Souky se zlatem a kořením v Dubaji: návrat k tradici uprostřed supermoderního města

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37160x

Do oblasti trhů se můžete dopravit buď metrem, nebo stylověji abrou po Dubai Creeku. Smlouvejte o cenách, ne o zážitcích, a dopřejte si Dubaj!

Vyberte si z našich 14 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Všichni návštěvníci Dubaje by měli alespoň půl dne věnovat procházce po dvou nejznámějších dubajských tržnicích, trhu se zlatem a kořením. Pokud na někoho působí Dubaj ultramoderním dojmem, po návštěvě těchto typických tržišť jistě změní názor. A pamatujte – jesti vám doma smlouvání o cenách neprochází, tady se můžete opravdu vyřádit. 

Tato oblast je totiž vyhledávaným místem pro svou typicky arabskou atmosféru plnou hluku, diskutování o cenách, vůní koření, kadidla, myrty a kávy. Obchody a obchůdky plné zlata, luxusních látek, sušených plodů a koření vás jako na „létajícím koberci“ přenesou hluboko do Orientu.

Jedním z hlavních poznávacích znamení všech arabských tržišť je však rozhodně smlouvání. Ceny napsané na zboží jsou vždy nadsazené a smlouvání s obchodníky je tedy více než žádané. Hádání se a diskutování o ceně je v těchto zemích přímo národním sportem a pokud se zákazníci nesnaží snížit cenu až o 30 %, bývají prodavači ve skrytu duše zklamaní.

Není vám smlouvání příjemné? Zkuste z obchodu jednoduše odejít a uvidíte, že za vámi prodavači vyběhnou s lepší cenou až na ulici. Pamatujte, že čím více zboží v obchodě nakoupíte, tím nižší pro vás výsledná cena bude. 

Praktické rady před nákupem: Kdy a jak?

Přeprava mezi soukyPřeprava mezi souky

Otevírací doba tržišť bývá denně od 10 dopoledne (kromě pátku, což je v arabském světě den rovnající se naší neděli) a po obědové pauze znovu od 14 do 22 hodin do večera.

Do oblasti trhů se můžete dopravit buď metrem, nebo stylověji abrou po Dubai Creeku. Celé nábřeží kanálu je lemováno nástupními moly, odkud abry vyplouvají na jeho druhou stranu do čtvrti Bastakiya.

Pokud vás nakupování unaví, je vám v rámci tržišť i jejich okolí k dispozici spousta restaurací, kaváren či rychlých občerstvení. Posezení u kávy nebo u arabských mezze (oblíbená variace předkrmů) je jedním z nejlepších způsobů, jak si v klidu vychutnat typický nákupní frmol.

Zlatý trh: až 10 tun zlata pod jednou střechou

Souk se zlatemSouk se zlatem

Dubaj bývá nazývána Městem zlata a důvod pochopí každý, kdo navštíví některý z mnoha místních trhů s touto komoditou. Tím nejnavštěvovanějším a nejznámějším z nich je bezesporu Zlatý trh, který je situován v srdci obchodní čtvrti Deira u Dubai Creeku a sousedí s trhem se zeleninou a rybami.

Krytý labyrint uliček získal svůj základ již ve 40. letech 20. století, kdy tady své stánky se zlatými šperky postavili obchodníci z Indie a Íránu. Dnes se na tomto tržišti nachází téměř 300 obchodů výhradně se šperky, zlatem, stříbrem, platinou, diamanty a dalšími drahými kameny.

Jelikož je zlato jednou z nejvyváženějších komodit, a pro mnohé turisty také důvodem k návštěvě Dubaje, je v zájmu místní vlády, aby kvalitu zlata přísně kontrolovala. Říká se, že na souku se pohromadě nachází až 10 tun zlata. 

Zajímavostí je, že ceny za gram zlata jsou fixně stanoveny a zveřejňovány na obrazovkách v uličkách souku i před obchody, udávají se vždy ceny za gram 24, 22, 21 a 18karátového zlata. V obchodech se tedy prodávají zlaté šperky na váhu.

Výsledná cena se však sestává z fixní ceny zlata a z pohyblivé ceny za zlatníkovu práci. Aby i tady byl prostor k tolik oblíbenému smlouvání, bývá cena šperku až o 30 % vyšší, než je jeho skutečná hodnota. Opravdová výzva pro rozené obchodníky.

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Největší zlatý prsten na světě: Kde jinde než v Dubaji?

Největší zlatý prstenNejvětší zlatý prsten

Největší zlatý prsten světa s certifikátem Guinessovy knihy rekordů nese honosný název Hvězda Taiby a je pojmenován podle stejnojmenného zlatnictví, které prsten vyrobilo v roce 2000.

Jeho vnější obvod měří neuvěřitelných 2,2 metrů, vnitřní pak 0,7 metrů. Na tomto prstenu pracovalo 55 zlatníků 10 hodin denně po dobu 45 dní. Je vyroben z 21karátového zlata, posetý 5 kilogramy drahých kamenů, 615 kameny značky Swarovski a při váze 64 kilogramů je ohodnocen na 3 miliony amerických dolarů.

Trh s kořením: kadidlo, sisha i skořice

Obchod s kořením a místními sladkostmiObchod s kořením a místními sladkostmi

Trh s kořením nacházející se ve čtvrti Deira v blízkosti Zlatého trhu býval před několika desetiletími mnohem rozsáhlejší. Současná, o více než polovinu zmenšená rozloha tohoto trhu přesto láká spoustu návštěvníků denně.

Jaký jiný suvenýr z arabské země může být autentičtější než navážené čerstvé koření? K dostání jsou různé druhy bylinek, koření i vůní užívaných v arabské a jihoasijské kuchyni. Například kardamon, šafrán, skořice, sušené ovoce, čaje, sladkosti a další.

Trh je otevřen denně od dopoledních do pozdních večerních hodin s výjimkou pátku, kdy je otevřeno pouze odpoledne od 14 hodin. Také na tomto trhu se nebojte smlouvat, uvedené ceny nejsou fixní a vždycky existuje prostor k jejich snížení.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/souky-v-dubaji/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024