Asakusa džindža: kus tradiční japonské kultury v Tokiu

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 3. 2018 • Přečteno 4076x

Symbolem Asakusy je velký chrám Sensoji, který je zasvěcen bohyni Kannon.

Vyberte si z našich zájezdů do TokiaZobrazit zájezdy

Pokud chcete ve spěšném Tokiu najít kus tradiční japonské kultury s dřevěnými domy, kde se prodávají kimona a japonské sladkosti, vydejte se do Asakusy.

Hlídající obři

Hlídající obřiHlídající obři

U hlavního vchodu vás uvítá červená brána Kaminarimon s obrovskými lampiony, které se mění při obřadu každý rok. Když se podíváte pozorně, všimnete si, že chrám nehybně hlídají dva obři Oni neboli démoni či obři, kteří chrání chrám Sensoji před jakýmkoliv ohrožením. Podle jejich výrazu budete vědět, že je lepší si s nimi nezahrávat a chovat se slušně. U většiny významných šintoistických chrámů můžeme vidět podobné neohrožené ochránce.

Nákupní pasáž u chrámu

Za bránou je živá nákupní ulice Nakamise, kde můžete nakoupit všelijaké dárky a suvenýry omijage za docela přívětivou cenu. A hlavně je z čeho vybírat. Od origami papírů přes panenky kokeshi po japonské jídlo. Tato 200 metrů dlouhá tradiční ulice, která vznikla už v období Edo, se mění sezonní výzdobou.

Provozní doba je od 9.00 do 18.00 hod. Avšak i v noci, když se obchody zavřou, se můžete kochat pomalovanými roletami s tradičními výjevy z období Edo, japonského divadla apod.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Jaká je etiketa při vstupu do chrámu?

Jak se chovat při vstupu do chrámu?Jak se chovat při vstupu do chrámu?

Dominantou historické části čtvrti Asakusa je velký chrám Sensoji. Podobně jako u nás při vstupu do kostela se hodí správně se chovat, je to přeci posvátné místo. Co se týče japonských chrámů a svatyň, chodí to všude stejně. V chrámu Sensoji se můžete očistit kouřem ze zastřešeného kotle, kde vždy stojí pár lidí a ovívají se kouřem z vonných tyčinek.

V chrámu lidé vhazují do dřevěné truhly peníze. Pro vyplnění vašeho přání je třeba vhodit minci nebo libovolné peníze. Kolik nejlépe? Samozřejmě že se můžete pokusit bohy uplatit a darovat jim i tisíce jenů, ale zcela postačí pětijenová mince s dírkou uprostřed. Japonci ve slovu go (pět) slyší štěstí. Takže pro obyčejné štěstí stačí vhodit pětijenovou minci.

Po vhození peněz zazvoňte na zvon, abyste upozornili bohy, že si od nich něco žádáte, dejte ruce k sobě a ukloňte se. Etiketa se může lišit, co se týče svatyní, určitě ale nic nezkazíte tím, když v tichosti budete přihlížet.

Amulety a věštby

Po odchodu z chrámu si zajděte koupit omamori nebo omikuji. Omamori se prodává v chrámech a chrání majitele před neštěstím. Lidé si je darují, slouží i jako originální dárek pro milované. Omikuji je předpověď štěstí. Z předpovědí, kterých je mnoho, si můžete vytáhnout jak dobrou, tak bohužel i tu špatnou.

Jak si vytáhnout své omikuji?

OmikujiOmikuji

Na dřevěném pultu jsou kovové boxy, zatřeste s nimi a vyndejte si jednu dřevěnou hůlku. Na hůlce je vyraženo japonské číslo v kanji. Následujte tento váš znak vyražený na šuplíčcích. Až znak najdete, vložte hůlku zpět do kovového boxu a vytáhněte si jeden papírek ze šuplíčku.

Na jedné straně je japonská kaligrafie a na druhé japonský, čínský a anglický přepis, který vám předpoví, jaký bude váš rok a co nového se může udát ve vašem životě. Při špatné předpovědi postupujte tak, že papírek složíte do proužku a uvážete ho na šňůru k dalším nechtěným předpovědím, tímto věštbu odmítnete a nemusí se vyplnit.

Jaká předpověď je ta nejlepší?

Spoustu z nás by si řeklo, že to největší štěstí, které se skrývá pod číslem jedna, je to nejlepší. Nicméně pokud si vytáhnete nejlepší štěstí, větší si už vytáhnout nemůžete, takže logicky se vám bude dařit už jenom hůř. Nebuďte smutní, pokud si vytáhnete obyčejné štěstí, můžete se tak těšit na lepší zítřky.

Chrám Sensoji

Symbolem Asakusy je velký chrám Sensoji, který je zasvěcen bohyni Kannon. Podle legend v řece Sumida, která je nedaleko, vylovili rybáři sošku bohyně Kannon a na její počest postavili chrám Sensoji, který se tak stal nejstarším chrámem v Tokiu. Během druhé světové války byl chrám zničen a po válce znovu vybudován. Vnitřek chrámu je krásně vymalovaný mytologickými výjevy a ze schodů se vám naskytne unikátní výhled na celou ulici.

Jak se neztratit?

Zde si můžete nakoupit suvenýryZde si můžete nakoupit suvenýry

Pokud byste se náhodou ztratili nebo se chtěli dozvědět něco nového o tomto místě, stačí zavítat do infobudovy, která je naproti první bráně přes silnici. Anglicky mluvící personál vám zadarmo poskytne mapy i všechny potřebné informace. Obdivovat můžete i dřevěný model celé Asakusy a v posledním patře se vám naskytne výhled na nákupní ulici Nakamise s chrámem Sensoji v pozadí.

Festivaly

Sanja Matsuri je jeden z největších a turisty nejvyhledávanějších festivalů v Asakuse, trvá 3 dny o třetím víkendu v květnu. Festival je velmi energický, hraje zde tradiční hudba na bubny taiko a flétny a lidé tancují v tradičních oděvech hakama a yukata do rytmu. Za tři dny tento festival navštíví více než dva miliony lidí. Festival se koná na počest založení chrámu rybáři a samotné bohyně Kannon.

Nenechte si ujít ani první den, kdy dívky v bílém obleku jeřábů tancují Bizansara tanec. Můžeme zde vidět oslavovat geishi nebo dokonce i yakuzu, jejíž členové hrdě ukazují své tetování na veřejnosti.

Okolí

Oblast přináší spoustu dalších zajímavých věcí k vidění. Kromě malých svatyněk a stánků s jídlem se zde nachází i nejstarší park v Japonsku „Hanayashiki Amusement Park“, který tu stojí víc jak 150 let. Trochu osvěžit se můžete v nedalekém onsenu – tradiční japonské lázni.

Na jaře se přijďte podívat na rozkvetlé sakury v nedalekém Sumida parku s výhledem na řeku a budovu společnosti Asahi se zlatou pěnou na střeše budovy. Zajímavá je i nákupní ulice Kappabashi, která má v nabídce hlavně kuchyňské potřeby. Zakoupit zde můžete japonský porcelán a nádobí za příznivé ceny.

Jak se k Asakuse dostat?

Z letiště Narita – vlakem Keisei Narita Sky Access Line za 1290 jenů, cesta trvá tak 45 minut. Na stanici Toei Asakusa Line použijte východ A4 nebo východ 1, 2 a 3 pro vstup do metra na linku Ginza Line. Od východu je to 5 minut chůze k chrámu.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko (Tokio)

Tržiště asijských NEJ

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Tokia

Zájezdy do Tokia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/asakusa-dzindza/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024