Duomo di Monza: Klenot města, uchovávající Železnou královskou korunu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 2565x

Duomo di Monza je významným klenotem města.

Vyberte si z našich 49 zájezdů do ItálieZobraz zájezdy

Tip pro vás: 

Navštivte také katedrální muzeum. Pokocháte se v něm uměním a seznámíte se s mýtem Theodolindy.

Dumo di Monza – monumentální dóm, známý rovněž jako katedrála San Giovanni Battista, je nejen působivou dominantou tohoto severoitalského města. Je také místem, kterým procházely dějiny. Monza totiž byla za vlády Langobardů korunovačním městem a slavnou Železnou korunu si mohou návštěvníci prohlédnout právě při návštěvě místní katedrály.

Železná koruna (Corona ferrea) Langobardů je klenot, který zdobil hlavy Berengara I., Friedricha Barbarossy, Karla V. i Napoleona. Prohlédnout si ji návštěvníci mohou v dómu v kapli Cappella di Teodelinda, která se nachází nalevo od chóru.

Koruna byla zhotovena pravděpodobně ve 2. polovině 9. století  a označení „železná“ si vysloužila díky úzké železné obroučce na vnitřní straně koruny. Podle tradice se jedná o jeden z hřebů na Kristově kříži. Koruna byla uznána za významnou relikvii, proto si ji návštěvníci mohou prohlédnout v katedrále a nikoli například v některém z místních muzeí.

Za vším hledej ženu

Dóm byl v Monze postaven mezi lety 1260–1396. Nechala ho postavit královna Theodolinda, bavorská princezna a langobardská královna, která si Monzu zvolila jako svou letní rezidenci. Theodolindiny ostatky jsou v katedrále uloženy v „královnině kapli“ Cappella della Regina.

Interiér je bohatě zdobený, stěny „královniny kaple“ jsou vyzdobeny pozdně gotickými freskami bratrů Zavatteri, které zobrazují blahoslavenou Theodolindu.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Když se zvony rozezní…

Od 18. století se dóm v Monze pyšní prestižním titulem Basilica Minor. Chlubí se také osmi zvony, vážícími od 372 do 3315 kg. Všechny byly vyrobeny v roce 1741 a každý z nich vyzvání jiným tónem. Zvonice, která je součástí katedrály, je vysoká 79 metrů a stavěla se na přelomu 16. a 18. století.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Florencie
21. – 24. 9. 2019
To nejlepší z Říma + TIVOLI
27. 9. – 1. 10. 2019

Vyberte si z mých 9 zájezdů

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 49 zájezdů do Itálie

Zobrazit aktuální zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/duomo-di-monza/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!