Duomo di Monza: Klenot města, uchovávající Železnou královskou korunu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 1557x

Duomo di Monza je významným klenotem města.

Vyberte si z našich 71 zájezdů do ItálieZobraz zájezdy

Tip pro vás: 

Navštivte také katedrální muzeum. Pokocháte se v něm uměním a seznámíte se s mýtem Theodolindy.

Dumo di Monza – monumentální dóm, známý rovněž jako katedrála San Giovanni Battista, je nejen působivou dominantou tohoto severoitalského města. Je také místem, kterým procházely dějiny. Monza totiž byla za vlády Langobardů korunovačním městem a slavnou Železnou korunu si mohou návštěvníci prohlédnout právě při návštěvě místní katedrály.

Železná koruna (Corona ferrea) Langobardů je klenot, který zdobil hlavy Berengara I., Friedricha Barbarossy, Karla V. i Napoleona. Prohlédnout si ji návštěvníci mohou v dómu v kapli Cappella di Teodelinda, která se nachází nalevo od chóru.

Koruna byla zhotovena pravděpodobně ve 2. polovině 9. století  a označení „železná“ si vysloužila díky úzké železné obroučce na vnitřní straně koruny. Podle tradice se jedná o jeden z hřebů na Kristově kříži. Koruna byla uznána za významnou relikvii, proto si ji návštěvníci mohou prohlédnout v katedrále a nikoli například v některém z místních muzeí.

Za vším hledej ženu

Dóm byl v Monze postaven mezi lety 1260–1396. Nechala ho postavit královna Theodolinda, bavorská princezna a langobardská královna, která si Monzu zvolila jako svou letní rezidenci. Theodolindiny ostatky jsou v katedrále uloženy v „královnině kapli“ Cappella della Regina.

Interiér je bohatě zdobený, stěny „královniny kaple“ jsou vyzdobeny pozdně gotickými freskami bratrů Zavatteri, které zobrazují blahoslavenou Theodolindu.

Cestování je naše vášeň. Místa a program vybíráme podle vlastního konceptu zaměřeného na zážitky.

Když se zvony rozezní…

Od 18. století se dóm v Monze pyšní prestižním titulem Basilica Minor. Chlubí se také osmi zvony, vážícími od 372 do 3315 kg. Všechny byly vyrobeny v roce 1741 a každý z nich vyzvání jiným tónem. Zvonice, která je součástí katedrály, je vysoká 79 metrů a stavěla se na přelomu 16. a 18. století.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 25 zájezdů

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 71 zájezdů do Itálie

Zobrazit aktuální zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/duomo-di-monza/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieSledovat

Nová dávka Inspirace!

Tak trochu jiný katalog tipů,
rad a reportáží z cest zdarma.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!