Palác Izraele Poznańského: v minulosti dům židovské rodiny, dnes sídlo místního muzea

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 11. 2019 • Přečteno 2069x

V budově dnes sídlí muzeum města Lodž, prohlídky paláce jsou možné denně vyjma pátku.

Vyberte si z našich zájezdů do LodžeZobrazit zájezdy

Z průmyslové budovy historickou památkou. Barokně-klasicistní palác láká na pompéznost bohatého měšťanstva. Pojďte se podívat, proč byste ho při své návštěvě Lodže neměli minout.

Z pole do fabriky

K pochopení tehdejší situace ve městě je třeba si uvědomit, že až do začátku 19. století bylo primárním zájmem města zemědělství. Průmyslem se začala Lodž zaobírat až v roce 1820, kdy vláda schválila transformaci několika zemědělských osad na fabriky s textilním průmyslem.

Pro necelou tisícovku obyvatel se tak začalo blýskat na lepší, myšleno finančně lepší, zítřky. 19. století umožnilo městu stát se textilní velmocí, město zažívalo sociální i hospodářskou revoluci. Tento rozkvět trval až do období 2. světové války.

Nutno ještě zmínit, že se Lodž několikrát pokusila stát se turistickým městem, proto budovala prostorné bulváry a snažila se těžit z těchto turistických atrakcí. Když tyto snahy neuspěly, vrátilo se do centra dění obchodování. Na městském tržišti se obchodovalo především s rybami, zeleninou a nejrůznějšími materiály.

Židovská čtvrť

Podnikatel zdědil rodinný podnikPodnikatel zdědil rodinný podnik

S průmyslovým rozvojem města se zejména v okolí trhu začali usídlovat Židé. To se odrazilo v místní kultuře i stavebnictví, ačkoli vinou 2. světové války byla většina mešit a dalších židovských artefaktů zcela zničena.

Jedním z těchto schopných obchodníků byl Izrael Poznański. Podnikatel zdědil rodinný podnik a úspěšně jej rozšiřoval. Spolu s dalšími dvěma kolegy byl zařazen do spolku tzv. Králů bavlny. S narůstající produkcí začal investovat do novějších technologií a stavby nových továren.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Palác Poznańského neboli Łódź Louvre

Roku 1877 koupil Poznański rohový dům na křižovatce ulic Ogrodowa a Zachodnia. Ten se stal sídlem Poznańského rodiny, která tak mohla užívat bydlení v nadstandartním luxusu. Skromná fasáda se zásadně změnila při rekonstrukci dle novorenesančního a novobarokního stylu. Ostatně i interiér prošel zásadními změnami.

Přestože název paláce zůstal stejný, původní majitel si ho moc neužil. Zemřel totiž v roce 1900 a po jeho smrti budova často měnila majitele. Mezi válkami se zde usídlil zemský úřad a v 70. letech se zde nastěhovalo Muzeum historie města Lodž. V roce 2015 byl palác prohlášen za historickou památku.

V roce 2017 začaly revitalizační práce na fasádě objektu a v letošním roce (2019) byly naplánovány i opravy palácových zahrad. Otázkou je, zda se městu podaří dodržet plánované termíny. 

Na návštěvě

V budově dnes sídlí muzeum města LodžV budově dnes sídlí muzeum města Lodž

V budově dnes sídlí muzeum města Lodž, prohlídky paláce jsou možné denně vyjma pátku. Za vstupné 12 PLN se můžete přenést do kouzelných interiérů, které byly kdysi přístupné pouze smetánce města.

Ti z vás, kdo preferují low-costové cestování, nechť zajdou na prohlídku ve středu. Vstupné se totiž v tento den neplatí, ale pozor, přímo úměrně zde roste počet návštěvníků, kteří se také nechají zlákat bezplatnou nabídkou.

Průvodce návštěvníkům představí ložnice, taneční sály, jídelny i obývací pokoje. K vidění jsou také štukové místnosti, zachovalé krby nebo malířská díla, která navozují atmosféru tehdejšího zlatého věku Lodže.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Lodž)

Inspirace pulsující Lodží

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lodže

Zájezdy do Lodže

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-izraele-poznanskeho/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024