Villa d'Este: nejkrásnější park v Tivoli

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18005x

Villa d'Este z 16. století je jedním z nejkrásnějších parků světa. Naleznete jej v italském městečku Tivoli.

Vyberte si z našich zájezdů do TivoliZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Chcete-li si návštěvu Villy d'Este zpříjemnit unikátním hudebním zážitkem, vydejte se k Varhaní fontáně, italsky Fontana dell’Organo. Originální hydraulické varhany hrají pro návštěvníky několikrát denně působivý koncert. Provoz fontány začíná koncertem každý den od 10:30 a po dvou hodinách následuje vždy další.

Milujete překrásné zahrady a zelené parky se spoustou fontán, vodopádů a soch? Pokud si odpovíte ano, rozhodně byste neměli otálet s návštěvou jednoho z nejkrásnějších parků na světě, Villy d'Este v italském Tivoli. Nachází se nedaleko Říma a je jednoduše dostupná autobusem.

Vila i k ní přilehlý velkolepý park patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a to od roku 2001. V roce 2007 byl místu udělen titul Nejkrásnější zahrada Evropy.

Historie Villy d'Este

Roku 1550 se bývalý areál benediktinského kláštera začal proměňovat na jednu z nejpůsobivějších staveb Itálie. Vila byla postavena architektem Pirrou Ligoriem pro kardinála Ippolita d’Este. Mohutný komplex, který se skládá z obytných prostor i půvabných zelených ploch, byl několikrát v historii přestavován a opravován.

18. století bylo pro Villu d’Este poměrně tragické. Její vlastníci, rod Habsburků, zanedbávali její údržbu, proto začala chátrat a upadat. Slávu i lesk jí vrátil až kardinál Gustav von Hohelohe, který si vilu roku 1851 pronajal.

Po I. světové válce přešla vila do vlastnictví nového italského státu a byla dále rekonstruována a upravována. Ani II. světovou válku ale nepřestála vila bez škrábnutí a byla zasažena bombardováním.

Je s podivem, že překrásné, bohatě zdobené interiéry vily přežily veškeré katastrofy, které ji během její existence postihly. Sály jsou vyzdobeny převážně v manýristickém duchu, a to nejlepšími umělci své doby, například Livo Agresim, Federico Zuccarim, Durante Albertim, Muziano Girolamem, Cesare Nebbiou nebo Antonio Tempestou.

Park Villy d'Este

Park Villy d’Este patří k nejkrásnějším a největším vodním parkům v Evropě. Pokud budete mít dostatek času, napočítáte zde 250 vodotrysků, 60 vřídel, 255 kaskád, 100 nádrží, 50 fontán, 20 teras, 300 bran, 3 000 různých sezónních rostlin, stovky stromů a tisíce dalších rostlin.

Veškerá voda v parku pochází z řeky Aniene a je přiváděna do zahrad 600 metrů dlouhým podzemním tunelem. Architekt Ligorio měl promyšlený každý detail a dokonce spočítal, kolik vody přesně bude park potřebovat. Ligorio využil principu spojených nádob a tlaku vody a bez použití mechanických zařízení park důmyslně zásobil vodou. 

Kromě nádherných soch a altánků uvidíte v parku velké množství originálních fontán, které jsou pro vodní park typické. Mezi ty nejpůsobivější určitě patří Dračí fontána, italsky Fontana dei Draghi, jejímž tvůrcem je Ligorio. Autor celého komplexu navrhl i Sto fontán, italsky Le Cento Fontane, což je rozsáhlý vodní systém lemující jednu z teras.

Nevynechejte ani fontánu Ovato, italsky Fontana dell’Ovato, která je výjimečná svým půlkruhovým průchozím podloubím.

Ať už si vyberete jakoukoli trasu parkem, buďte si jistí, že vás bude doprovázet všudypřítomné a osvěžující zurčení vody.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Tivoli)

Za poklady Říma a Tivoli

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Tivoli

Zájezdy do Tivoli

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/villa-d-este/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024