Villa Reale v Monze: monumentální letní sídlo italských králů

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4550x

Villa Reale v Monze byla monumentálním sídlem italských králů.

Vyberte si z našich 44 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Navštivte Triennale Design Museum, které od roku 2007 v paláci sídlí. Jedná se o první muzeum italského designu.

Při návštěvě severoitalského města Monza si nenechte ujít prohlídku místního královského paláce Villa Reale, klasicistního zámku, který sloužil jako soukromá letní rezidence rakouských králů, jako královské sídlo Italského království i savojské dynastie. Stavba byla inspirována věhlasnými paláci jako vídeňský Schönbrunn či italská Reggia di Caserta.

Stavbu neoklasicistního paláce si pro svého syna Ferdinanda Karla Habsbursko-Lotrinského vyžádala Marie Terezie. S realizací se začalo v roce 1777 a pokračovala velmi rychle. Již za pouhé tři roky se císařskému architektovi Giuseppe Piermarinimu podařilo dokončit monumentální stavbu, která návštěvníkům bere dech.

Inspirace v Casertě i ve Vídni

Giuseppe Piermarini nebyl žádný nezkušený nováček. V době, kdy se královský palác začal stavět, již probíhaly stavební práce na jeho veledíle – věhlasném operním domě Teatro alla ScalaMiláně. Spolu se svým učitelem Vanvitellim také spolupracoval na stavbě královského paláce v Casertě poblíž Neapole. To se do stavby paláce v Monze promítlo.

Inspiroval se navíc stavbou monumentálního královského paláce Schönbrunn ve Vídni, mimo jiné jeho tvarem do U. Tento tvar umožňuje i v Monze rozdělení palácových částí na reprezentační část uprostřed, soukromé apartmány v bočních křídlech a v přilehlých částech zázemí pro sloužící a další hospodářské zázemí, jízdárnu apod. Celkově palác čítá asi 700 místností na ploše 22 000 m2.

Navštivte královské salony

Palácový komplex zahrnuje také královskou kapli, dvorní divadlo či velký skleník. K návštěvě lákají soukromé větší či menší královské salonky a také pokoje italského krále Umberta I. a jeho manželky, královny Markéty Savojské. Na výzdobě interiéru se podíleli významní doboví umělci, většinou pocházející z nově zrozené umělecké akademie Accademia di Brera, jako například Giocondo Albertolli, Giuseppe Levati, Giuliano Traballesi či Giuseppe Maggiolini.

Stavba byla realizována pro Ferdinanda Karla Habsbursko-Lotrinského v době, kdy byla celá Lombardie, tedy současný italský region, v kterém se Monza nachází, součástí Rakouského císařství. Poté se Villa Reale v Monze stala letním sídlem italských králů. Jejími posledními obyvateli byli příslušníci savojské monarchie. Královská rodina Monzu opustila v roce 1900 poté, co byl král Umberto I. zavražděn poblíž vchodu do paláce.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Rozlehlý park nesmí chybět

Villa Reale je obklopena rozlehlým parkem, jedním z největších uzavřených parků v Evropě. Jeho založení si vyžádal v roce 1805 Napoleon, který tu chtěl mít mimo jiné lovecký revír. Park se tak připojil k menším Královským zahradám (Giardini reali), které tu nechala založit již Marie Terezie.

V parku se každoročně 24. června pořádá ohňostroj na počest patrona Monzy, kterým je San Giovanni Battista. Akce je známá jako Fuochi di San Giovanni.

Samotný palác v současné době hostí i různé dočasné výstavy. Jedna jeho část slouží potřebám místní umělecké školy. Do roku 2011 zde měly své kanceláře i čtyři italská ministerstva.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/villa-reale-v-monze/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024