Hotel Burj Al Arab: Nejluxusnější hotel světa

Martin Šimek Martin Šimek, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13255x

Burj Al Arab je považován za nejluxusnější hotel světa.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do DubajeZobraz zájezdy

Víte, že…

Se svou výškou 321 metrů stále patří mezi nejvyšší budovy v Dubaji?

Hotel Burj Al Arab byl otevřen již v roce 1999, což je na dubajské poměry opravdu prehistorie. Ale – stále je to velká atraktivita, každý ho chce vidět (= vyfotit) a to nejlépe i zevnitř. Pokud i vás tento hotel okouzlil, čtěte dál...

O hotelu Burj Al Arab se píše jako o sedmi hvězdičkovém (s nadsázkou, žádná taková kategorie neexistuje) a nejluxusnějším na světě. Množství použitého zlata (8000 ) a mramoru (24000 , 30 druhů) nemusí nutně znamenat i nejvíce luxusu. Ale určitě jde o unikát, který má jen málo konkurentů na světě.

Architektonicky jde jednoznačně o stavbu srovnatelnou s podobými moderními městskými symoly, jako např. Opera v Sydney, příp. Eiffelova věž.

Má připomínat arabskou plachetnici

Hotel Burj Al ArabHotel Burj Al Arab

Zadání pro anglické architekty z firmy Atkins bylo postavit hotel – ikonu, a to se jim podařilo na výsost dobře. Podoba má připomínat arabskou plachtnici dhow, vydutá část vskutku vypadá jako plachta, do které se opírá vítr.

Vyhlídková restaurace má dále připomínat zavřenou knihu (ale to už se tak nepovedlo). Přistávací plocha pro vrtulníky na 28. patře spíše připomíná část kosmické lodi Enterprise ze StarTreku.

Pokud by se vám podařilo vidět hotel z moře, jednoznačně vypadá jako křesťanský kříž, což je opravdu k zamyšlení – největší křesťanský symbol v srdci islámského světa? Však taky tento pohled na žádné pohlednici ani v průvodci neuvidíte...

Příjezdová cesta k Burj al-Arab Stavba Burj Al Arab byla výzvou i pro technology. Hotel stojí na uměle vytvořeném ostrůvku 280 metrů od pobřeží a stabilitu mu zajištují pilíře zapuštěné 40 metrů do mořského dna. Konstrukce je ocelová, vnější část obsahuje mj. sklolaminát a teflon (DuPont) pro vyšší odolnost proti větru, písku, soli a hlavně slunci.

Uvnitř je hotel v podstatě dutý – pokoje jsou umístěny v plášti, což znamená obrovský vnitřní prostor, kde je potřeba vytvořit příjemné klima a současně omezit srážení vlhkosti. Atrium je nejvyšší na světě, měří neuvěřitelných 180 metrů.

Láká slavné a bohaté

Královská suita v Burj Al ArabKrálovská suita v Burj Al Arab

Proslulost hotelu láká celebrity, které chtějí být viděny. Nejen, že si mnohé rezervují pokoje, ale možná jste viděli jak Tiger Woods odpaluje golfové míčky z heliportu do Perského zálivu nebo Federrera s Agassim při přátelském zápasu v tenisu na témže místě.

Množství pokojů není velké – celkem 202 apartmá od 170 do 780 , přičemž každý je mezonetový (dvoupodlažní). Cena za jednu noc začíná na 1.000 USD a končí na 28.000 USD v případě apartmá královského. Každé patro má svou malou recepci.

Po vstupu do hotelu Burj Al Arab uvidíte hlavní recepci a na zvýšeném patře hotelovou lobby s fontánou. Interiér hotelu představuje rozhazovačný, opulentní styl východu i západu.

V lobby můžete navštívit kavárnu. Najíst se můžete v jedné ze tří restaurací: Al Iwan uvnitř hotelu, Al Muntaha – vyhlídková směrem na moře a Al Mahara – podmořská s obřím slaným akváriem (s obsahem 1 milión litrů a 18 cm tlustým speciálním sklem).

Za nakouknutí se platí

Podmořská restaurace v Burj Al ArabPodmořská restaurace v Burj Al Arab

Pokud se chcete do hotelu podívat, aniž byste tam museli přespat, je nutné si zajistit dopředu rezervaci do některé z restaurací nebo do kavárny a uhradit poplatek, který potom „prokonzumujete“, resp. v případě A la carte restaurací počítat s vysokými cenami (průměrná cena večeře v podmořské restauraci je např. 230 USD). Vstup do hotelu „jen tak“ nebo „na kávu a dva sifony“ není možný.

Hotel požaduje do restaurace Al Iwan (ta nejméně luxusní) alespoň „smart casual“ oblečení, což v tomto případě znamená u mužů kalhoty, košile s límečkem (nemusí být dlouhý rukáv ani kravata) a uzavřené boty. Ne rifle ani tenisky. U žen je to obdobné, tedy módní, neformální oblečení (ne sportovní).

Pokud už budete uvnitř, můžete si prohlédnout všechny vnitřní prostory mimo pokojů nebo míst, kde nemáte rezervaci. Znamená to, že můžete vidět prostory u recepce, akvária cestou eskalátorem k lobby, posedět v lobby, prohlédnout si fotnánu, WC a podobně. Můžete vyjet výtahem (prosklenným) do 27. patra k vyhlídkové restauraci (a zpět), dát si kávu nebo drink v kavárně. Fotit můžete cokoli, pokud nenarušujete něčí soukromí, tzn. nebudete fotit konkrétní lidi.

Pokud navštívíte hotel uvnitř, můžete si udělat na vše vlastní názor. Nebo dát zavděk názorům odborníků, kteří hovoří o tom, že hotel Burj Al Arab je ukázka rozhazovačnosti, typický příklad vítězství formy nad obsahem, peněz nad praktičností.

A kolik celá ta „sranda“ stála? 1,5 mld. USD (31,5 mld. CZK).

Martin Šimek

Martin ŠimekPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Na každou zemi se rád dívám očima jejích obyvatel a snažím se ji poznat a zažívat jako místní.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Dubaje

Zobrazit aktuální zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hotel-burj-al-arab/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZÁŽITKOVNÍK
pro rodiče a děti

Zážitky pro malé dobrodruhy, cestovatelské rébusy a spousta chytré zábavy!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!