Tumský ostrov: místo několika kostelů a spojnice se Starým městem

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 11. 2017 • Přečteno 10266x

Na Tumském ostrově kromě toalet a zmíněného parkoviště turistických autobusů nenaleznete prakticky žádnou turistickou infrastrukturu.

Vyberte si z našich zájezdů do WroclawiZobrazit zájezdy

V polské Vratislavi (v originále Wroclawi) se nachází nepřeberné množství památek. Je to město nedaleko českých hranic, které ale mnoho Čechů dobře nezná. Každoročně se zde konají proslulé vánoční trhy, naleznete zde několik set trpaslíků, kteří jsou místní raritou, nádhernou budovu místní univerzity a mnoho dalšího.

Samozřejmostí je nespočet kostelů, které jsou typické pro celé silně katolické Polsko. Ve Vratislavi se nacházejí dokonce 4 katedrály a většina kostelů je daleko větších než u nás. Jedna z katedrál zasvěcená sv. Janu Křtitelovi a několik dalších kostelů se nacházejí na Tumském ostrově v centru města.

Zajímavosti o Tumském ostrově

Zajímavé je, že se vlastně o žádný ostrov nejedná. Řeka Odra zde sice skutečně meandruje a v minulosti vytvořila několik ostrovů, ale konkrétně ten Tumský již ostrovem není, neboť v době rozvoje města bylo koryto Odry upraveno. Pokud ale půjdete z tohoto místa směrem k centrálnímu náměstí, půjdete přes 2 mosty.

Mezi Tumským ostrovem a Starým městem leží skutečný ostrov nazvaný Piasek. První most se jmenuje Tumský, je historickou památkou a lemují ho uzamčené zámky po celém zábradlí. To je moderní tradice, kdy si zamilované páry slibují věčnou věrnost tím, že zamknou společný visací zámek na mostním zábradlí a klíč zahodí.

Když půjdete od ostrova Piasek na druhou stranu, dojdete k velkému parkovišti autobusů, odkud vycházejí prakticky všichni turisté, kteří do města přijedou. Je to strategické parkovací místo, neboť se nachází velmi blízko Starého města a zároveň Tumského ostrova, jenž je jakýmsi náboženským centrem města.

Kostely na Tumském ostrově

Nachází se zde několik kostelůNachází se zde několik kostelů

Na Tumském ostrově kromě toalet a zmíněného parkoviště turistických autobusů nenaleznete prakticky žádnou turistickou infrastrukturu. Pokud máte zájem o stánky s občerstvením a se suvenýry, je třeba přejít do Starého města. Zde se nachází duchovní centrum města.

V centrální části na Kostelním náměstí nemůžete přehlédnout sochu sv. Jana Nepomuckého, jehož kult je v Polsku dosud velmi silný. Hned za ní se nachází kostel sv. Kříže, který je zajímavý tím, že je dvoupodlažní. Do prvního patra se ale, pokud se nekonají bohoslužby, nepodíváte a přízemní část je také většinou pro veřejnost uzavřena.

Dále se na „ostrově“ nalézá kostel sv. Martina či další kostel, jenž je zasvěcen sv. Petrovi a Pavlovi. Na druhém konci můžete vidět kostel sv. Izáka. Tyto svatostánky jsou většinou uzavřené, ale otvírají se před bohoslužbami a zavírají až po odchodu posledního modlícího. Vzhledem k tomu, že bohoslužby jsou zde velmi často, máte šanci, že aspoň některý z těchto kostelů bude otevřen.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Katedrála sv. Jana Křtitele

Jakmile se budete blížit k centru Vratislavi, možná vás překvapí obrovské množství kostelních věží. Ty dvě, které jsou nepřehlédnutelné a viditelné z velké části města, patří katedrále sv. Jana Křtitele na Tumském ostrově. Je to výborný orientační bod ve městě, jen je třeba dávat si pozor, abyste si věže nespletli s nějakým jiným kostelem.

Vlastní katedrála je většinou otevřená a je možné vychutnat si její velkolepé interiéry. Jako ostatní katedrály je postavena v gotickém stylu a je velmi dobře udržována, protože dosud slouží svému účelu.

V okolí katedrály pak najdete několik budov, které slouží katolické církvi. Sídlí zde biskupství, různé semináře, setkávají se zde mladí katolíci či řádové sestry. Sídlo zde mají i některé charitativní organizace. Z těchto důvodů je Katedrální ulice vždy krásně upravená a např. před Vánoci má úžasnou sváteční výzdobu.

Pár slov o historii

Tumský mostTumský most

Na základě archeologických výzkumů bylo zjištěno, že na Tumském ostrově bylo první osídlení v rámci celé Vratislavi. V tomto místě tedy byly položeny základy současného města. Původní dřevěný kostel sv. Martina zde stával už v 10. století. Byl umístěn v opevnění městečka, které tehdy obývalo cca 500 lidí. Již v 11. století se místo stalo centrem benediktinů, kteří měli blízko k tehdejší vládnoucí dynastii Piastovců.

Roku 1163 se tohoto sídla zmocnil Boleslav I., který po stabilizaci situace ve Slezsku prohlásil Tumský ostrov za hlavní město své říše. V tomto období docházelo k velkému rozvoji města, kdy zde místo starých dřevěných staveb vznikaly nové budovy v románském slohu.

Největším mezníkem se ale zřejmě stal rok 1315, kdy byl Tumský ostrov prodán církvi, která zásadním způsobem ovlivnila jeho architekturu. Perličkou je, že zde v 18. století pobýval Giacomo Casanova.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko (Wroclaw)

Ve stínu katedrál… a skřítků

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Wroclawi

Zájezdy do Wroclawi

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tumsky-ostrov/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024