Kostel Krista Krále: zdobí samotné centrum města Svinoústí

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 10. 2017 • Přečteno 2999x

Jedná se o kostel tyčící se v samém centru Svinoústí na Kostelním náměstí.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

I když je Svinoústí jedním z nejbližších měst, kde se mohou Češi vykoupat v moři, příliš mnoho českých turistů sem nejezdí. A je to škoda, neboť v tomto městě na severozápadním cípu Polska je toho k vidění opravdu mnoho. Pro nás, kteří musíme jezdit k moři do zahraničí, jsou na prvním místě samozřejmě vodní radovánky.

Ale najdeme zde i spoustu zajímavých staveb, ať už jsou to různé obranné pevnosti či kostely. Pokud jste spíše milovníci architektury a historie, pak vás zcela jistě zaujme Andělská pevnost nebo tak jako v celém Polsku velká koncentrace církevních budov. Tou pravděpodobně nejvýznamnější je kostel Krista Krále.

Kostel jako centrum města

Jedná se o kostel tyčící se v samém centru Svinoústí na Kostelním náměstí. Je to funkční chrám, každý všední den se v něm 3x denně konají bohoslužby, a v neděli a ve svátek dokonce 7x denně. Některé z nich jsou určeny hlavně dětem, aby i ony získávaly vztah ke křesťanství.

V době bohoslužeb je sice možné se do kostela podívat, ale rozhodně se nedoporučuje rušit ani fotit. A navíc v této době bývají všechny polské svatostánky zaplněné, takže v nich ani nic neuvidíte. Kromě plánovaných bohoslužeb se zde často konají speciální mše v období Velikonoc či Vánoc. Dále zde můžete narazit na křest dítěte, svatbu, pohřeb…

Veškeré významné události ve městě se konají právě na tomto místě. Na to, jak je město malé, je kostel dost velký.

Pár vět o historii

Místní se rádi chlubí tím, že se jedná o nejstarší kostel na levém břehu řeky Sviny ve Svinoústí. Nejstarší dokumenty o svatostánku na tomto místě se našly roku 1981 ve věži jako poselství příštím generacím. Z materiálů nevyplývá, odkdy zde stál první kostel, ale je prokázána existence malého kostelíka se zvonem z roku 1336.

Později vesnice nacházející se na území dnešního Svinoústí zanikla a kostelík chátral. Roku 1629 byl ve velmi špatném stavu předán pod správu farnosti v Karsibóru. Místní obyvatelé měli zájem o jeho obnovu a několikrát žádali pruského krále o finanční pomoc. To se podařilo až roku 1792, kdy první štědrý pruský panovník Fridrich Vilhelm II. daroval na modernizaci kostela 12.000 tolarů.

K dalším velkým rekonstrukcím potom docházelo v průběhu celého 19. století a velká přestavba byla zakončena roku 1906. Po druhé světové válce objekt přešel jako většina kostelů v této oblasti pod katolickou církev, ale z důvodu nedostatku kněží zde až do roku 1950 sloužil mše protestantský pastor. Vzhledem k tomu, že se Poláci i v době socialismu aktivně účastnili mší a bohoslužeb, polská vláda podporovala údržbu a modernizaci nejen tohoto chrámu.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Možnost prohlídky

Kostel je velmi moderní a návštěvníky překvapuje svou reprezentativností. Už při příchodu vás bude fascinovat hlavní vchod. Zajímavostí je i několik oltářů. Kromě hlavního, zasvěceného Kristu Králi, se zde nachází i oltář Ježíše Milosrdného či Panny Marie Čenstochovské.

Najdeme zde také varhany, které jsou důležitou součástí každého chrámu. Historie varhan je velmi komplikovaná, jedná se o několikátý hudební nástroj v dějinách kostela. Málokde se varhany vyměňovaly tak často jako tady.

Ale největší zajímavostí tohoto svatostánku je v centrální části zavěšená dřevěná loď. Ta symbolizuje moře, které vždy bylo hlavním zdrojem obživy. Historie této makety lodi se váže k napoleonským válkám, kdy mladý Němec Christian Heins z Hamburku byl odvezen do Bordeaux. Tam si krátil volný čas tím, že vyráběl makety lodí. Po válce se vracel prvním spojem do Německa a dojel do Svinoústí.

Zde se seznámil s o 15 let mladší ženou, se kterou se brzy oženil. Ačkoli se potom spolu přestěhovali do Hamburku, rozhodl se mladý pár vyrobit a darovat místnímu kostelu maketu lodi s názvem „vergissmannicht“ – nezapomeneme. Možná, když vy navštívíte Svinoústí, taky na ně nikdy nezapomenete.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-krista-krale/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024