 000 lidí, ale i jeho malebným okolím plným tmavozelených olivovníků. Krásný výhled na něj se naskýtá z městských hradeb.

„Bílé město” s dlouhou historií

Strategické a úrodné místo, na kterém se Ostuni nachází, bylo osídleno již v pravěku, město tu bylo založeno v 7. století př. n. l. Staří Římané ho nazývali Sturnium, což odvodili z mesapského či řeckého ástu néon – nové opevněné město. Město v minulosti zažilo období rozkvětu i úpadku, španělskou nadvládu i období, kdy mu vládli Bourboni. Za jejich vlády se centrem městského života stalo náměstí Svobody Piazza della Libertà, které je živým městským centrem dodnes.

Na náměstí Svobody je k vidění barokní sloup, takzvaná guglia, jejímž autorem je místní sochař Giuseppe Greco. Guglia je 20 metrů vysoká a místní ji dali postavit jako poděkování svatému Oronzovi za to, že jejich město zachránil před morem. Svatý Oronzo je rovněž patronem apulijského města Lecce, vzdáleného od Ostuni přibližně 75 km.

Při nedávné rekonstrukci dláždění na náměstí byly objeveny kamenné základy věže, která patrně byla součástí místního městského opevnění a stávala vedle někdejší brány Porta del Ponte. Městské opevnění se budovalo v 16. století a mělo město uchránit před nájezdy Turků.

Uličkami starého centra až k významné katedrále

Z tohoto náměstí vede několik převážně stoupajících uliček. Jedna z nich vede historickým centrem plným obchůdků i jiných podniků k městské katedrále, která městu dominuje a která paradoxně není omítnuta na bílo. Cestou potkáte také kostel sv. Víta mučedníka z 18. století, který je považován za jednu z nejhezčích ukázek apulijského rokoka. Dnes se v něm nachází muzeum.

Pozdně gotická katedrála, zasvěcená Panně Marii, stojí na nejvyšším místě pahorku na náměstíčku, jehož jednu stranu zcela uzavírá. Vpravo od katedrály stojí biskupský palác, vlevo od katedrály stojí budova semináře – Palazzo del seminario. Obě budovy na poslední straně náměstí spojuje oblouk Arco Scoppa.

Samotná katedrála byla postavena mezi lety 1435–1495, je trojlodní a její interiér zdobí cenné malby, povětšinou ze 17. století a propracované dřevěné oltáře. Místní kapitulní archiv uchovává přes 200 pergamenů z počátku 12. století. V roce 2011 získala označení basilica minor (menší bazilika), což je zvláštní čestný titul, který významným bazilikám uděluje papež.

K moři do Marina di Ostuni

A aby té nádhery nebylo málo, Ostuni se – pokud trochu přimhouříme oči – pyšní i křišťálově čistým mořem. Marina di Ostuni je od historického centra města vzdálena 8 km. Hornaté úseky se střídají s dlouhými plážemi se sněhobílým pískem a voda je tady průzračně čistá.

„Bílé město” Ostuni vás dostane nejen svými památkami, ale především malebnými uličkami a zákoutími, ve kterých jako by se čas zastavil. Navíc tu panuje pohodová a typicky jižanská uvolněná atmosféra.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Apulie)

Za omamnou krásou Apulie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Apulie

Zájezdy do Apulie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostuni/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024