Svatyně Jasukuni v Tokiu: kontroverzní místo, kde odpočívají japonští váleční zločinci

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4824x

Šintoistickou svatyni založil císař Meidži v roce 1869, aby vzdal úctu mrtvým vojákům i civilistům padlým v nejrůznějších válkách.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do TokiaZobrazit zájezdy

Svatyni Jasukuni-džindža najdeme nedaleko Císařského paláce v centru Tokia. Je to snad nejkontroverznější japonská svatyně, která hýbe žlučí zahraničním politikům. Připomíná totiž japonské oběti válečných konfliktů – včetně válečných zločinců z druhé světové války.

Šintoistickou svatyni založil císař Meidži v roce 1869, aby vzdal úctu mrtvým vojákům a civilistům padlým v nejrůznějších válkách. V roce 1978 zde byl pohřben generál Hideki Tódžó, známý též pod přezdívkou „Břitva“, který během druhé světové války zastával funkci ministra války a japonského premiéra a byl jedním z hlavních strůjců japonské válečné strategie.

Během poválečného vypořádání byl prohlášen za válečného zločince a odsouzen k smrti oběšením. Společně s jeho popelem byl na konci 70. let v tokijské svatyni Jasukuni uložen popel dalších třinácti válečných zločinců první třídy, což vyvolalo velkou vlnu nevole – mezi samotnými Japonci, ale především v zahraničí.

Den výročí kapitulace: který z japonských politiků bude kritizován za návštěvu svatyně?

Socha před vstupem do svatyněSocha před vstupem do svatyně

Každoročně 15. srpna, v den výročí kapitulace Japonska na konci 2. světové války, se ve svatyni koná vzpomínkový ceremoniál. Západní svět, ale především sousední asijské státy v ten den vždy ostražitě sledují, kteří čelní představitelé japonské politické sféry se ceremoniálu zúčastní.

Jejich účast bývá pravidelně příčinou kritiky a protestů. Japonští politici se však obvykle odvolávají na zdejší ústavu, která uzákoňuje oddělení státu od církve, a sveřepě prohlašují, že ceremoniálu se zúčastnili coby soukromé osoby, nikoli coby představitelé státu.

„Na shledanou v Jasukuni“: poslední slova kamikadze před sebevražedným útokem

Vstup do „Svatyně za mír v zemi“Vstup do „Svatyně za mír v zemi“

Kromě japonských válečných zločinců se ve svatyni vzdává hold i padlým civilistům nebo řadovým vojákům. Japonští sebevražední letci kamikadze se prý před tím, než se střemhlav vrhli do sebevražedného útoku coby živoucí bomby, vzájemně loučívali slovy „Na shledanou v Jasukuni“.

Ve svatyni, překlad jejíhož jména znamená „Svatyně za mír v zemi“, se uctívají nejen padlí v druhé světové válce, ale oběti všech válečných konfliktů, jichž se Japonsko účastnilo od dob éry Meidži, tedy od 70. let 19. století. Celkem se jedná o 2,5 milionu vojáků a civilistů.

Muzeum Júšúkan: když Japonci dávají krvavé historii lidskou tvář

Se svatyní sousedí fascinující vojenské Muzeum Júšúkan, založené v roce 1882. Jsou v něm vystaveny exponáty související s japonskými válečnými konflikty od počátku samurajských tradic až po 20. století. I toto muzeum je terčem neutuchající kritiky.

Je mu vytýkán velmi specifický pohled na japonskou válečnou historii, především přecházení některých temných období, např. tzv. Nankingského masakru v Číně, během kterého se japonští vojáci dopouštěli krutostí a zvěrstev a zmasakrovali na 200 000 civilistů. Válka v Tichomoří proti Američanům je tu prezentována značně romanticky, coby osvobozující boj, stejně tak obsazování okolních asijských zemí je tu nasazena daleko lidštější tvář.

I přes tyto kontroverze se muzeum rozhodně vyplatí navštívit. Velkou výhodou pro zahraniční návštěvníky je dostatek popisků v angličtině. Mezi nejzajímavější exponáty patří fotografie a osobní příběhy japonských vojáků a jejich drásavé poslední dopisy domů.

Poslední částí muzea je sál plný zbraní, včetně letadel používaných kamikadze nebo hrozivě vyhlížejícího černého sebevražedného torpéda kaiten.

Odpočinek v přilehlé zahradě: čaj, sumó i oslavy

Zápasníci sumo v blízkosti čajovnyZápasníci sumo v blízkosti čajovnys

Až si prohlédnete svatyni Jasukuni a exponáty v kontroverzním muzeu, můžete se projít malebnou zahradou za svatyní. Návštěvníkům je tu k dispozici tradiční čajovna, a budete-li mít to štěstí, můžete na betonovém prostranství v blízkosti čajovny vidět zápasníky sumó v akci.

 Tradiční slavnosti macurise stovky lampióny Tradiční slavnosti macurise stovky lampióny

Pokud se sem dostanete začátkem července během tradiční slavnosti macuri, budete moci obdivovat stovky papírových lampionů, pod kterými se pořádají hudební koncerty a tančí se až do pozdních nočních hodin.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Japonsko (Tokio)

Tržiště asijských NEJ

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Tokia

Zájezdy do Tokia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svatyne-jasukuni/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024