Portoferraio: nejvější město a nejdůležitější přístav na Elbě, ve kterém žil i Napoleon

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13379x

Portoferraio je největší město ostrova Elba.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Při založení v 16. století se Portoferraio jmenovalo Cosmopoli? Tak to chtěl zakladatel Cosimo Medicejský. Název symbolicky připomínal jeho jméno.

Portoferraio je hrdé město, které pro své návštěvníky umí vykouzlit jedinečné scenérie. Panuje v něm středomořský klid a pohoda, přestože kdysi bylo město spojováno především s bojovými nájezdy pirátů. Ty už má ale dávno za sebou, dnes je připomíná pouze název města, který v italštině znamená „železný přístav”, a také mohutné dochované pevnosti a městské opevnění.

Portoferraio je největší město na Elbě, žije tu přibližně 12 000 obyvatel. Pro mnohé návštěvníky Elby je také prvním městem, do kterého na ostrově vkročí, pokud na Elbu přijedou trajektem. Právě sem totiž připlouvá nejvíce trajektů z pevniny, nejčastěji z města Piombino, ležícího v Toskánsku a vzdáleného necelých 30 km.

Díky přístavu město v minulosti rychle zbohatlo. Přístav využívali už ligurští a etruští osadníci, později sloužil k exportu železné rudy z ostrova. Dnes už tu ovšem panuje spíše středomořský klid než někdejší shon. A také všudypřítomný pocit, jako byste za rohem měli potkat Napoleona Bonaparte.

Napoleon a jeho dvě vily

Francouzský císař Napoleon byl bezpochyby nejvyhlášenějším obyvatelem ostrova Elba, ačkoliv sem na počátku 19. století nepřišel dobrovolně, nýbrž do nuceného Exilu. Zdržel se sice pouhých devět měsíců, významně se ovšem podepsal na rozvoji města. Byl iniciátorem mnoha veřejných prací, výstavby budov a nových cest, rozvoje dolů i ekonomických a sociálních reforem.  

Jednou z jeho rezidencí na ostrově byla Palazzina dei Mulini. Toto reprezentativní sídlo sloužilo především potřebám jeho veřejného života. S přestavbou bývalé soudní budovy a později mlýna (italsky mulino) se začalo takřka okamžitě po Napoleonově příjezdu na Elbu.

Návštěvníci této městské rezidence si uvnitř mohou prohlédnout velký salon, přijímací salony, císařovu pracovnu, ložnici, knihovnu i místnosti pro personál. Celé horní přistavěné patro zabírá velkolepý taneční sál. Původní zařízení tu sice takřka neuvidíte, protože bylo záhy po císařově odjezdu rozprodáno, i tak si ale díky kopiím uděláte výbornou představu o tom, jak si tu Napoleon žil.

Soukromý život císaře se odehrával především v jeho letní rezidenci, známé jako Villa di San Martino či Villa Napoleone. Ta se nachází na svahu zalesněného kopce Monte San Martino a prý ji císař nechal postavit proto, aby dal svým věznitelům „na oko” najevo, že se z vyhnanství na Elbě nechystá uprchnout. I když se jedná o „venkovskou vilu” spíše menších rozměrů, svou pohodlností, rafinovaností a elegancí rozhodně nepokulhává za francouzskými vilami, na které byl Napoleon zvyklý. Na náměstí před vilou stával až do poloviny 20. století břestovec jižní – strom, který tu údajně vlastníma rukama císař sám zasadil. 

Další cíle ve městě - přístav, pevnost, kostel i pláž

Ideálním výchozím bodem pro prohlídku města je starý přístav Darsena. Tam najdete i spoustu nejrůznějších obchůdků a podniků s občerstvením. Branou Porta a Mare se od přístavu dostanete na náměstí Piazza Cavour, kde panuje živý obchodnický ruch a příjemná atmosféra. K procházkám vyzývá úzká spleť uliček v centru města.

Strategickou polohu města dokládají pevnosti Forte Stella (Hvězdná pevnost), viditelná z moře už z velké dálkyForte Falcone (Sokolí pevnost) a obranná věž Torre della Linguella. Forte Falcone slouží vojenským účelům, proto si ji lze prohlédnout pouze zvenčí. Forte Stella, postavená na půdorysu pěticípé hvězdy, je na tom podobně – nacházejí se v ní totiž soukromé byty. V Torre dellla Linguella se nachází městské archeologické muzeum

Za návštěvu stojí i kostel Chiesa della Misericordia, založený v roce 1677. Každý rok se v něm slouží zádušní mše za Napoleona, a to vždy 5. května, v den jeho úmrtí. V jedné z přilehlých místností jsou vystaveny předměty připomínající císaře, jako například odlitek jeho posmrtné masky.

A až na vás městského ruchu bude moc, odpočiňte si na některé z bílých pláží v okolí Potoferraia. Na večer se pak budete moci vrátit do rušných a zároveň romantických městských uliček a vychutnat si tu k večeři třeba typickou rybí polévku cacciucco nebo jinou pochoutku. V Portoferraiu se vám bude líbit.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/portoferraio/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024