Madridská čtvrť Sol: živé kulturní i nákupní centrum města

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 6. 2021 • Přečteno 2996x

Kde se v Madridu pokocháte uměním? Kde se dobře najíte? Kde se skvěle nakupuje? Ve čtvrti Sol a na jejím čarokrásném náměstí.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Madridská čtvrť Sol tvoří centrum Madridu. Je pojmenována podle náměstí Puerta del Sol, kde se nachází mnoho turistických zajímavostí. Sol je také velice důležitým dopravním uzlem, takže se jedná o místo, které doslova tepe životem a kterým denně projdou tisíce lidí. Projděte si tuto čtvrť i vy!

Středobodem je Puerta del Sol

Ikonická socha medvědaIkonická socha medvěda

Dnešní podoba náměstí Puerta del Sol, které tvoří centrum čtvrti Sol, pochází z 19. století. Náměstí tvoří budova poštovního úřadu, postavená v roce 1768 za vlády Karla III. V budově nyní sídlí místní samospráva. Před poštovním úřadem se za každého počasí tísní hlouček lidí fotící se u plakety nultého kilometru. 

Náměstí zdobí tři sochy. Mariblanca – Venuše, která zdobila původní fontánu ze 17. století. Jezdecká socha Karla III., která byla na náměstí umístěna na základě referenda, a symbol města – medvěd a planika.

Jih, kde nasajete atmosféru

Tirso de MolinaTirso de Molina

Za ulice, jež nejvíce vystihují atmosféru čtvrti Sol, jsou považovány ty, které vedou od poštovního úřadu směrem na jih – Correos nebo Esparteros. Dovedou vás na náměstí Santa Cruz a Provincia. Na náměstí Santa Cruz stojí stejnojmenný původně královský palác, dnes Ministerstvo zahraničí. Na náměstí je umístěna připomínka vstupu Španělska do Evropského společenství.

Budete-li pokračovat jižním směrem, dojdete na konec čtvrti – na náměstí Tirso de Molina, kde najdete stánky s květinami. Odtud se můžete dále přemístit metrem, nebo se vrátit zpět na Puerta del Sol přes náměstí Plaza de Jacinto Benavente.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Východ, kde tepe srdce kultury

MetrópolisMetrópolis

U sochy medvěda a planiky začíná ulice Alcalá. Milovníci umění mohou navštívit muzeum Akademie výtvarných umění San Fernando, kterému se někdy přezdívá malé Prado. Sbírky můžete obdivovat v paláci z 18. století. Vedle muzea je budova casina. Tato budova není veřejně přístupná. Od 19. století slouží jako privátní klub pro aristokracii.

O pár desítek metrů dále je soukromé kulturní středisko Círculo de Bellas Artes, kde se pořádají nejrůznější výstavy. Z terasy budovy je krásný panoramatický výhled na město. Vyfotíte si odtud i ikonickou budovu Metrópolis, která tvoří hranici čtvrti Sol. Vstup na terasu je zpoplatněn (5 € v roce 2020). 

Za muzeem jsou klidné uličky s restauracemi, divadlo Teatro de la Zarzuela, a kdo by neměl umění ještě dost, může navštívit vyhlášené muzeum Thyssen-Bornemisza. 

Sever, kde si nakoupíte

Gran VíaGran Vía

Gran Vía je poseta obchody všech značek, včetně druhého největšího obchodu, řetězce Primark s 5 poschodími. Nakupování je od roku 2018 o něco pohodlnější díky rozšířeným chodníkům. Tuto tepající ulici ale navštivte nejen pro její obchody.

Z jinak sjednoceného slohu budov z 20. století vyčnívá chrám Oratorium Caballero de Gracia s fasádou z 18. století. Další dominantou je budova Telefónica, která je prvním mrakodrapem ve Španělsku (měří 90 metrů). V jejím okolí je spleť rušných uliček. Knihomoly jistě nadchne opodál stojící několikaposchoďový Dům knihy.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/madridska-ctvrt-sol/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024