Starý rynek: nedílná součást města vypráví jeho historii od samotného počátku

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 11. 2019 • Přečteno 1868x

Až do 19. století bylo náměstí středem zemědělské Lodže.

Vyberte si z našich zájezdů do LodžeZobrazit zájezdy

Nedílná součást města vypráví jeho historii od samotného začátku, jeho proměny ilustrují vzestup i úpadek Lodže. Jaká je tedy historie a kam se ubírá Staroměstské náměstí v Lodži?

Kdysi centrum samotného města, později bulvár nebo obchodní centrum a dnes téměř zapomenutá oblast. Jakým způsobem se vedení města rozhodlo navázat a obnovit atraktivitu Staroměstského náměstí, se dočtete níže. 

Architektonický chameleon

Na náměstí zůstal balvan s pamětní deskouNa náměstí zůstal balvan s pamětní deskou

Až do 19. století bylo náměstí středem zemědělské Lodže. V tomto období lemovaly náměstí dřevěné domy, dokonce i radnice byla postavena ze dřeva. Jižně protékala řeka Lodž, na které byl vybudován rybník a spolu s ním i mlýn. Na počátku 19. století se rynek zásadně proměnil, spolu s nově přicházejícími architektonickými trendy se měnil i ráz města.

Původní dřevěné budovy byly nahrazeny cihlovými činžáky v klasicistním stylu. Proměnilo se i složení místních obyvatel, slangově se místnímu náměstí přezdívalo židovské. Jak z názvu vyplývá, drtivou většinu přilehlých domů obývali Židé. Tato oblast za 2. světové války spadala do oblasti židovského ghetta.

Po jejím konci byly domy strženy a náměstí tak mělo znovu získat zcela nový háv. V důsledku měnící se politické situace ve 20. století byly veškeré změny pouze krátkodobé. To, co se líbilo jedné vládě, nechala ta následující zase zbourat.

Proto bylo náměstí neustále přeměňováno, sochy se stavěly, aby byly zase zanedlouho odvezeny. Co na Starém rynku ale zůstalo, je balvan s pamětní deskou připomínající výročí k udělení městských práv Lodži.

Snaha o znovunalezení slávy

Obdélníkové náměstí o rozměrech 105 x 85 metrů a jeho přilehlé okolí bylo centrem nejstarší osady, ze které se postupně vyvinulo město Lodž, jak ho známe dnes. V předválečném období centrum nejen turistického ruchu a obchodu, dnes pouhá vzpomínka na zašlou slávu.

Vedení města má ale smělé plány, jak prostor využít. Jedním z nich je postavení pódia, které by sloužilo pouličním umělcům. Další navrhují prostor využít k oslavám nového roku nebo pořádat vánoční slavnosti apod. 

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

My Wheel of Łódź

My Wheel of ŁódźMy Wheel of Łódź

Některé plány ale již nabyly reálných rozměrů. Zmínit musíme otevření obřího ruského kola, které jistě přiláká nejen turisty, ale i místní k neuvěřitelnému výhledu na celé město.

Čtení na podobné témaTOP 4 ruská kola světa: Boj zemí začal, kdo postaví největšího giganta?Přečíst

55 metrů vysoká stavba je nepřehlédnutelná. Jedná se o největší zařízení podobného typu v Polsku. Vidět můžete nejen Staroměstský park, který tvoří přirozenou jižní hranici náměstí, ale za příznivých podmínek takřka celé město.

Zkuste tedy i vy dát šanci této raritě a při procházce města zavzpomínejte na strasti, kterými si muselo náměstí projít. Je to taková metafora na lidský život, často to, co na první pohled nevypadá nablýskaně, za sebou skrývá mnohá tajemství a pozoruhodnou historii.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Lodž)

Inspirace pulsující Lodží

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lodže

Zájezdy do Lodže

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stary-rynek/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024