Umělé ostrovy ve tvaru palmy: Bláznovství nebo geniální plán?

Martin Šimek Martin Šimek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20019x

Vytvořit umělý ostrov se zdá jako plýtvání penězi, ale to je omyl.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Někomu by to mohlo připadat jako bláznovství, chtít postavit na moři umělý ostrov. V Dubaji jich staví několik. Tři mají tvar palmy a kmenem jsou připojeny k dubajské pevnině. Jde tedy přesněji řečeno v  o polostrovy. Proč vůbec stavby na moři vznikají?

Není to tak nesmyslný nápad, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pobřeží Dubaje není dlouhé, konkrétně celé měří 72 km. Přitom nejlukrativnější místa pro bydlení a turistiku jsou vždy u moře. Tak proč si to pobřeží neprodloužit? Jen první „palma“ s názvem Palm Jumeirah rozšíří pobřeží o dalších 78 km a po dokončení všech tří ostrovů bude pobřeží větší o celých 520 km!

Ostrovy rostou z mořského dna, stavitelům trochu nahrává, že Perský záliv není moc hluboký. Materiál se těží v moři a speciálními loděmi je dopravován na přesně určené místo, kde ho tyto lodě „chrlí“ za pomoci satelitní navigace GPS. Okolo je nutno vytvořit vlnolam – v tomto případě ale z pevnějších kamenů, které se těží v Hajarských horách, jsou dopravovány nákladními automobily do Dubaje, nakládány na lodě a každý kámen je potom na moři individuálně položen jeřábem. Celkem se tak jen na Palm Jumeirah navozilo 5 milionů tun kamení.

Palm Jumeirah

Hotel Atlantis na Palm JumeirahHotel Atlantis na Palm Jumeirah

PALM JUMEIRAH je velký 5 × 5 km a je téměř dokončený. I když během stavby došlo k některým technologickým potížím (problémy se sesuvy půdy a nedostatečné proudění vody na některých místech) je samotný ostrov již hotov. Stavěl se 5 let.

Jedná se o převážně rezidenční projekt, tedy určený k bydlení a s tím souvisejícími službami a možnostmi nakupování. Apartmán ze si můžete pořídit za 500.000 EUR nebo některou z 2 tisíc vil za 1.000 000 EUR a více.

Palm Jumeirah je v současnosti také domovem unikátního hotelu Atlantis The Palm

Palm Jebel Ali

PALM JEBEL ALI je o 50 % větší než Palm Jumeirah. Tady už si architekti i více „vyhráli“ – plánují se domy na kůlech nad vodou, přístavy a vodní park.

Kolem celého ostrova bude promenáda pro pěší, která má podobu nápisu v arabštině. Nápis to není ledajaký, ale jde o báseň, kterou pro tento účel složil sám šejk Dubaje.

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Palm Deira

PALM DEIRA je největší – 14 × 8,5km! Je na něj potřeba více než miliarda metrů krychlových písku a kamení.

Určen je opět k bydlení a rekreaci pro turisty a s tím souvisejcí služby, sportoviště nakupování a zařízení pro volný čas.

Budova hotelu Atlantis na Palm JumeirahBudova hotelu Atlantis na Palm Jumeirah

Tyto projekty můžeme obdivovat pro jejich odvahu, technologickou a stavební náročnost. Uvádí se, že jde o osmý div světa a jedinou stavbu člověka, která je vidět z vesmíru po Velké čínské zdi. Ekologové z nich ale moc nadšeni nejsou a poukazují na ničení přirozené rovnováhy v ekosystému Perského zálivu a rizika zatopení v případě stoupnutí hladiny moří, jako důsledku globálního oteplování. Příslušné dubajské instituce tyto námitky zase vyvracejí.

A na závěr báseň šejka, která je vytvořena kolem Palm Jebel Ali: Od moudrého berte moudrost / Je třeba muže s vizí k psaní na vodu / Není každý jockey, kdo jezdí na koni / Velcí muži míří k velkým úkolům.

Martin Šimek

Martin ŠimekPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Na každou zemi se rád dívám očima jejích obyvatel a snažím se ji poznat a zažívat jako místní.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/umele-ostrovy-ve-tvaru-palmy/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024