Jumeirah Road: luxusní dálnice na Blízkém východě

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 2. 2020 • Přečteno 2386x

Jumeirah Road je šestiproudá, velmi rušná dálnice.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Jumeirah Road, také známá pod oficiálním názvem D 94, anebo trochu dlouhým názvem ulice Krále Salmana bin bin Abdulaziza al Sauda, je jedna z nejslavnějších ulic v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Ulice lemuje dubajské pobřeží a spojuje tři části distriktu Jumeirah, česky psané Džumeira, se slavnou stejnojmennou pláží.

Ulici nebo spíše silnici dominují impozantní stavby, tak typické pro Spojené arabské emiráty. Ohromná luxusní stejnojmenná mešita, nazývaná také Grand Mosque, tedy Velká mešita, dostojí svému názvu. Nemůže chybět ani luxusní obchodní pasáž Mercato Mall nebo obří aquapark.

Ještě nedávno nejvyšší stavba světa

Hotel Burj Al ArabHotel Burj Al Arab

Na umělém ostrově asi 260 metrů od pláže Džumeira můžete obdivovat jednu z nejslavnějších staveb světa Burj Al Arab. Na přelomu tisíciletí byl tento „sedmihvězdičkový“ hotel (oficiální maximum je pět hvězd) a synonymum luxusu nejvyšší stavbou Dubaje. Mrakodrap, jehož jméno se dá přeložit jako Věž Arabů, je opravdu ohromující.

S pevninou hotel pojí soukromý most, tvarem připomíná lodní plachtu, i proto se mu někdy přezdívá plachetnice. V novém tisíciletí ho převýšil mrakodrap Dubai WTC a poté i věž Emirates Towers. Některé hotelové pokoje zasahují přes dvě patra. Hoteloví hosté si mohou dopřát snídani ve výšce dvě stě metrů z restaurace s výhledem na Perský záliv. V jedenapadesátém patře si v roce 2005 zahráli tenis Andre Agassi a Roger Federer. Kurt tu byl ale jen dočasně.

Kromě toho si nejde nevšimnout obrovských plovoucích doků, kde se staví a opravují lodě. Jsou největší na Blízkém východě.

Tady se jen tak neprojdete

V Dubaji se obecně moc nechodíV Dubaji se obecně moc nechodí

Podél silnice se staví nová tramvajová linka, která se napojuje na metro a má propojit čtvrť Džumeira se zbytkem města. Ačkoli se silnice průběžně opravuje a dodělává od začátku tisíciletí, přičemž kromě dalších pruhů přibyly i zelené plochy a chodníček pro případné chodce, není radno se tady příliš procházet.

Jumeirah Road je šestiproudá, velmi rušná dálnice. Jediný, koho potkáte venku, jsou zahradníci upravující záhony, případně dělníci pracující na palácích podél cesty. V Dubaji se obecně moc nechodí a při procházce v prachu a za svištění aut si asi vysloužíte množství překvapených pohledů, možná vám i někdo zastaví. Jistější je ale vzít si raději taxíka. Ty tu nejsou tak drahé.

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Jumeirah Beach

Jumeirah BeachJumeirah Beach

Jumeirah Road ústí ke slavné stejnojmenné pláži. Pláž s bílým pískem na pobřeží Perského zálivu vede až do historického centra. Dubaj je jeden z liberálnějších emirátů, není proto problém koupat se v bikinách nebo běžných plavkách.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jumeirah-road/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024