Capoliveri: malý svobodný poklad na východě Elby

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9781x

Capoliveri je půvabné městečko ve východní části ostrova Elba.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Zastavte se v poutním kostelíku Madonna delle Grazie. Místní olejomalbě madony s dítětem je přičítáno mnoho zázraků.

Capoliveri je půvabné městečko ve východní části ostrova Elba. Je obklopeno podmanivou přírodou a nabízí strhující výhledy. Bylo „místem svobody”, což mu vždy dodávalo jedinečný šmrnc.

Mezi všemi obcemi na Elbě je Capoliveri benjamínkem – oficiálně vzniklo jako poslední, i když první osídlení této oblasti se datuje do doby antiky, kdy se tu usadili staří Římané. Ti svou osadu označovali jako capo deliberi neboli „zasvěcenou Bacchovi”, římskému bohovi vína. Vinařství tu má skutečně dlouhou tradici a místní víno je jednoduše výborné.

Místo svobody pro všechny

Capoliveri bylo známé i jako caput liberum, místo svobody, neboť poskytovalo ochranu před trestem pro provinilce. Svoboda tu byla vždy nejvyšší hodnotou – již od doby antiky se do Capoliveri mohl bez ohledu na vinu uchýlit opravdu kdokoliv.

Teprve v 18. století tuto praxi utnuli Španělé, podle kterých bylo Capoliveri baštou proti zvůli a státní moci.

Podmanivá okolní příroda

Capoliveri leží ve výšce 167 metrů nad hladinou Tyrhénského moře, na poloostrově Calamita a na úpatí stejnojmenné hory. Ta se zdvíhá přímo od moře až do výšky 413 metrů a sama hora i celé její okolí představuje, díky svému přírodnímu bohatství, neuvěřitelně zajímavou a vyhledávanou zónu pro mineralogy.

Díky oblibě mezi turisty se dnes Capoliveri prezentuje jako živé a rušné centrum, ačkoliv stálých obyvatel tu žije přibližně 2500. Kdysi se zde těžila železná ruda, opuštěné rudné doly lze dodnes v této oblasti spatřit. Jinak je ale Capoliveri obklopeno panenskou přírodou, piniovými háji, vyhledávanými zálivy Stella a Porto Azzurro. Pokud je jasno, bývá na oba zálivy vidět i z centrálního náměstí Piazza. Zajímavé výhledy nabízejí i okolní příkré a klikaté uličky

Kolik času na prohlídku? 

I když je svou rozlohou Capoliveri velmi malé, nechejte si na jeho prohlídku minimálně hodinu času nebo spíš více. Četné místní bary totiž lákají k vychutnávání místního vína, dobré kávy či aperitivu, nechybějí příjemné trattorie, ve kterých si pochutnáte na italských pokrmech, ani četné zmrzlinárny.

Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo by si v Capoliveri chtěli pořídit pěkné suvenýry nebo jiné zajímavé zboží v některém z místních butiků. V Capoliveri se zkrátka vyplatí nepospíchat a místní atmosféru si náležitě užít.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/capoliveri/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024