Piazza dei Miracoli: náměstí zázraků

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11608x

Náměstí Piazza dei Miracoli patří k nejkrásnějším náměstím na světě, a to nejen díky Šikmé věži.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Budete-li mít na náměstí Piazza Miracoli trochu více času, vydejte se do nejstarší univerzitní botanické zahrady světa, která se nachází asi 5 minut pěšky od Šikmé věže. Zahrada patří k Univerzitě v Pise již od 16. stolelí, kdy ji založil Cosimo I. Medicejský. Ve všední den dopoledne je do ní přístup zcela zdarma. Prohlídka zahrady vás jistě poučí, osvěží i potěší.

Pozoruhodné náměstí Piazza dei Miracoli (Náměstí Zázraků), které je i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se nachází v toskánském městě Pisa. 

Vysoká koncentrace významných památek na tak malém prostoru je skutečně pozoruhodná. Kromě slavné Šikmé věže na náměstí naleznete i překrásný dóm, baptisterium nebo hřbitov Camposante Monumentale. 

Náměstí, které je v současnosti především obrovskou turistickou atrakcí, bývalo středem města, které založili staří Řekové již ve 13. století př. n. l. Univerzitní město Pisa, ve kterém vládli jak staří Římané, tak Etruskové, bylo také obchodní velmocí a velkým konkurentem nejvýznamnějších italských městských republik, např. Janov, Benátky nebo Florencie.

Obyvatelé Janova a později i Florencie Pisu dobyli a podmanili si ji.

Jakmile se na náměstí dostanete branou Porta di Santa Maria, rozprostře se před vámi nádherný pohled na neuvěřitelně krásné, bílé a starobylé budovy. Nechte se okouzlit místem, které se nepodobá ničemu jinému na světě.

Baptisterium sv. Jana Křtitele

Baptisterium sv. Jana Křtitele, italsky Battistero San Giovanni Battista, je největší stavbou svého druhu v Itálii (obvod budovy je 107,2 metrů a výška téměř 55 metrů). Křtitelnice začala být budována ve 12. století n. l., ale její monumentální kopule byla dokončena až o dvě století později.

Baptisterium má čtyři symetrické vchody, z nichž ten nejzajímavější je umístěný naproti vstupu do dómu. Portál zobrazuje výjevy ze života Ježíše Krista a Jana Křtitele, které jsou doplněny o vyobrazení Panny Marie, evangelistů či andělů.

Budova, kterou navrhl architekt Diotisalvi, ukrývá ve svém interiéru výjimečnou kamennou kazatelnu Nicoly Pisana ze 13. století. Uvnitř baptisteria byla pokřtěna celá řada budoucích papežů, nebo dokonce slavný astronom Galileo Galilei.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie 

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, italsky Cattedrale Metropolitana Primaziale di Santa Maria Assunta, se řadí k nejkrásnějším dómům světa. Románská stavba z 11. století je centrem náměstí a na její výzdobě se podíleli nejznámější umělci své doby, včetně Pisanů nebo Giambologny.

Stejně tak jako v baptisteriu si ani v katedrále nenechte ujít kamennou kazatelnu od Giovanniho Pisana. Patří ke skvostům italského středověkého sochařství a znázorňuje život Ježíše Krista.

Zajímavostí je, že originály soch, které zdobily průčelí dómu, byly v 19. století nahrazeny replikami. Původní sochy jsou nyní umístěny v nedalekém muzeu Opera del Duomo.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-piazza-dei-miracoli/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024