Andělská pevnost: strategické místo ve Svinoústí

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 10. 2017 • Přečteno 5303x

Stavba pevnosti započala roku 1854 a byla dokončena za 4 roky.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Město Svinoústí, ač není mezi českými turisty příliš známé, nabízí mnoho zajímavostí. Kromě moře a církevních památek je velmi zajímavá i historie tohoto místa. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že se nachází na břehu Baltského moře na severozápadním okraji Polska v těsné blízkosti hranic s Německem.

Tato strategická poloha město předurčila k tomu, že zde v minulosti probíhaly různé boje a války. Určitou dobu bylo Svinoústí pod nadvládou pomořanských knížat, která sídlila v nedalekém Štětíně, ale také náleželo Prusku a často sem prováděli výpady i Švédové a další vojáci ze Skandinávie. Proto v blízkém městě Volyň najdeme i společný skanzen Slovanů a vikingů.

S tím souvisely i náboženské rozpory, ze západu zde byl vliv protestantů, zatímco na východě působila katolická církev. Z toho důvodu ve městě dosud najdete pozůstatky různých pevností a bývalých vojenských objektů. Zřejmě nejzajímavější a určitě největší z nich je Andělská pevnost.

Historie pevnosti

Její stavba započala roku 1854 a byla dokončena za 4 roky. Nechal ji postavit tehdejší pruský král jako součást severovýchodní části země. Základem je kruhovitá stavba připomínající rotundu s terasou a strážní věž. Na rotundě jsou dosud patrné velké střílny, které nesloužili pouze vojákům s puškami, ale byly vybudovány i pro menší děla.

Samozřejmostí je i mohutné opevnění, jež v minulosti bylo umocněno vodním příkopem. Ten byl později zasypán a v areálu byly postaveny nové menší budovy. Na konci 19. století byla pevnost vybavena elektrickým proudem a telegrafickou sítí. Na počátku minulého století zde vzniklo komunikační centrum, působila zde velká radiostanice.

Později místo ztrácelo svůj význam obranné pevnosti a postupně se měnilo v jakési strategicko-logistické středisko. V období první světové války zde sídlilo cca 100 mužů obsluhujících radiostanice a vysílačky. V době druhé světové války místo sloužilo jako hlavní centrum komunikace mezi jednotlivými německými pevnostmi.

Roku 1945, kdy Němci město opustili a Svinoústí se stalo součástí Polska, se do areálu nastěhovala Rudá armáda. Několik desetiletí pak sovětští vojáci objekt využívali.

Prohlídka pevnosti

Základem je původní budova, která svým tvarem připomíná románskou rotundu. Z vnější strany jsou stále velmi dobře patrné otvory, které sloužily jako střílny pro vojáky s puškami i pro dělostřelce. Budova není nijak mohutná, dá se obejít během pár minut. Uvnitř pak můžete obdivovat točité schodiště i několik místností ukazujících, jak zde vojáci žili.

V areálu v současné době funguje muzeum, v němž najdete např. halu vikingů, která je poněkud netypická tím, že je interaktivní. Všechno si zde můžete osahat. Mezi hlavní budovou a hradbami se nachází menší park, který sousedí s lázeňským parkem a je odsud vidět ústí řeky Sviny do moře.

Další zajímavostí je tzv. hala navigací, ve které naleznete obrovské množství různých kompasů a map z období let 1960 – 1990. Jedná se o mimořádnou sbírku s exponáty hlavně z Polska, bývalé NDR. Konají se zde i koncerty a jiné společenské akce, je možné navštívit i pevnostní kavárnu, která v tomto prostředí působí na návštěvníky velmi autenticky.

V neposlední řadě je možné podívat se i na některou z výstav, které se obměňují. Často zde vystavují polští výtvarníci své obrazy, řezby, jiné ruční práce, bižuterii…

Od roku 2017 přišlo vedení muzea s novou myšlenkou, jak přilákat více návštěvníků. Přišli s možností „těžby“ vlastního jantaru. V těsné blízkosti pevnosti a na jednom místě na pláži jsou menší ložiska baltského jantaru, který si můžete za určitých podmínek najít a odnést domů.

Skupiny se musí předem registrovat, ale jednotlivcům stačí, když zaplatí poplatek ve výši 8 PLN. Veškeré potřebné pomůcky dostanou. Potom mohou 15 minut hledat jantar a co za tuto dobu najdou, si mohou odnést. Tato nová aktivita je turisty vyhledávaná a mimořádně oblíbená. Kdo může ukázat jantar, který si sám vydobyl?

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Praktické informace

Andělská pevnost se nachází na ulici jménem Jachtowa. Přímo ve Svinoústí jsou na různých místech směrovky a město není zvlášť velké, proto je snadné se sem dostat. V sezóně je zde otevřeno denně od 10:00 do 19:00. Místo je vhodné zejména pro milovníky vojenské historie i architektury. Základní vstupné činí 9 PLN, ale studenti, důchodci, děti a skupiny mají slevu.

Jantar můžete „těžit“ od 11:00 do 12:00, vždy v celou a o půl. V celém západním Pomořansku si váží zahraničních turistů, proto i zde můžete očekávat vstřícné jednání. Nenarazíte tady ani na jazykovou bariéru a město Svinoústí se svými památkami vás přijme s otevřenou náručí.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/andelska-pevnost/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024