Budova Telefónica: první španělský mrakodrap

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 7. 2021 • Přečteno 2160x

Už sice není největším mrakodrapem Madridu, ale stále si zaslouží vaši pozornost. Budova s nevšední architekturou pro Španělsko vás jednoznačně oslní.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Víte že…

Mrakodrap se španělsky řekne rascacielos. Využijte toto slovíčko při komunikaci s místními.

Budova Telefóniky je jedním z monumentů na madridské ulici Gran Vía. Ve své době se stala symbolem moderního Madridu a také sídlem Španělské státní telekomunikační společnosti (Telefónica). Pracovalo tu něco ke dvěma tisícovkám lidí. Dnes už je hlavní ústředna jinde a tady se věnují bohulibé činnosti. Jaké? A proč byste měli o mrakodrap víc než jen zavadit okem? 

Symbol pokroku města

Navrhl ji architekt Ignacio de CárdenasNavrhl ji architekt Ignacio de Cárdenas

Budova se stavěla v letech 1926–1930. Stala se prvním mrakodrapem ve Španělsku a nějakou dobu si se svými 90 metry držela i evropské prvenství. Svou konstrukcí nezapře inspiraci americkými mrakodrapy. Architekt Ignacio de Cárdenas čerpal inspiraci v samotném New Yorku, kde měla mateřská společnost IT&T centrálu.

O své španělské prvenství přišel mrakodrap až v roce 1953, kdy jej přerostla budova Espaňa na stejnojmenném náměstí.

Výsledný dojem z budovy je popisován jako impozantní, silný, majestátní, španělský a velice madridský. Budova stojí čelně do Gran Vía. Vstupní dveře jsou barokně zdobené. Zbytek fasády je monolitický, ale uvnitř byla budova členěna do funkčních zón. Sklady a trezory byly v suterénu. Přízemí bylo vyčleněno jako veřejný vestibul. Ve čtvrtém a pátém patře byli operátoři a v devátém patře sídlil management.

 Haló! Tady Telefónica!

Pracuje v ní přes 14 000 lidíPracuje v ní přes 14 000 lidí

Mrakodrap se stal sídlem Španělské státní telekomunikační společnosti (Telefónica). Pracovalo zde 1 800 lidí, včetně spojovatelek. Během občanské války sloužila budova jako tisková kancelář pro zahraniční korespondenty (mezi nimi byl i Ernest Hemingway).

Dnes jsou kanceláře společnosti na okraji Madridu. Pracuje v nich 14 000 lidí. Ikonická budova (která se stále drží mezi dvaceti nejvyššími budovami Madridu) je stále majetkem Telefóniky, ale našla jiné využití.

Z Gran Vía se vstupuje do kanceláří a obchodu Movistar. Z ulice Fuencarral vstoupíte do Nadace Telefónica. Ta pořádá mnoho velice zajímavých kulturních akcí a výstav. Většina z nich je zdarma. Jejich aktuální seznam naleznete zde.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Podívejte se jí na zoubek

Vyhlídka z paláce CibelesVyhlídka z paláce Cibeles

Nejlepší výhled na mrakodrap získáte z vyhlídkových teras z paláce Cibeles nebo kulturního centra Círculo de Bellas Artes. Vrchol budovy zdobí velké v noci svítící hodiny a monumentální státní znak.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budova-telefonica/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024