Park Retiro: oáza klidu v centru Madridu

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2017 • Přečteno 5711x

Retiro má několik vchodů a množství zákoutí s fontánami, sochami nebo různě zaměřenými zahradami.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Park El Retiro, celým jménem El Parque del Buen Retiro je 125 hektarů velký park s více než 15 000 stromy, kde si na své přijdou turisté, sportovci, děti, senioři, zamilovaní – a bezpochyby i vy! Vydejte se s námi do španělského „Central Parku“.

Královský odpočinek

Odpočiňte si v krásném prostředíOdpočiňte si v krásném prostředí

Dnešní Retiro má prapůvod v menším parčíku, který by součástí Jeronýmského kláštera. Král tyto zahrady využíval pro meditaci a odpočinek. V roce 1561 se Filip II rozhodl park rozšířit a jeho plán dokončil jeho následovník Filip IV. Jednalo se o výstavbu obrovského palácového komplexu zasazeného v zahradách, který měl královskému dvoru sloužit jako letní sídlo určené k rekreaci.

Filip IV. si sídlo velice oblíbil. Jeho vkusu odpovídalo daleko více než původní středověký Královský palác. Když Královský palác roku 1734 vyhořel, palác Retiro se stal centrem moci.

Po dostavbě nového Královského paláce začal Retiro postupem času ztrácet na důležitosti. K jeho definitivnímu zániku přispěla válka za nezávislost. Dodnes se zachovaly pouze zahrady paláce, které se roku 1868 otevřely veřejnosti. Jméno parku odkazuje na prapůvodní funkci parku, kterou bylo poskytnout králi odpočinek.

Park dnes

Růžová zahradaRůžová zahrada

Královský odpočinek si dnes můžete dopřát i vy. Především v parných letních měsících je park vyhledávaným místem. Retiro má několik vchodů a množství zákoutí s fontánami, sochami nebo různě zaměřenými zahradami. Poblíž růžové zahrady, kde vás v květnu přivítá na 4 000 kvetoucích růží, na vás čeká unikát – socha padlého anděla, jediná socha na světě zobrazující ďábla.

Mezi nejobdivovanější fontány patří Galapágy, fontána postavená na počest narození královny Isabely II. Nedávnou událost, i když o mnoho smutnější, připomíná Les vzpomínek. Je v něm vysazeno 191 oliv a cypřišků, které představují 191 obětí teroristického útoku z roku 2004.

Park skrývá i nejstarší madridský strom. Je jím mexický konifer, vysazený za panování Filipa IV. roku 1633. Najdete jej poblíž vchodu Puerta de Felipe IV.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Pomník Alfonse XII.

Pomník Alfonse XII.Pomník Alfonse XII.

Nejikoničtější místo celého parku je pomník Alfonse XII. Pomník má úctyhodné rozměry. Je 30 metrů vysoký, 86 m dlouhý a 30 m široký. Postavený byl počátkem 20. století na popud královny Marie Kristiny. Stojí na břehu Velkého jezera a je cílem mnoha rodinných výletů.

Monumentu vévodí bronzová jezdecká socha Alfonse XII., která je do půlkruhu obklopena jónskými sloupy a dalšími dekorativními prvky. Půjčte si lodičku a dopřejte si romantickou projížďku po jezírku, bez které by vaše návštěva Madridu nebyla kompletní!

Další zajímavosti v parku

Kříšťálový palácKříšťálový palác

Kromě nádherně vzrostlých stromů, růžových zahrad, romantických zákoutí, houštin a ploch pro piknik v parku naleznete několik architektonicky zajímavých budov, které se mohou stát cílem vašich procházek.

Křišťálový palác je bezesporu nejkrásnější budovou parku. Je tvořen ze skla a železa a pochází z konce 19. století. Jeho předlohou je Křišťálový palác v Londýně. Původně měl sloužit jako skleník pro rostliny z Filipín, ku příležitosti konání výstavy této země v roce 1887. Nyní se palác používá jako výstavní prostor musea Reina Sofía. V okolí budovy je malé jezírko s kachnami, s uměle vybudovanou průchozí jeskyňkou s vodopádem.

Velázquézův palác je pojmenován po svém architektovi, Ricardu Velázquez Boscovi, který navrhl také Křišťálový palác. Tento palác byl postaven jako výstavní prostor pro Národní výstavu hornictví z roku 1883. Díky zděným stěnám budova působí méně étericky než Křišťálový palác. Lehkost mu ale dodávají skleněné klenby, které prosvětlují vnitřní prostor.

Astronomická observatoř pochází z roku 1790 a společně s přilehlou Královskou botanickou zahradou a muzeem Prado, které je v těsném sousedství parku, měla vytvořit centrum pro studium přírodních věd.

V parku narazíte i na různé zmenšeniny budov, jako rybářský dům, kravín nebo středověký hrad. Tyto stavby měly především dekorativní účel a měly dotvářet okolní krajinu.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/park-retiro/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024