Plac Wolności: náměstí obklopující ty nejdůležitější budovy v Lodži

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 11. 2019 • Přečteno 2303x

Na náměstí naleznete ty nejdůležitější budovy v městě jako radnici či kostel.

Vyberte si z našich zájezdů do LodžeZobrazit zájezdy

Od dob jeho vzniku se datuje zlatý věk Lodže. Jak nejznámější náměstí v Lodži vypadá dnes, se pojďte přesvědčit sami. Plac Wolności vás vítá. 

Není to tak dávno, kdy na území dnešního Nového náměstí byla obilná pole. Je až obdivuhodné, jak rychle se dříve opuštěný prostor dokázal chopit příležitosti a během krátké doby se stát jednou z dominant moderního města. Pojďme se blíže seznámit s okolím, kde dnes stojí socha Tadeusze Kościuszka.

Staré a Nové Město

Uprostřed se konaly trhyUprostřed se konaly trhy

Do 19. století bylo městským centrem Staroměstské náměstí. Během let 1821–1823 byl zrekonstruován prostor jižně od Starého rynku a nově vzniklý prostor, známý jako Nové Město, nahradil původní centrum a dostal se do popředí městského dění.

Aby se od sebe obě náměstí dostatečně odlišila, to nové bylo postaveno ve tvaru pravidelného osmiúhelníku. Uprostřed se konaly městské trhy. 

Centrum dění

Celé náměstí obklopují ty nejdůležitější budovy ve městě. Pouze jediný dům si zachoval svůj původní ráz, jedná se o klasicistní radnici, která se od doby svého postavení takřka nezměnila.

Kromě radnice zde naleznete i kostel Nejsvětější Trojice. Dobové dokumenty popisují, že co do architektonické stránky se až nápadně podobal radnici, vzhled kostela se ale významně změnil rekonstrukcí v letech 1891–1893.

Ten byl vůbec první reprezentativní budovou ve městě. Hned vedle byla roku 1857 postavena budova Vyšší řemeslné školy v Lodži. Hned několikrát se zde změnil nájemník a s nimi i význam tohoto domu, od roku 1945 je ale sídlem Archeologického a etnografického muzea.

Dalším významným domem je ten, kde sídlila nejstarší lékárna ve městě, dodnes se podařilo uchovat některé kusy nábytku z 19. století.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Současnost

Současný název dostalo náměstí až v roce 1918Současný název dostalo náměstí až v roce 1918

V roce 1918, kdy získalo Polsko nezávislost, bylo náměstí přejmenováno na Plac Wolności a od roku 2015 se hrdě chlubí titulem historické památky.

V současné době se město připravuje na rozsáhlou rekonstrukci náměstí, která má proběhnout v letech 2021 a 2023. Má se celkově změnit jeho dispozice, tramvajová i automobilová doprava se přesune do severní části, naopak jižní oblast bude plně k dispozici pouze pěším.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Lodž)

Inspirace pulsující Lodží

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lodže

Zájezdy do Lodže

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-plac-wolnosci/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024