Hotel Burj Al Arab: nejluxusnější hotel světa

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29667x

Burj Al Arab je považován za nejluxusnější hotel světa.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Víte, že…

Se svou výškou 321 metrů stále patří mezi nejvyšší budovy v Dubaji?

Pohled na Burj Al Arab zná v podstatě každý.  Věž Arabů, jak by zněl český překlad, je slavný mrakodrap a luxusní hotel ve tvaru plachetnice na umělém ostrově v Dubaji. 

Hotel je o několik metrů vyšší než slavná Eiffelova věž v Paříži a jen o šedesát metrů nižší než dlouhou dobu nejvyšší budova světa Empire State Building v New Yorku. Krátce mu patřilo prvenství jako nejvyššímu hotelu na zemi. V rychle se vyvíjejícím světě moderní architektury už ho ale předběhly jiné budovy.

Se svojí stále úctyhodnou výškou 321 metrů je sice momentálně čtvrtým nejvyšším luxusním hotelem na světě, stále však platí, že jeho osmnáctipatrové, téměř dvousetmetrové, atrium je tím nejvyšším na planetě.  

Česká stopa

Hotel Burj Al ArabHotel Burj Al Arab

Hotel Burj Al Arab otevřel své dveře prvním hostům po pěti letech od prvního výkopu, v roce 1999. Spotřebovalo se na něj těžko představitelných sedmdesát tisíc kubíků betonu a devět tisíc tun oceli. Stojí totiž na dvě stě padesáti betonových sloupech o průměru jeden a půl metru.

I tady najdeme práci zlatých českých ručiček, čtyřistametrové stavební výtahy, v té době nejvyšší na světě, pardubické firmy Pega Hoist vozily masy materiálu i dělníky až do výšky osmi set metrů. Z toho se už jednomu zamotá hlava. Stavba s ambicemi stát se ikonou Dubaje celkově stála až miliardu dolarů. Není se čemu divit, když  jen k výzdobě interiéru použili řemeslníci deset tisíc metrů čtverečních plátkového zlata.

Hotel jako plachetnice, most jako plachta

Burj al-Arab leží necelých tři sta metrů od slavné pláže Jumeirah. K hotelu se dostanou hosté po mostu připomínajícím svým tvarem lodní plachtu. Ti ještě movitější mohou dorazit helikoptérou, hotel disponuje i soukromým heliportem ve výšce dvě stě dvacet metrů. Přistávání asi není žádná legrace. 

Pro ty hosty, kteří dorazí vzduchem a nemají s sebou automobil, ale i pro všechny, jsou k dispozici hotelové vozy Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem. Až dvoupatrové pokoje nabízí odzbrojující výhled na Perský záliv.

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Základy na dně Perském zálivu

Královská suita v Burj Al ArabKrálovská suita v Burj Al Arab

Alláhův prst v Perském zálivu, jak se budově přezdívá, sahá až pětačtyřicet metrů hluboko do mořského dna. A proč vlastně není hotel přímo na pláži? Kvůli své výšce by příliš stínil slunícím se turistům. Zároveň poskytují jeho strmé svahy ochranu před nebezpečně vysokými vlnami. 

Nejluxusnější hotel na světě?

Burj Al Arab  se označuje za sedmihvězdičkový hotel, jde ale jen o nadsázku. Hotely můžou mít maximálně pět hvězdiček, a ty samozřejmě „plachetnice“ má. 

Jde tedy o nejluxusnější hotel na světě? Pokud považujete za měřítko luxusu ryzí opulenci a služby, díky kterým se cítíte rozmazlováni opravdu dvacet čtyři hodin denně, pak je odpovědí jasné ano. Bujný interiér s nejvzácnějším italským mramorem, obložením ze čtyřiadvacetikarátového zlata, čalouněním s leopardím vzorem a hedvábnými tapetami však může být pro někoho už příliš. 

Apartmá, ve kterém se ztratíte

Podmořská restaurace v Burj Al ArabPodmořská restaurace v Burj Al Arab

Všech dvě stě dva pokojů je otočených směrem na Perský záliv. Jsou tak velké, že vám bude chvíli trvat, než se v nich zorientujete. Na výběr máte ze sedmnácti různých druhů a velikostí polštářů a v povlečení z egyptské bavlny si budete připadat jako princezna na hrášku. 

V dobrých hotelech je pěkná koupelna s toaletními potřebami samozřejmostí. V Burj Al Arab  v koupelně s vířivkou ovšem najdou hosté celou toaletní taštičku s kosmetikou Hermes v běžných velikostech, včetně parfému. Pokoje mají i soukromého komorníka, který vám pomůže i s vybalováním a vlastně i čímkoli jiným, co máte na srdci. Přezdívá se mu tady gin z lahve. 

Ne jen ledajaké lázně

Oceňované lázně Talise Spa jsou ideální jako první zastávka po náročném letu. I odtud máte nádherný výhled na moře. Máte na výběr z několika venkovních i vnitřních bazénů včetně bazénu pouze pro ženy. 

Pro tu správnou romantiku ve dvou není nic lepšího než si zarezervovat bazén jen pro sebe. Za svitu měsíce, s plátky růží, šampaňským s jahodami a výhledem na Perský záliv si užijete nezapomenutelný večer. 

Večeře ve dvousetmetrové výšce

Hotel nabízí devět různých restaurací a barů. V sedmadvacátém patře, dvě stě metrů nad mořem, je celá prosklená restaurace Al Muntaha, což v překladu znamená Ta nejvyšší. Žádný div, že je neustále vybookovaná. Na večeři se dá doporučit legendární  Al Mahara, v překladu Ústřice. Jakmile projdete ohromujícím zlatým obloukem, uvidíte gigantické akvárium s exotickými rybami, kolem kterého jsou rozestavěné jednotlivé stolky. 

Teď už nejspíš máte představu, proč je Burj Al Arab proslulý jako nejpřepychovější hotel světa. Všechna nádhera ale samozřejmě není zadarmo. Nejlevnější jednolůžkový pokoj tu stojí deset tisíc dirhamů, což je asi třiašedesát tisíc korun. Královské apartmá pak ještě sedmkrát tolik. Jestli to stojí za to, už si každý musí zvážit sám.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hotel-burj-al-arab/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024