Camposanto Monumentale: muzeum pod otevřeným nebem

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6747x

Hřbitov Camposanto Monumentale je poslední stavbou náměstí Piazza dei Miracoli v Pise. Byl vybudován ve 13. století.

Vyberte si z našich zájezdů do PisyZobrazit zájezdy

Víte, že…

V roce 1944 požár, který vznikl během bombardování, velmi vážně poškodil budovu hřbitova? Zejména její interiér včetně fresek a sarkofágů.

Naštívíte-li Pisu a její náměstí Piazza dei Miracoli, nezapomeňte si prohlédnout hřbitov Camposanto Monumentale. Sice byl na náměstí postaven jako poslední památka, ale i tak pochází z 13. století.

Legenda praví, že hřbitov byl vybudován kolem svaté půdy z Golgothy, která byla dovezena z 2. křížové výpravy do Svaté země. Reálný důvod byl nejspíš mnohem pragmatičtější, bylo totiž potřeba skrýt římské sarkofágy umístěné kolem místní katedrály.

Přestože stavba začala být realizována na základě návrhu architekta Giovanniho de Simone již v roce 1278, dokončena byla až roku 1464. Gotická stavba připomíná spíše klášterní křížovou chodbu než skutečný hřbitov.

Vnější část hřbitova sestává ze 43 oblouků, pod nimiž se skrývá většina hrobek. Některé jsou ale umístěny venku na hlavním trávníku. Ke hřbitovu patří tři kaple, z nichž nejstarší se jmenuje Ammannati a byla postavena ve 14. století.

Druhou kaplí je Aulla, třetí kaple Dal Pozzo z 16. století, v níž jsou umístěny vzácné relikvie, jako například trn z Kristovy trnové koruny, úlomky kříže, na kterém byl ukřižován nebo kousíčky šatů Panny Marie.

K největším zajímavostem místa jistě patří římské sarkofágy i překrásné fresky, které zdobí stěny hřbitova. Fresky jsou dílem nejlepších malířů své doby a zajisté vás okouzlí.

Pokud vás láká vidět tento nevšední hřbitov, neváhejte a vydejte se objevovat krásy historického centra města Pisa.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Pisa)

Město mnoha tváří

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Pisy

Zájezdy do Pisy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrbitov-camposanto-monumentale/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2022