Asakusa: čtvrť s ozvěnami starého Tokia a místo, kde nakoupíte ty nejlepší suvenýry

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7446x

Srdcem Asakusy za dob starého Eda byla zábavní čtvrť s názvem Jošiwara.

Vyberte si z našich zájezdů do TokiaZobrazit zájezdy

Tokio je moderní tepající metropole. Pozůstatky jeho historie byly bohužel z velké části zničeny zemětřesením a pak americkým bombardováním za druhé světové války. Něco z bývalé slávy mu přeci jen zůstalo. Chcete-li zakusit atmosféru starého Tokia před nástupem neonů a mrakodrapů, musíte se vypravit do severně položené čtvrti Asakusa s nejpopulárnějším buddhistickým chrámem ve městě a řadou obchůdků, ve kterých dostanete ty nejkrásnější suvenýry.

Tokio bylo původně malou rybářskou vesničkou s názvem Edo, kterou si teprve na konci 16. století vybrali coby své mocenské sídlo vojenští vládci Japonska (tzv. šógunové). V roce 1868 bylo město přejmenováno na Tokio a stalo se hlavním městem celé země.

Staré Edo se postupně rozrůstalo kolem velkého hradu, který stával na místě dnešního Císařského paláce. V jeho bezprostřední blízkosti, v takzvaném Horním Městě (Jamanote), žila vládnoucí elita, zatímco obyčejní lidé – řemeslníci, obchodníci, ale také společenská spodina – obývali tzv. Dolní Město (Šitamači). To zahrnovalo přibližně dnešní čtvrti Ningjóčó a Ueno a nepřehlédnutelnou čtvrť Asakusa, která vždy bývala živým, pestrým centrem celé této oblasti.

„Vykřičená“ minulost a slavnostní atmosféra

Srdcem Asakusy za dob starého Eda byla zábavní čtvrť s názvem Jošiwara – bohémský svět umělců a intelektuálů, gejš a kurtizán, ale také tradičních divadel, barů, restaurací, náleven a zábavních podniků. Cílem tehdejších vojenských vládců bylo vymezit pro tyto „společenské nešvary“ v každém městě pouze určitou část, a Jošiwara byla vůbec první v Japonsku, která získala příslušné povolení.

Divokou atmosférou již toto místo dávno neoplývá. Po druhé světové válce byla prostituce v Japonsku zakázána, gejš zbylo v Asakuse jen několik desítek a běžný turista na ně narazí jen velmi výjimečně.

Vůbec nejsilnější zážitky si ale z dnešní Asakusy odnesete, pokud se do ní vypravíte v době konání některé z mnoha slavností. Tou největší, která propuká vždy třetí květnový víkend, je třídenní slavnost Sandža-macuri, během které nesou rozjaření obyvatelé „Dolním Městem“ desítky krásně zdobených přenosných svatyní mikoši.

Toužíte po tradičních japonských výrobcích? Vydejte se do Asakusy!

Pohled na Nakamise-dóriPohled na Nakamise-dóri

Nejživější částí Asakusy je okolí buddhistického chrámového komplexu Sensó-dži, který byl sice zničen během druhé světové války, ale v rámci poválečné obnovy znovu citlivě vystavěn. K souboru posvátných staveb vede ulička Nakamise-dóri, ve které se – i přesto, že je dlouhá pouhých 400 metrů – můžete zdržet klidně i několik hodin.

Prodávají se tu totiž nejrůznější suvenýry, včetně tradičních výrobků, jako jsou kimona, vějíře, vyřezávané hřebeny, hudební nástroje, hračky či kaligrafické pomůcky. Nadto tu můžete u jednoho z mnoha stánků ochutnat některé japonské speciality, především sladce vonící rýžové sušenky nebo knedlíčky dango.

Pokud vás nohy zanesou do okolních uliček a budete mít oči dokořán, můžete narazit také na skutečné poklady. V obchodě firmy Hyakusuke třeba již více než sto let prodávají líčidla pro tokijské gejši a herce tradičního divadla kabuki.

V obchůdku Yonoya Kushiho můžete obdivovat krásné dřevěné hřebeny, paruky a ozdoby do vlasů. Obchod Kurodaya funguje již od poloviny 19. století a seženete v něm nádherné ruční výrobky z papíru. Takové množství tradičních japonských výrobků na jednom místě jinde nenajdete.

Kappabaši: Plastové modely jídla a vše, co potřebujete k vaření

Ochutnejte místní specialityOchutnejte místní speciality

Pokud s sebou máte děti nebo chcete poznat, jak to vypadá v tradičním japonském zábavním parku, můžete se vydat do nedalekého, lehce omšelého parku Hanajašiki z roku 1872. Západně od něj narazíte na ulici Kappabaši, kterou byste rozhodně neměli minout.

Pokud jste už v Japonsku prošli kolem nějaké restaurace, jistě víte o japonském specifiku, kterým je vystavování plastových modelů jídel v oknech a výkladních skříních těchto podniků. Pro turisty neznalé místní kuchyně a japonštiny to má obrovskou výhodu, protože si mohou jídlo vybrat očima a nemusí se obávat, co že jim to číšník nakonec naservíruje.

Tokijská ulice Kappabaši je vlastně jedním velkým pouličním trhem, kam restauratéři chodí plastové modely jídel nakupovat. Některý z nich (třeba model jednoho z mnoha druhů suši) můžete přivézt domů jako vskutku neobvyklý suvenýr. Kromě toho tu seženete všechno možné i nemožné kuchyňské náčiní. Chcete-li si z Japonska přivézt tradiční japonský nůž, jste i tentokrát na správném místě.

Odpočinek u řeky a panoramatická vyhlídka na celé Tokio

Procházka kolem řekyProcházka kolem řeky

Vydáte-li se od chrámového komplexu Sensó-dži na opačnou stranu, tedy západním směrem, dorazíte po chvíli na nábřeží řeky Sumida. Můžete si odpočinout v malém parčíku Sumida-kóen, najmout si člun nebo nasednout na loď a přesunout se z Asakusy zase o kousek dál.

Na druhém břehu řeky nelze přehlédnout vysokou futuristickou stavbu telekomunikační věže s ocelovým pláštěm, tzv. Tokyo Sky Tree. Je 634 metrů vysoká a byla postavena v roce 2012. Zbude-li vám čas a energie, navštivte vyhlídkové plošiny (ve výšce 350 a 450 metrů), odkud se vám naskytne nádherný výhled nejen na celou Asakusu, ale i na další tokijské čtvrti.

Bude-li vám počasí a štěstí přát, můžete zahlédnout dokonce i siluetu hory Fudži.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Japonsko (Tokio)

Tržiště asijských NEJ

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Tokia

Zájezdy do Tokia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/asakusa/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024