Porto Azzurro: atraktivní přístavní město v nejvýchodnější části Elby

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8302x

Porto Azzurro je atraktivní přístavní město na Elbě, kde panuje jedinečná atmosféra.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Nejhezčí výhled na Forte di Longone je ze zálivu Naregno? Z města tam dojdete za 10 minut. 

V nejvýchodnější části ostrova Elba, charakterizované panenskou a tak trochu i drsnou a zároveň podmanivou přírodou, se nachází Porto Azzurro. Kdysi se tu těžila železná ruda, dnes je přístavní město v malebné zátoce atraktivním a vyhledávaným místem k výletu či dovolené.

Hlavní a nejrušnější městské náměstí Piazza plné obchůdků a kaváren neleží uprostřed města, jak by se dalo čekat, nýbrž přímo u přístavu, a plní tak funkci jakéhosi přijímacího salonu pro všechny, kteří do města přijíždějí po moři. Ani ti, kteří k městu přijedou směrem od vnitrozemí, si ovšem nemusejí zoufat: když se k městu sjíždí klikatými zatáčkami, naskýtá se na něj a na jeho pitoreskní přístav opravdu jedinečný výhled.

Piazza je hlavním centrem veškerého dění v městečku, ve kterém žije přibližně 3 000 obyvatel. Právě tady se lidé nejčastěji setkávají, sem chodí na kávu, na aperitiv, na jídlo nebo jen tak pozorovat lodě houpající se v přístavu.

Porto Azzurro nebo Porto Longone? 

Svůj název městečko získalo podle azurově mořské vody Tyrhénského moře, které město omývá. Takto ovšem bylo pojmenováno až po druhé světové válce v roce 1947, a to proto, že původní název Porto Longone příliš poukazoval na zdejší nechvalně proslulou věznici. Ta tu v roce 1858 vznikla z pevnosti Piazzaforte di Longone, postavené v roce 1604 podle citadely v Antverpách, a byla pro město skutečně příznačná: když někdo prohlásil, že byl na návštěvě v Porto Longone, jednoduše to znamenalo, že si odpykával nějaký trest v místní věznici.

Mimo město 

Kdo by si chtěl vyrazit mimo městečko, mohl by se vydat například k jediné sladkovodní laguně na Elbě, nesoucí název Laghetto di Terranera. Nejlepší cesta k ní vede po moři z pláže Barbarossa.

Asi 1 km od městečka se nachází miniaturní kopie katalánského Montserratu a v ní kopie „zázračného” obrazu Černá Madona. Obojí si tu nechal vytvořit španělský guvernér Pons y Leon, kterému se zastesklo po milovaném Katalánsku.

Chtěli byste se pokochat trochu luxusu? Vydejte se do oblasti Capo d´Arco - luxusního areálu, kde tráví léto zejména movití obyvatelé z Milána. Musíte to ale stihnout ještě předtím, než začne hlavní sezóna, pak už totiž ostraha vstup do areálu kontroluje a zvědavci nejsou vítáni.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/porto-azzurro/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024