Jumeirah Mosque: řadí se mezi TOP 10 atrakcí Dubaje

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12961x

Je největší mešitou ve městě a najednou pojme dvanáct set až třináct set věřících.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Víte, že…

V roce 2014 získala tato dominanta Dubaje ocenění v podobě Certifikátu výjimečnosti TripAdvisor®? Ten společnost TripAdvisor uděluje atrakcím, které na jejich webu získávají od cestovatelů dlouhodobě skvělé recenze.

Každý, koho u vchodu do mešity někdy mrzelo, že dovnitř mají vstup povolen pouze muslimové, ten ať se štípne do ruky. V Dubaji totiž skutečně stojí mešita, do které smíte vstoupit, aniž byste zrovna museli patřit k praktikujícím muslimům. A jak že se vlastně jedna z nejznámějších, největších a nejvíce fotografovaných mešit v Dubaji jmenuje? Jumeirah Mosque.

Kolik z vás si právě v tuto dobu říká, co vlastně víme my, česká společnost, o muslimech, islámu nebo o jeho tradicích? Průzkumy veřejného mínění totiž opakovaně potvrzují, že jen žalostně málo. Možná je ale ten nejvyšší čas to změnit!

Poznejte tradiční muslimskou kulturu pěkně zblízka!

Jumeirah MosqueJumeirah Mosque

A co třeba začít cestu za poznáním (pamětihodností) muslimské kultury a historie v Mešitě na Jumeiře (Jumeirah Mosque), která se řadí mezi top deset turistických atrakcí v Dubaji?

Jumeirah Mosque se hrdě tyčí ve stejnojmenné módní čtvrti Jumeirah, jejíž název v překladu znamená krásná. Oblibu u místních i turistů si tato hustě osídlená městská čtvrť, která se rozprostírá od západního mola městského přístavu Port Rashid až po západní konec části Dubaj Marina, získala především pro své velmi atraktivní pláže.

Jumeirah Mosque je jedinou mešitou v Dubaji (a jednou ze dvou mešit v celých Spojených arabských emirátech), která je šest dní v týdnu, tedy kromě pátku, přístupná i těm (včetně žen a dětí), kteří nevyznávají islám a dveře všech ostatních mešit jim tak zůstávají striktně uzavřeny. Současně je největší mešitou ve městě a najednou pojme dvanáct set až třináct set věřících.

Jumeirah Mosque – dubajská kráska na bankovkách

Mešita je vyobrazená na bankovce 500 dirhamůMešita je vyobrazená na bankovce 500 dirhamů

I když celkově budí mnohem starší dojem, ve skutečnosti se jedná o stavbu zcela poplatnou moderní islámské architektuře. Postavena byla v letech 1975 až 1978 ze slonovinově zabarveného vápence ve středověkém stylu dynastie Fatimidů (909–1171 n. l.). Její oficiální otevření pak připadlo na listopad roku 1979.

Pod přirozeným slunečním světlem naplno vynikne orientální půvab všech pěti krásně zdobených kopulí v přední části mešity i dvojice samostatných štíhlých minaretů, které se tyčí do sedmdesátimetrové výšky. Po západu slunce pak tuto oslňující nádheru ještě umocňují světla z přilehlých reflektorů.

Až budete v Dubaji směňovat peníze, dobře si prohlédněte bankovku v hodnotě pěti set emirátských dirhamů. Že je to na ní ale kráska, co říkáte?

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Její fotky vám zrychlí tep: Kráska z Dubaje se před objektivem ráda odhalí!

V interiéru se může fotografovatV interiéru se může fotografovat

Hlavně si nezapomeňte vzít fotoaparát a tu krásu zvěčnit! Fotografování je povoleno vně i uvnitř mešity. Opravdu dobré snímky pořídíte buď velmi brzo ráno, nebo pozdě večer. Povedenou fotografii můžete udělat také z venkovní terasy v prvním patře protějšího nákupního centra. Pokud ale zrovna natrefíte na rušný provoz mezi oběma stavbami, budete potřebovat někoho, kdo to umí s photoshopem.

Dress code? Všechno schovat a nic neukazovat!

Pamatujte na vhodné oblečeníPamatujte na vhodné oblečení

K návštěvě mešity je vyžadováno vhodné oblečení. Ženy musí mít nejen pokrývku hlavy, ale zakryté musí být i paže a nohy. V případě potřeby jsou na místě vždy k dispozici šátky, které si mohou ženy zapůjčit. Muži nesmí do mešity vstupovat ani v šortkách, ani v tílku, nutné jsou dlouhé kalhoty a košile nebo tričko. Každý člověk bez rozdílu si musí před vstupem do mešity vyzout boty. Buď je může ponechat na stojanech před mešitou, nebo si je vzít s sebou v nějakém sáčku či igelitové tašce.

Dýchejte zhluboka! Víme, kde se ta legendární kráska ukrývá!

Stanici metra sice v blízkosti mešity nenajdete, ale pohodlně se k ní dostanete také některým z mnoha autobusů, které staví přímo před ní. K mešitě zajíždí hned několik linek včetně linky číslo osm, která jezdí ve směru: Gold Souk Bus Station (nedaleko stanice metra Palm Deira Metro Station) – Ibn Battuta Mall.

Adresa: Jumeirah Mosque, Jumeirah Beach Road, Jumeriah 1, Spojené arabské emiráty.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jumeirah-mosque/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024