Madridské brány: račte vstoupit jednou ze čtyř monumentálních bran!

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 4. 2021 • Přečteno 2291x

Vstupte společně s námi do města Madrid. Ale stylově! Jednou ze čtyř nádherně zdobených bran. Každá z nich má svůj příběh i kouzlo. Pojďte je rozplést.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Víte že…

Roku 1985 o „La Puerta de Alcalá“ zpívá ve stejnojmenné písni Ana Belén a Victor Manuel?

Hradby ohraničující historické jádro Madridu již dávno ustoupily rozpínavosti španělské metropole. Jejich jedinou tichou připomínkou jsou čtyři monumentální brány, kterými se vstupovalo do města. Brány jsou často obklíčeny městskou hromadnou dopravou a jsou součástí kruhových objezdů. Určitě ale stojí za povšimnutí, když budete procházet kolem.

1. Puerta de Alcalá – ta nejznámější

Puerta de AlcaláPuerta de Alcalá

Nejznámější z bran je Puerta de Alcalá. Její stavba, podle návrhu architekta Francesca Sabatiniho, byla dokončena roku 1778. Brána je považována za první novodobý vítězný oblouk (jejími mladšími kolegy jsou Vítězný oblouk v Paříži nebo Brandeburská brána v Berlíně) a byla vztyčena na oslavu vjezdu krále Karla III. do města. 

Brána má strategické umístění mezi parkem Retiro a náměstím Plaza de Cibeles. Díky pěti vstupním otvorům je značně široká. Neoklasická dekorace je o něco bohatší na straně, odkud se vstupovalo do města, aby zanechala patřičný dojem na nově příchozí návštěvníky. Puerta de Alcalá je národní památkou a jedním ze symbolů města.

2. Puerta de Toledo – ta královská

Puerta de ToledoPuerta de Toledo

Brána byla dostavěna roku 1827 a je věnována Ferdinandu VII. a vítězství Španělska ve válce za nezávislost na Francii. Oproti Puerta de Alcalá je brána menší a má pouze tři vstupní otvory.

Je postavena v neorománském slohu, zdobená iónskými polosloupy a třemi sochami, které shlížejí jižním směrem k řece Manzanares a městu Toledo. Sochy připomínají španělskou zámořskou nadvládu na obou zemských hemisférách. Kousek od brány se nachází vyhlášený bleší trh El Rastro (otevřený každou neděli).

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

3. Puerta de San Vicente – ta přestěhovaná

Puerta de San VicentePuerta de San Vicente

Dostavěna o tři roky dříve než Puerta de Alcalá, ale podle návrhu stejného architekta Francesca Sabatiniho – to je Puerta de San Vicente. Je pojmenovaná podle sochy sv. Vincenta, který zdobí její vrchol. Původně stála na velice atraktivním místě u promenády podél řeky Manzanares u vstupu do Casa de Campo.

Roku 1892 byla brána odstraněna, jelikož bránila narůstající automobilové dopravě. Část materiálu byla použita při budování Plaza de Cibeles.

Replika brány byla postavena v roce 1995, zčásti z původních materiálů, kousek od svého původního umístění mezi Parque del Oeste a Campo del Moro. Oproti předchozím branám je nyní zdobná část orientována do města.

4. Puerta de Hierro – ta nejstarší

Puerta de HierroPuerta de Hierro

Puerta de Hierro (Železná brána) je nejstarší ze všech bran. Svému jménu vděčí železným mřížím, které jsou umístěny v jejích třech průchodech. Postavena byla v roce 1755.

Na rozdíl od předešlých bran nebyla součástí hradeb ohraničujících město, ale byla součástí zdí vymezujících park El Prado – za Ferdinanda VI. používaného jako lovecký park. I tato brána musela ustoupit dopravě a byla o kousek přesunuta, doprostřed kruhového objezdu.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/madridske-brany/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024