Římské památky, které musíte vidět: antická díla, chrámy a fontány

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 57701x

Řím je jedinečné velkoměsto plné překvapení, památek, dobrého jídla a kávy.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že..

Od roku 1980 je staré město a Vatikán na seznamu Světového dědictví UNESCO?

Kouzlo Říma je vedle bezpočtu dalších důvodů také v množství různorodých památek, které ukrývá. Ve Věčném městě najdete památky antické, středověké, renesanční, barokní i ty z Mussoliniho éry či novodobější. Společně tvoří jedinečnou atmosféru současného Říma.

V Římě se jen stěží rozhodnete, kam se vydat dřív. Všem návštěvníkům tu ovšem do karet hraje fakt, že ty nejdůležitější památky od sebe nejsou daleko a i během relativně krátké doby tu stihnete navštívit mnoho z toho, čím se Řím chlubí. 

Antické památky 

KoloseumKoloseum

S trochou nadsázky lze říci, že to byl právě starověký Řím, kde vznikaly dějiny. I dnes tu na „vznešené zbytky“ antických památek narazíte takřka na každém kroku. Při návštěvě Říma rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Kolosea, největšího amfiteátru římského světa, který se stal mimo jiné dějištěm gladiátorských zápasů.

Forum Romanum zase bylo někdejším pulzujícím obchodním, náboženským, právním i politickým centrem města. Půvabné ruiny antických staveb si lze prohlédnout i podél nedaleké ulice „císařských fór“ – Via dei Fori Imperiali.

Majestátně si budete připadat na Kapitolu, nejnižším a nejvýznamnějším z legendárních sedmi římských pahorků. Zcela jistě vás okouzlí Pantheon, nejlépe dochovaná antická stavba ve městě, která je díky své mohutnosti a souladu právem považovaná za doklad výjimečného římského stavitelského umění.

Postavil ho císař Hadrián, který se zasloužil i o stavbu mohutného Andělského hradu. Třešničkou na dortu pak jsou tzv. Ústa pravdy, sloup Marca Aurelia na náměstí Piazza Colonna a bezpočet dalších svědků dob dávno minulých.

Vatikán

Vatikán - bazilika sv. PetraVatikán - bazilika sv. Petra

Při cestě do Říma navštívíte hned dva státy – Itálii a Vatikán, nejmenší stát světa a centrum římskokatolické církve. V celém městě je sepětí světské a církevní moci cítit takřka na každém kroku.

Zcela jistě vás okouzlí nejen exteriér i interiér baziliky sv. Petra na Svatopetrském náměstí, zdobeném elegantní Berniniho kolonádou ze 17. století, ale také některá z dalších papežských bazilik, jako například lateránská bazilika nebo bazilika Santa Maria Maggiore.

Vatikánská muzea ukrývají tolik děl, kolik jich snad nikde jinde na světě v takové koncentraci nenajdete. Jejich součástí je i světoznámá Sixtinská kaple.

Čtení na podobné témaVatikánská muzea: nejpřepychovější prostory světaPřečíst

Ani italské římské kostely byste neměli opominout, mnohé z nich ukrývají skutečné poklady. Počítejte ovšem s tím, že kostely a kapličky se ve Věčném městě počítají v tisících.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Neantické památky

Fontana di TreviFontana di Trevi

Jedním z neantických „srdcí“ města je Španělské náměstí se Španělskými schody. Kdo by se po nich neprošel, jako by snad v Římě ani nebyl. Do nedaleké Fontany di Trevi je zase záhodno hodit alespoň jednu minci, abyste se do Říma vrátili.

Za nejkrásnější barokní náměstí ve městě je považováno náměstí Piazza Navona. V jeho středu stojí vyhlášená Fontána čtyř řek.

Památník Viktora Emanuela II. se tyčí nad Benátským náměstím a dominuje Římu snad z jakékoliv vyhlídky. Byl tu postaven na počátku 20. století na počest sjednocení Itálie.

Čtení na podobné témaZahrady a parky: utajené skvosty ŘímaPřečíst

Za návštěvu rozhodně stojí rušná ulice Via del Corso plná obchodů a honosných budov, pahorek Kvirinál s prezidentským palácem či některé z mnoha římských muzeí či parků, ve kterých často stojí elegantní vily někdejších boháčů.

Čtení na podobné témaNejlepší římská muzea: bohatství na odiv světuPřečíst

Marforio - jedna z mluvících sochMarforio - jedna z mluvících soch

Všude ve městě vás přitom budou doprovázet honosné paláce, nádherně zdobené fontány, obelisky i tzv. mluvící sochy.

Čtení na podobné témaMluvící sochy: od kouzelného Říma zkrátka musíte čekat ledacosPřečíst

Obdivovatelům středověkých paláců lze doporučit návštěvu romantické čtvrti Trastevere, milovníci secesní architektury by zase měli zavítat do čtvrti Coppedè. Ve čtvrti EUR si na své přijdou zejména ti, kterým imponuje moderní fašistická architektura.

A tím výčet zdaleka nekončí. Všechny cesty vedou do Říma, vydejte se sem i vy.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pamatky-ktere-musite-videt/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024