Calle Mayor: jedna z nejstarších ulic Madridu

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 9. 2017 • Přečteno 4416x

Calle Mayor začíná na náměstí Puerta del Sol a končí ulicí Cuesta de la Vega vedle katedrály Almuneda.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Calle Mayor (Hlavní ulice) je jednou z nejstarších madridských ulic a během panování Habsburků na španělském trůnu patřila k nejvýznamnějším v zemi. Návštěva Madridu se neobejde bez procházky po této ulici.

Krok za krokem po Calle Mayor

Calle Mayor začíná na náměstí Puerta del Sol a končí ulicí Cuesta de la Vega vedle katedrály Almuneda. Calle Mayor se původně jmenovala pouze první část kolem Puerta del Sol. Další části se jmenovaly Puerta de Guadalajara a Calle Platerias a Calle de la Almuneda. Na ulici sídlily řemeslné cechy ševců, krejčích, zlatníků, …

Casa de Cordero (č. p. 1) je prvním domem na Calle Mayor, který vás uvítá cestou z Puerta del Sol. Jedná se o první obytný multifunkční dům svého druhu v Madridu, postavený v roce 1845. Pokyn ke stavbě dal Santiago Alonso Cordero, odtud také jméno budovy. Říká se, že zdrojem jeho bohatství byla výhra v oblíbené vánoční loterii.

Objekt byl rozdělen na více sekcí podle sociálních a finančních možností nájemců. V přízemí byly později zřízeny obchody, kavárny nebo první telefonní kiosek. V roce 1974 teroristická organizace umístila bombu v přízemní kavárně Rolando, která měla za následek 30 mrtvých.

Budova koloniální společnosti (č. p.16) je nádherná, světlá modernistická budova, postavená v roce 1909 jako sídlo společnosti zabývající se dovozem čaje, kakaa a kávy z Ameriky. Na fasádě si všimněte sochy Merkura – pohanského boha obchodu, který se umisťoval na budovy institucí zabývajících se obchodem, kterým měl přinést štěstí. Jeho sochu naleznete také na budově Banco de Espana nebo na budově madridské burzy.

Lékárna Královny matky (č. p. 59) je nejstarší lékárnou v Madridu založenou v roce 1578 benátským alchymistou. Původně byla lékárna na ulici Sacramento, ze které se přestěhovala na své nynější místo. Král Filip V. si nechal léky připravovat právě zde, jelikož se bál, že by se jej mohli v oficiální královské lékárně pokusit otrávit.

Lékárnu si oblíbily obě manželky Filipa V. Dřevěný interiér zůstal zachován. Stejně tak jako lahvička s práškem z mumie a další zvláštní léčivé látky v původních dózách. Najdeme zde také recept pro Miguela Cervantese, staré váhy nebo velice vzácné lékařské knihy. Lékárna je jedinečným muzeem farmacie … Budova byla propojena s Královským palácem tajnou chodbou, kde kromě léků panoval také čilý pohyb liberálních politiků a umělců.

V domě číslo 61 žil a zemřel Pedro Calderón de la Barca. Dům je velice lehké přehlédnout vzhledem k tomu, že jeho šířka nepřesahuje 5 m. Ve své době to ale nebyly nikterak ojedinělé rozměry a pokud se budete dívat pozorně, narazíte na ještě užší fasády.

Náměstí Palaz de la Villa

Na celé ulici jsou velice zajímavé budovyNa celé ulici jsou velice zajímavé budovy

Palaz de la Villa je dnes tichým náměstím, které je tvořeno třemi fasádami budov velké architektonické hodnoty. Ve středověku se ale jednalo o velice rušné místo. Náměstí bylo mezi dvěma hlavními městskými branami Puerta de Guadalajara a Puerta de la Vega. V podloubí dnes již neexistujícího kostela San Salvadora se scházeli radní.

Nejstarší budovou na náměstí je Casa y Torre de los Lujanes z 15. století, které bylo postaveno v goticko-múdejarském stylu bohatou obchodnickou rodinou, podle které se budova jmenuje. Ve věži byl vězněn francouzský král František I., zajatý v bitvě u Pavie.

Nejmladší budovou je barokní Casa de la Villa. Budova byla postavena v 17. století pro madridskou radnici. Architekt Gómez de Mora navrhl střízlivou budovu z žulových bloků, lemující zděné stěny. Budova je zakončena věžičkami pokrytými břidlicí. Radnice se z budovy odstěhovala v roce 2008 a nyní je budova využívána pro oficiální události a recepce.

Z boku je na budovu napojen nadzemním koridorem renesanční palác Casa de Cisneros z 16. století. Ta je v tzv. platereskním stylu (bohatě plasticky dekorovaný, raně renesanční styl).

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Atentát na královský pár

Naproti Casa Ciriaco (č. p. 84) objevíte Pomník obětem atentátu na Alfonsa XIII. a jeho manželku, připomínající smrt 28 lidí, kteří doprovázeli královský novomanželský pár při cestě z kostela sv. Jeronýma do Královského paláce. Atentát se uskutečnil v roce 1906 před palácem Ciriaco, před jednou z nejstarších taveren ve městě a zároveň nejužším místě na Calle Mayor.

Anarchista vyhodil z balkonu na průvod bombu schovanou v pugétu květin. Novomanželé naštěstí vyvázli bez zranění. Na svatební hostině si pak mohli pochutnat třeba na prvním svatebním dortu ve Španělsku, což byl do té doby britský zvyk, který na dvůr přinesla Victorie Eugenie.

Palác Abrantes (č. p. 86) je takřka naproti památníku. Budovu nechal v 17. století postavit šlechtic Don Juan de Valencia, který skoupil 5 budov, jež na místě stály. Finanční problémy dalších majitelů znamenaly postupný úpadek budovy, která byla opět rozdělena na menší jednotky a značně chátrala.

V roce 1842 byla budova opravena do původního stavu a stala se sídlem novin La Correspondencia de Espana. Od roku 1939, poté co byla po občanské válce znovu opravena, se v ní usídlil Italský institut, který v budově sídlí dodnes a pořádá v ní mnoho kulturních akcí pro širokou veřejnost.

Hned vedle paláce Abrantes narazíte na Calle de la Almuneda, kde se můžete podívat na pozůstatky kostela Iglesia de Santa María, což byl ve své době nejstarší madridský kostel postavený na původním místě hlavní mešity.

Když projdete po Calle Mayor kolem Katedrály Almuneda, dostanete se ke vstupu do krypty katedrály a ve výklenku objevíte sochu Panny Marie Almunedské na místě, kde se podle pověsti říká, že byla objevena. Po levé ruce budete mít zbytky původního musulmánského opevnění. Na konci své pouti po Calle Mayor si můžete odpočinout v parcích kolem ulice Cuesta de la Vega, odkud budete mít krásný výhled na Katedrálu a Královský palác.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/calle-mayor/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024