Královský palác v Madridu: největší v západní Evropě, s krásně zdobenými místnostmi

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 5. 2017 • Přečteno 12465x

Ačkoli je královský palác oficiálním sídlem i teď, královská rodina bydlí v paláci Zarzuela kousek za Madridem.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Při návštěvě Madridu nevynechejte návštěvu Královského paláce, největšího v západní Evropě. Na jeho nádherně zdobené místnosti jen tak nezapomenete!

Oficiální sídlo krále

Oficiální sídlo královské rodinyOficiální sídlo královské rodiny

Královský palác, který dnes můžeme obdivovat, byl postaven na místě svého předchůdce, maurské obranné pevnosti Alcázar. Po dobití ji začali od 11. století využívat kastilští králové a po přestěhování královského dvora z Toleda do Madridu, se z něj v roce 1561 stalo oficiální sídlo panovníka.

Původní stavba byla roku 1734 zcela zničena ohněm. Filip V. se rozhodl vybudovat nový palác, který mu budou závidět všichni ostatní panovníci. Výsledkem je honosné sídlo v barokním stylu, o rozloze 135.000 m2, s více než 3418 místnostmi. Stavba je takřka výhradě postavená z kamene a cihel, aby se zabránilo dalším požárům.

Dřevo je použito pouze na dveřích a na rámech oken. Filip V. se bohužel dokončení stavby nedočkal. Prvním obyvatelem paláce se stal až jeho syn Karel III.

Během stavby došlo k několika drobným chybám. Na jednom z průčelí paláce tak můžete vidět sochu dvou vizigótských králů (Recedero I. a Ervigio), na podstavcích pod sochami jsou ale uvedena jiná jména. Sochy španělských králů, které potkáte na Plaza Oriente měly být původně na střeše paláce.

Těsně před jejich umístěním ale měli obavy, že by sochy mohly z výšky spadnout a byly rozmístěny po Madridu. O sochách, které jsou na Plaza Oriente, se říká, že v noci opouštějí své podstavce a na náměstí tančí.

Ačkoli je královský palác oficiálním sídlem i teď, královská rodina bydlí v paláci Zarzuela, kousek za Madridem. Palác a přilehlý park Campo del Moro využívá král pouze pro oficiální záležitosti. Posledním trvalým obyvatelem byl Alfons XIII. V období Druhé republiky pak sídlo obýval prezident Manuel Azaña, což si vyžádalo i kosmetickou změnu jména budovy na Národní palác.

Dodnes tuto etapu připomíná Azañova kancelář, která je v paláci k vidění vedle královské kaple.

Interiér

Palác a jeho náměstíPalác a jeho náměstí

Bezprostředně po vstupu se ocitnete na obrovském náměstí, odkud budete mít možnost ocenit velikost celé budovy. V křídle naproti vstupu navštivte expozici královské zbrojnice. V tlumeném červeném sále se přenesete o stovky let nazpět a budete se procházet kolem rytířů na koních připravených k boji nebo na turnaj.

Budete obdivovat krásné řemeslné zbroje a historické zbraně. Hned vedle této expozice je Mirador – rozhledna do parku Campo de Moro, který se rozprostírá od paláce až po břeh řeky Manzanares. Samotný interiér paláce vás přivítá nádherným dvouramenným schodištěm od architekta Sabatiniho. Malba na klenbě představuje vítězství víry a církve pod ochranou španělské monarchie.

Na schodiště navazuje ve stejném architektonickém stylu Sloupová síň. Historicky se v ní o velikonočním čtvrtku konala tzv. toaleta a oběd chudých – kdy si král s královnou myli nohy a dávali najíst 25 chudým lidem za spoluúčasti čelních představitelů státu.

Roku 1975 bylo v sále vystaveno tělo zesnulého generála Franca. Nyní se v sále podepisují nejdůležitější smlouvy. Podepsána zde byla smlouva o vstupu Španělska do Evropské unie, do NATO a nejnověji zde Juan Carlos I podepsal svou abdikaci.

Komnata Karla III je považována za nejkrásnější místnost celého paláce. Od doby Karla III. zůstala v původním rokokovém stylu. Sloužila pro obřadné oblékání krále za přítomnosti dvoru, jak tehdy bylo zvykem. V předpokoji si všimněte slavných Goyových portrétů Karla IV. a Marie Luisy.

Za zmínku určitě stojí vzácná sbírka houslí Stradivarius nebo Porcelánový salónek, jehož stěny a strop jsou obloženy porcelánovými kachličkami a byl určen kuřákům.

Na konci prohlídky na vás čekají dvě největší místnosti. Jídelna zabírá prostor tří místností, které byly původně určeny pro soukromou potřebu manželky Karla III. Impozantní jídelní stůl je 80 m dlouhý a dokáže nabídnout prostor až 200 lidem.

Dle původního protokolu by měl král a královna sedět na protějších rozích stolu. Dle moderních pravidel je jim ale umožněno sedět uprostřed stolu na jedné straně. Během prohlídky můžete obdivovat slavnostně prostřený stůl a alespoň část ze sbírek královského porcelánu.

Prohlídka končí v Trůnním sále, v majestátní místnosti, které vévodí vyvýšený trůn pro královský pár se čtyřmi sochami lvů. Výzdoba sálu je původní z 18. století. Obsahuje také několik soch z původního vyhořelého paláce.

Ve stejném křídle, kde jsou poklady, zavítejte před odchodem do královské lékárny, kde se kromě krásných kabinetů na uchovávání léků můžete podívat i na lékařské recepty, které byly určeny pro členy královské rodiny. Doslova nakouknete pod prsty královským lékárníkům.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Rady na cestu

Příchod k paláciPříchod k paláci

Nejblíže paláci je stanice metra Opera. Krátkou procházkou přes Plaza Oriente se dostanete k cíli. Vchod do paláce je naproti neogotické katedrály Almuneda (existuje ještě jeden vchod z Calle Bailén, ale ten je určen pouze skupinám s místním průvodcem).

Větší zavazadla je nutné uložit do uzamykatelných boxů za pokladnami. Fotit se smí pouze na náměstí a na schodišti. Všude jinde je focení přísně zakázáno. Když prší, jsou k dispozici deštníky, které vás ochrání při přecházení z jedné části paláce do druhé.

Od pondělí do čtvrtka je pro občany Evropské unie volný vstup 2 hodiny před zavírací dobou. Musíte ale počítat s větším počtem návštěvníků a delší frontou. Palác může být na několik dní zavřen z důvodu přítomnosti krále. Z bezpečnostních důvodů se tyto dny nehlásí dopředu. Věnujte proto pozornost nenápadné informační tabuli na rohu paláce, kde je uvedeno, jak dlouho bude památka pro veřejnost nepřístupná.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovsky-palac-v-madridu/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024