Plaza Mayor: centrální náměstí Madridu

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 9. 2017 • Přečteno 5613x

Plaza Mayor stojí na místě jednoho z nejstarších madridských trhů Plaza de Arrabal.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Plaza Mayor je centrální madridské náměstí, které si dodnes uchovalo svou funkci – prostor pro konání nejrůznějších společenských akcí. Zavítejte na náměstí i vy a s trochou štěstí narazíte na jednu z mnoha kulturních akcí pod širým nebem.

Zrod Plaza Mayor

Vstupní brána na náměstíVstupní brána na náměstí

Plaza Mayor stojí na místě jednoho z nejstarších madridských trhů Plaza de Arrabal, který byl za původními hradbami města. Filip II. se tomuto spíše živelně utvářenému prostoru rozhodl dát řád. S přestavbou náměstí se začalo až za vlády Filipa III. podle návrhu architekta Juana de Herrery. Náměstí zaznamenalo ještě dvě velké změny.

V roce 1619 byly dokončeny portiky a po požáru v roce 1790 se rekonstrukce náměstí ujal Juan de Villanueva, který náměstí zcela uzavřel a přístup na něj umožnil přes deset bran. Nejznámější branou je Arco de Cuchilleros. Vchodový oblouk je díky výškovému rozdílu s ulicí dostupný po schodišti.

Název oblouku pochází od ulice Cuchilleros, kde sídlil cech nožířů, který své produkty dodával cechu řezníků, jejichž sídlo bylo přímo na náměstí. V 19. století na náměstí vznikla zahrada. Ačkoli je dnes náměstí přístupné pouze pro pěší, v minulosti po něm jezdily tramvaje. Poslední, na první oko neznatelnou změnou, bylo vybudování podzemních garáží v roce 1969.

Casa de la Panaderia a socha Filipa III.

Náměstí je 120 m dlouhéNáměstí je 120 m dlouhé

Náměstí je 120 m dlouhé a 90 m široké. Ze všech stran je obklopeno třípatrovými budovami. V přízemních porticích naleznete mnoho obchůdků, taveren a restaurací. Nejobdivovanější budovou je Casa de la Panaderia, pocházející z 16. století. Při zástavbě nově vznikající Plaza Mayor v 17. století byla budova začleněna do projektu a její architektonický styl do značné míry určil ráz zbytku budov.

Dům původně sloužil jako pekárna (panaderia). Casa byla vážně poničena požárem v roce 1672 a následně zrekonstruována. Poslední rekonstrukce probíhala v roce 1992 a týkala se barevné fasády. Původní výmalba byla z roku 1914 a pocházela od malíře Enriqueho Guija. Nahradili ji malbami Carlose Franca, který zobrazil postavy z mytologie. Dnes v budově sídlí centrum turistického sdružení a infocentrum.

Další dominantou náměstí je jezdecká socha Filipa III., který Plazu postavil. V období 2. republiky, v roce 1931, se stala terčem vandalů, kteří do tlamy koně vhodili výbušninu. Socha byla opravena a tlama koně zaslepena. Zjistilo se totiž, že kromě výbušnin otvorem létali dovnitř i holubi, kteří pak byli uvnitř sochy uvězněni.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Centrum kulturního života

Na náměstí se odehrává mnoho kulturních akcíNa náměstí se odehrává mnoho kulturních akcí

Kolem sochy Filipa III. stojí čtyři vysoké bronzové lampy, okolo kterých jsou lavičky. Na jejich opěrkách jsou znázorněny výjevy z minulosti Plazy. Náměstí sloužilo jako velké „hlediště". Lidé sledovali býčí zápasy, korunovace, popravy, inkviziční procesy, divadelní představení, … Dodnes si náměstí tuto funkci uchovává a pořádají se na něm nejrůznější kulturní představení.

Místo je také důležitým centrem všech sběratelů. Každou neděli se zde koná trh pro filatelisty a numismatiky. Obchody se známkami, mincemi a dalšími sběratelskými předměty jsou otevřeny v okolí náměstí neustále. Během adventu se na něm konají oblíbené vánoční trhy.

Plaza Mayor je oblíbeným místem setkávání nejen mezi turisty, ale i mezi místními. Dejte si přímo na náměstí, nebo v jeho okolí chlebíček s kalamáry (bocadillo de calamares) a vydejte se jedním z jižních průchodů objevovat krásy La Latiny, čtvrti starého Madridu.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/plaza-mayor/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024